Onko

Onko neuvoja, 4 kk vanha pentu haukkuu ulkona muita koiria ja ihmisiä. Miten tämän saa pois??
4329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

koirasi on vielä pentu mutta jos se jatkaa haukkumista aikuisena oletko ajatellut koittaa sitruuna/pippuri pantaa? (kun koira haukahtaa pannasta suihkahtaa pahan hajuista suihketta koiran kuonolle ja jo parin haukkumisen jälkeen koira lopettaa koska ei halua kuonolleen suihketta)

Äänestä
  • Aika helposti tuon ikäiselle opettaa, että muita koiria ja ihmisiä ei tarvitse/saa haukkua. Mutta nyt kannattaa panostaa asiaan, ettei käytös "jää tavaksi". Tuossa iässähän pentu on saanut omat rokotuksien tuomat suojat tarttuvia tauteja vastaan, joten on aika lähteä tapailemaan muita koiria ja kulkemaan muutenkin entistä enemmän ympäriinsä. Pienestä astihan on jo ollut kannattavaa tuoda pennulle kokemuksia kaikenlaisesta maan päällä, samalla pentu oppii siihen, että asioihin voi turvallisesti tottua omistajan kanssa. Eli; jos on tuttuja turvallisia koiria, päästä pentu tutustumaan niihin omaan tahtiinsa ja rauhallisesti. Ja ihmisiin totutat samalla tavalla. Lisäksi opetat olemaan huomioimatta ihmisiä ja muita koiria silloin kun se ei ole tarkoituksenmukaista; ottamaan sinuun kontaktia. Ja eiku tekemään! Eli älä anna jatkaa aikuisuuteen asti ja kitke sitten reaktiota pois - opeta nyt koiralle, että tuollaista ei tarvitse tehdä.

    Äänestä

  • ehdit kirjoitti:

    Aika helposti tuon ikäiselle opettaa, että muita koiria ja ihmisiä ei tarvitse/saa haukkua. Mutta nyt kannattaa panostaa asiaan, ettei käytös "jää tavaksi". Tuossa iässähän pentu on saanut omat rokotuksien tuomat suojat tarttuvia tauteja vastaan, joten on aika lähteä tapailemaan muita koiria ja kulkemaan muutenkin entistä enemmän ympäriinsä. Pienestä astihan on jo ollut kannattavaa tuoda pennulle kokemuksia kaikenlaisesta maan päällä, samalla pentu oppii siihen, että asioihin voi turvallisesti tottua omistajan kanssa. Eli; jos on tuttuja turvallisia koiria, päästä pentu tutustumaan niihin omaan tahtiinsa ja rauhallisesti. Ja ihmisiin totutat samalla tavalla. Lisäksi opetat olemaan huomioimatta ihmisiä ja muita koiria silloin kun se ei ole tarkoituksenmukaista; ottamaan sinuun kontaktia. Ja eiku tekemään! Eli älä anna jatkaa aikuisuuteen asti ja kitke sitten reaktiota pois - opeta nyt koiralle, että tuollaista ei tarvitse tehdä.

    Näille omilleni, sen että hankkiuduin johonkin josa ihmisiä on ja jäin kyykkysilleen,suojaten pentua käsilläni ikäänkuin koiranpennun kaverina, aivan vaan ihmettelemään maailmanmenoa.
    En pakottanut koskaan "tutustumaan" vieraisiin koiriin, vaan järjestin nämäkin sosiaalistamiset jonkun takuuluotettavan koiran ja sen omistajan kanssa.

    Äänestä

  • E.A kirjoitti:

    Näille omilleni, sen että hankkiuduin johonkin josa ihmisiä on ja jäin kyykkysilleen,suojaten pentua käsilläni ikäänkuin koiranpennun kaverina, aivan vaan ihmettelemään maailmanmenoa.
    En pakottanut koskaan "tutustumaan" vieraisiin koiriin, vaan järjestin nämäkin sosiaalistamiset jonkun takuuluotettavan koiran ja sen omistajan kanssa.

    Suur kiitos teille vastauksista!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


neuvoja? kirjoitti:

Onko neuvoja, 4 kk vanha pentu haukkuu ulkona muita koiria ja ihmisiä. Miten tämän saa pois??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu