Anu Tuomisen näyttely Taidehallissa

Anonyymi

Taiteilija on kerännyt vuosikymmeniä esineitä, ideoinut tavallista kierrätysromua. Voi että mikä näpäytys elitismille. Puhdasta nautintoa koko näyttely.
Luovuuden neroutta.

2

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paljon tavaraa, olkoon sitten tavaratalossa tai taidepaikassa, tarkoittaa puhdasta nautintoa tavaramaailmaan tottuneelle ihmiselle. Taantumuksellista idealähtöistä taidetta, joka perustuu suureen määrään erilaista tavaraa, on nähty jo aika kauan. Olisikohan tällä ahneuden sivuilmentymällä mitään tekemistä sen kanssa, että planeettamme on ekologisessa kriisissä?

      • Anonyymi

        Olen ihmetellyt samaa. Miksi suuri määrä joitakin haalittuja esineitä on ihmisistä niin kovin kiehtovaa? Väkisin tulee mieleen, että sen täytyy liittyä modernin ihmisen turvan hakuun, joka liittyy kauppakeskuksienkin suosioon. Monet taiteilijat värväävät ihmiset haalimaan itselleen tavaroita pystyttääkseen sitten näyttelyn jostakin teemasta, vaikka se teema on oikeastaan aina sama, eli tavarapaljous. Mutta toimittajat ainakin tykkäävät, onhan shoppailu kivaa ja saa kuvia, jotka sopivat lehtien sisustukseen.
        Eräs kauppias sanoi kerran, että hän haluaa myydä ihmisille tavaraa ja sitä pitää olla paljon. Hän oli mielestäni rehellinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      30
      2612
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      11
      1292
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      336
      1027
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      45
      922
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      864
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      839
    7. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      764
    8. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      44
      740
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      726
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      666
    Aihe