Yks etäinen kaveri on masentunut. Se kirjoittelee Faceen, että haluais tehä itsemurhan. Ja on jo pitkään kirjoitellut sinne t o d e l l a masentuneeseen sävyyn. Ei enää vastaa viesteihin.
Mitä pitäis tehä tälläsessä tilanteessa?
Jos tälläsestä voi ilmottaa suoraan jollekkin viranomaiselle, että täällä on masentunut joka ei ymmärrä hakea apua, niin ois tietysti paras. Ei se ite tule apua hakemaan. Ja oon ite joitain vuosia sitten käynyt masennushelvetin lävitse, niin tiedän kyllä, että ei sitä apua itse hae.
Kelle ilmoittaa masentuneesta?
Anonyymi
1
59
Vastaukset
Alaikäisen kohdalla lähtisin liikkeelle lastensuojelusta ja täysi-ikäisen kohdalla olisin yhteydessä terveyskeskuksen lääkäriin. Lääkäri voi pyytää noutamaan henkilön tarkastukseen vaikka väkisin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1641551
- 104921
- 75743
- 51635
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa16595ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40527Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45478Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m157476- 26419
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185412