Jyväskylän kauhupaikat ja asuminen

Tämän päivän Keskisuomalaisessa on etusivun juttu, että ARA-asuntoja tullaan purkamaan 315 onko nämä taloja vai asuntokohtasia osakkeita.. Kirjoittakaa tänne kuka tietää paremmin.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Et sinä tuolla tiedolla mitään tee

Äänestä

Varmaankin asuinhuoneistoja. Olisiko Mattilanniemessä.

Äänestä
  • Naisten lehdelle uudet tilat

    Äänestä

  • Ei Mattilanniemessä ole asuinrakennuksia, eikä osaketaloja nyt ainakaan pureta.

    Äänestä

Kaikki 1970- luvulla rakennetut elementtikerrostalot kärsivät niin pahasti karbonatisoitumisesta että ne ovat rakenteellisesti täysin purkukunnossa.
Sen ajan tietotaito osoittautui ajan myötä huonoksi.

Äänestä
  • Ja uutta betonimöhkälettä tilalle 🙄

    Äänestä

  • Aivan. Ovat nyt elinkaarensa ja käyttöikänsä päässä.

    Äänestä

Niin kauan kun tehdään liian ohuita betonielementtejä joissa raudoitus jää liian pintaan, ei tule enää yli 30 vuotta kestäviä rakennuksia. Kun raudoitus saa itseensä kosteuden ja ilman saasteet, se alkaa ruostumaan, turpoaa ja tekee näin halkeamia betoniin. Halkeamat ruokkivat lisää ruostumista ja vuosikymmenien jälkeen ollaan hylsyt sylissä. Ei siinä paljon linjasaneeraus, ( noin 1000 000€), auta jos kuoret rapisee ympäriltä.

Äänestä
  • Joku se leikkii rakennusinsinööriä

    Äänestä

Sehän on hienoa että jaetaan tietoa.

Äänestä
  • Nyt ensi viikolla tulee enemmän tietoa Keskisuomalaiseen ARA-asuntojen purkamisesta. Ilmeisesti lehteen sanotaan missä päin on pahemmat talot, jotka puretaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nyt ensi viikolla tulee enemmän tietoa Keskisuomalaiseen ARA-asuntojen purkamisesta. Ilmeisesti lehteen sanotaan missä päin on pahemmat talot, jotka puretaan.

    Nyt ensi viikolla? Onpa isot toleranssit!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tämän päivän Keskisuomalaisessa on etusivun juttu, että ARA-asuntoja tullaan purkamaan 315 onko nämä taloja vai asuntokohtasia osakkeita.. Kirjoittakaa tänne kuka tietää paremmin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu