Oletko kokenut pörssiromahdusta elämäsi aikana?

Jos olet niin mitä tuntemuksia se herätti silloin?
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

muita romahduksia olen kokenut miten sun mielenterveys.

Äänestä

bin laden. elämäni suurin voitto. markka-aikaan.
tiistai ollila puhui nokian ylös noin 12 arvoon 17 tms.
kello 17 paikkeilla arvpaperin areenalle tieto kone törmännyt
ai jaa joku lennokki
näin miten nokia nytkähti mitä lennokkiko
toinen kone
nokia putosi kunnolla
aloin myydä salkkua tyhjäksi meni kemirat ja muut tappiolla
myin kaiken mitä oli paisi ostin nokiaan loppukurssi 14
pörssit kiinni jonkin päivän usa
tämä syyskuuassa
myin ulos joulukuussa 20 pinnassa

pääsin suurituloisten joukkoon seuraavana vuonna lehteen

Äänestä

On käyty läpi 90-luvun lamat, it-kuplat ja finanssikriisit, eurokriisit, 2018 romahdus ja nyt tulossa ilmeisesti seuraava. Ei auta muu kuin pitää tiukasti kiinni ja ottaa elämä huumorilla.

Äänestä
  • ei 2018 ollut mitään romahdusta.

    katsoppa wikipediasta 2008 sattui pahin pörssi romahdus sataan vuoteen, jotkut jopa kutsuvat sitä kaikkien aikojen pahimmaksi romahdukseksi.

    "was a severe worldwide economic crisis considered by many economists to have been the most serious financial crisis since the Great Depression of the 1930s, to which it is often compared"

    https://en.wikipedia.org/wiki/Financial_crisis_of_2007–08

    Äänestä

kyllä kaikki jotka eli suomessa 2008 niin jollain tavalla varmasti koki sen romahduksen.

itse satuin olemaan armeijassa enkä tiennyt mitään.

mutta henkisesti tuntui että ihmisten velka mulle kasvoi niin suureksi ettei he voineet sitä enää koskaan maksaa takaisin. joten päätin silloin että en anna anteeksi koskaan.

Äänestä

2000-luvun+alun+rommaus,+2009+rommaus+ja+pienet+yskähtelyt+sen+jälkeen.Kun+kunnon+rommi+alkaa+niin+se+on+parempi+paskoa+laput+laitaan+ja+ostella+sitten+40-50%+halvemmalla+takaisin.+Holdipetterit+vakuuttelevat,+että+"kyllä+ne+taas+joskus+nousee+takaisin".+No+ehkä+mutta+siihen+voi+mennä+PITKÄ+AIKA.+Oli+se+Nokian+osakekin+aikoinaan+yli+60+euroa+ja+Telia+lähemmäs+100+euroa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jos olet niin mitä tuntemuksia se herätti silloin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu