Metsähallituksen valtakunnallinen johto aikoo kirkastaa brändiään, että siihen kuuluu mm läpinäkyvyys. Mitenpä on Kuhmon osaston läpinäkyvyys?
Metsähallituksen läpinäkyvyys Kuhmossa
Anonyymi
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kuhmo on häpeänpilkku kaikessa mikä liittyy läpinäkyvyyteen, niin Metsähallituksenkin osalta. Kaupunginhallituksen pj kutsui kehitysjohtajan virkaan ja kas kummaa niin järjestyi siipalle virka Metsähallitukseen, vaikka Kuhmon osaston määrärahat on pienet. Suojatyöpaikkoja. Että kehtaatte!
Kyllähän ne kehtaa, se on maakunnan tapa.
Ei tämä muutu kun ei ole selkärankaa päättäjillä.
Kaikki nämä johtaja valinnat pitäisi antaa ammattilaisten valittävksi.
Yritys suorittaisi hakemuskäsittelyt ja esittäisi parasta valittavaksi.
Poliitikot hyväksyksyisivät tai uusi halu uusilla ehdoilla.
Olisi selvillä valinnan kustannus ja selvä kuvaus mitä tekee töikseen.
Se on ollut ongelma näissä poliitikkojen suorittamissa valinnoissa ettei ole ihan selvää mitä valittu tulee tekemään töikseen
Ainakin kaupungin johtaja ei ole tehnyt puoliakaan niistä töistä mihin palkattiin ja mitä Veikko teki. Paras ja aktiivisin johtaja on ollut Veikko Tikkanen
Aamen
Hyvä kannanotto ja evästys. Samaa mieltä.