Onko kokemusta Honda NT 700 -pyörän taipumisesta soratielle? Tiedän, että adventurepyörät olisivat parempia siihen lajiin, mutta jos asfsltti-hiekkatiesuhde on 90/10, niin haluaisin löytää useamman vaihtoehdon moottoripyöräksi. Kääntyisitkö siis NT:llä soratieltä takaisin, vai menisitkö reippaasti päin?
Honda NT 700:lla soratielle
Anonyymi
3183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hiekkatie ei vaadi mitään matkaenduroa tms. Hiekkatiellä menee vakaasti raskas custom ja matkapyöräkin, kunhan varoo märkää savea, ettei päästä eturengasta alta.
Hiekkatiellä katurengaskin antaa kivipuhallusta moottorin etuosaan, joten pidennetty eturoiskeläppä on välttämätön useimmissa malleissa. Jos viivoittimella vetää viivan eturenkaan alta, ali roiskeläpän taaksepäin, viivalinjan on jäätävä moottorin alapuolelle.
Toinen ikävä piirre hiekkateissä, niillä käytetään usein suolaa pölynsidontaan, sitä kun kertyy pölynä alumiinivanteisiin ja pyörän rakenteisiin, kosteutta saadessaan syövyttää pintoihin laikkuja.
Kiitos. NT:ssä ei tällä hetkellä tunnu olevan muuta estettä kuin nimenomaan mahdollisuus ajaa tarvittaessa hiekkatiellä ja ilmeisesti sekään ei ole mikään este. Aiempi ja ensimmäinen pyöräni oli BMW F 650 GS, joten tarkempaa tietoa muitten mallien hiekkatiekäyttäytymisestä ei ole.
Sitä viivoitinhommaa en kyllä ymmärtänyt.. Mitä siinä mitataan ja miksi?
650 tai 1000 v-strom.
Itse viimekesästä saakka miettinyt minkä pyörän hankkis, päätiet ja turistirysät ei kiinnosta pätkääkään, pienemmän asfalttitiet, hiekkatiet, rakennetut metsäautotiet ja muut hyväpohjaiset polut kiinnostaa.
Honda cb 500 x, nc 750, teneree 700 vai 650 v-strom.
650 v-stromiin päädyin, eihän tämä mikään kaunotar ole mutta sopii vähän kaikille teille.
Kivikkoihin ja nevalla rämpimiseen löytyy v-stromia parempia vaihtoehtoja.