Nyt on todettu, että 130 ihmistä on saanut mahdollisen koronavirustartunnan muksusta joka on tartuttanut sitä kavereihinsa ja sukulaisiin.
Italiasta tullut sukulainen toi siis tuliaisia tullessaan ja siedätyhoitana viruksen.
Joku sanoi, että muksuihin ei taudit tartu, mutta aina on sanottu/tiedetty, että Esim: flunssan kun saa kersalta se on moninkertaisesti vahvempi/ankarampi kuin muutoin.
Mutta, näinhän se sanontakin sanoo:Matkailu avartaa, muut sen tuoma on vain extraa.
Hiihtoloman tuomaa...
5
148
Vastaukset
- Anonyymi
Ja Suomi senkun jatkaa lentoja Italiaan! Voihan tauti muualtakin tulla rajojen yli mutta Italia nyt ainakin ’selvä portti’. Pitäis ihmisten itse älytä olla lentämättä sinne kun ulkoministeriö ei kerran rajoita. Ei kai ne lentokoneet kauaa tyhjänä lentäis.
- Anonyymi
Italiassa nyt on kaikki turistikohteet suljettu, joten täytyy olla täysi tollo jos sinne lähtee. Vaikka lentoja meneekin.
- Anonyymi
Kyllä vain lentävät, samoin kun linja-autotkin kulkevat tyhjillään kautta aikojen.
Kun on tukirahat johonkin saatu, niin sitä pitää käyttää, vaikka kyytiläisiä ei olisikaan.
- Anonyymi
Lemmikki eläimetkin näyttää saavan taudin tuolta muiden koirien-kissojen läjistä.
- Anonyymi
Eu;n iso kiho sanoi jokunen päivä sitten uutisissa ,että euroopassa vapaa liikkuvuus on tärkeintä, että silleen.
Viisasta puhetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää442239Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten672121Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211960HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363941714Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041665Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241494Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta01390Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821112Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53977- 75945