Katsoin tänään Arto Nybergin ohjelman, yhtenä haastateltavana oli Aulikki Oksanen. Hieno tuotanto ja naistenpäivänä konsertti. Lopuksi hän esitti runon
Yö päättyy
Lintu laskee hopeitaan
Ja minusta tulee rikas
Mikä tämän runon sanoma on. Kenellä raksuttaa, mulla ei.
Yö päättyy
Lintu laskee hopeitaan
Ja minusta tulee rikas
Mikä tämän runon sanoma on. Kenellä raksuttaa, mulla ei.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Täh. Et voi olla tosissasi.
Tekotaiteelliset runoilut eivät välttämättä pidä sisällään yhtään mitään.
Tuirha koittaa "availla" olemattomia.
Päivä hyppää
Harakka varastaa hopeat
ja minusta tulee köyhä
Sun runossa, pahansuopa ihminen tekee yhtenä päivänä toiselle pahaa pahimmalla mahdollisella tavalla ja vievät elämänhalun.
Nojaa.
Taiteessa, runoudessakin, tulkinta on täysin katsojan, kuulijan, lukijan asia. Mun mielstä on tylsää, kun jokin teos koitetaan "avata" jotenkin selkokielelle. Sama taulu voi merkitä niin monille niin monenlaisia asioita. Aivan oma juttunsa, mitä tekijä on duunia tehdessään ajatellut.
Ja kaikista tylsintähän on, jos tekijä itse alkaa selittlemään töitään. Siinä niinkuin tekijä kahlitsee taiteen ystävän mielipiteen, mikä ei voi olla taiteen tarkoitus. Mun mielestä taide on aina jotenkin henkilökohtainen asia. Siis myös tekijän, mutta jokaisen, joka po. teokseen kiinnittää huomiota.
Mä en ole runouden suurkuluttaja, jotenkin liian raskasta, kun aina pitää miettiä ja paljon.
Noin nopeesti. Mulla tuli tosta värssystä mieleen kuoleminen, sen odotteleminen. Vähän niinkuin sillä pohjalla, että paistaa se aurinko risukasaankin, toisen kuolema on toisen leipä ja noin uskonnollisesti joku elää harhoissaan odotellen iänkaikkista elämää. Eli kun miettii, runo on jonkinlainen kirjoittajansa tuleva kuolemaa käsittelevää kauhuskenaariota, jossa mukana kuoleman todellisuudesta pakeneminen haaveunelmiin.
Plaaplaaplaa....mieti ite, se tärkeä osa runoutta :D
=DW=
Tekstisi on ymmärryksesi mukaan kirjoitettu, vaikka kuinka luen ja mitin selitystäsi, en ymmärrä sitä enkä runoa. Olen vaan sitä mieltä että 75-vuotiaalta jäi joku merkittävä sana puuttumaan. Aloittaja
Mnaah.
"Taiteessa, runoudessakin, tulkinta on täysin katsojan, kuulijan, lukijan asia." Ja lopuksi kirjoitin oman näkemykseni runosta, joka tosiaan minun näkemykseni, sun pitää itse muodostaa oma näkemyksesi.
Kaiken taiteen perusolemukseen kuuluu, se herättää ajatuksia. Kyllähän joskus näkee taidenäyttelyissä ihmisiä, jotka toteaa jostain maalauksesta, että ruman värinen. Noh, se sitten heidän näkemyksensä. Ite totesit että sun näkemys po. runosta on, että et ymmärrä sitä. Näkemys, siinä, missä mikä tahansa muukin näkemys.
=DW=
Aulikki Oksanen ei ole koskaan ollut mikään oikea kirjaiija.
Kevyttä kamaa, jonka miettimiseen en aikaani haaskaisi.
Hänen tuotantonsa ei vakuuta. Vasemmistolaisbuumin aikaan hän sai vähän jotain julkaistua kun kuului "ryhmään".
Aulikki Oksasen on vanha stalinisti. Ei ollut silloin kaltaisiaan lahjakkaampi, eikä ole lahjakas vieläkään.
Olen juuri samaa mieltä, samanlainen riekkuja kuin Tuomioja ja kaltaisensa, aika aikaa kutakin.
Kerrot ja ilmoitat tässä oman poliittisen kantasi ja sen perusteella arvioit muita ihmisiä, joita et tunne etkä tiedä heistä mitään. - Nm. Todellista typeryyttä
Olen tykännyt, mutta olenhan työmiehen tytär.
"Yö päättyy
Lintu laskee hopeitaan
Ja minusta tulee rikas"
Minusta tuo on iän tuoma viisaus, eletyn elämän tuoma tieto ja taito ja siinä se suurin rikkaus, ne kuuluista viimeiset sanat.
Et kuitenkaan kertonut mitä tarkoittaa. Ei Aulikki Oksanen lähtevältä näyttänyt, skarpilta ja viehättävältä, että mitään viimeisiä sanojaan olisi ladellut. Aloittaja
Lähempänä tietoisuutta kuin syntymää ja olen rikkaampi kuin tähän maailmaan tullessani. Yökin on päättymässä ja kaikki maailman tieto vain hetken lyömän päässä.
Yhtä mystistä tekstisi kuin Aulikin jos hän ei sitten tälle palstalle tässä sukella anonyymisti sutkaisemaan lisää. Ihan käsittämätöntä. Aloittaja
Vaikka aloittajan runopätkä ei avautunut ja jäi arvoitukseksi, niin tuon selityksen tajuan täysin. Selitti se nyt sitten runoa tai ei, mutta vallan valaisevasti kerrottu elämänkaaren anti. - Nm. Hienosti havaittu
Valkeni minullekin tuolla selityksellä.
Runon sanoista tai tauluista voi ymmärtää mitä haluaa,
mutta olisihan runossa mukava olla olla joku ajatuskulkukin.
Japanilaiset haiku- ja tankarunot ovat suunnilleen yhtä lyhyitä
ja niissä on minimalistisessa muodossa suuriakin ajatuksia,
elämänfilosofiaa.
Jos Aulikki Oksanen yrittää tavoittaa jotain samaa,
haaveeksi jäi.
Yx höynäytetyistä aikanaan.
Yksinkertaisesti: mikä lintu laulaa aamulla aikaisin näillä main: mustarastas.
Miten se laulaa: hulkumaisesti, pitkään ja ääni on 'hopeaa'.
Kun se laulaa kauan, hopeinen helinä on 'rikkautta', mitä kuuntelija saa.
Beng-metaforisti
Vrt. Käen kukunta ja kukuntojen määrä vastaa tulevien vuosien kpl:ita.