Tarkoitus olisi käyttää mobiilidatan jakoa, mutta muutamassa laitteessa ei ole wlania.
Eli mikä laite pitää hommata? Sellainen joka nappaa mobiilitukiaseman signaalin ja vie se eteenpäin johtoa pitkin laitteille?
Mobiilidatan jako langalliseksi miten?
14
107
Vastaukset
- Anonyymi
Hommaa wlan tikku. Maksaa alle 20 euroa..
Mobiilidatareitittimissä yleensä on Wlanin lisäksi ethernet-verkkokaapeliliitännät, esim. neljä kappaletta, ellei kysessä ole sellainen pieni yksinomaan mobiilikäyttöön tarkoitettu laite, jolloin langallisesti voidaan yleensä liittää vain yksi laite USB-kaapelilla.
- Anonyymi
Tuommonen, jos käytössä on mobiilitikku
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/40212/ghsnm/TP-LINK-TL-MR3420-
Mobiililaitteen kautta netteily vaatii ilmeisesti wispin, liekkö tuossa sellaista.Esim. tuollainen, jos ei ole mobiilidatatikkua, vaan SIM-kortti asetetaan suoraan laitteeseen:
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/38775/ghskg/TP-LINK-TL-MR6400-LTE-modeemi-ja-WiFi-tukiasema?list=OZCYkRM3Vm5M3VusMUsvtOyUH2NokttQ
- Anonyymi
Tarkennetaan sen verran, että tarkoitus käyttää android puhelinta mobiilitukiasemana.
Wlan tikku ei toimi kaikissa laitteissa.
Vaihtoehtona ei ole laittaa sim korttia reitittimeen.
Vaan rasian olisi tarkoitus muuttaa puhelimen
wifi signaali johdolliseksi.- Anonyymi
Puhelimen internetin jakaminen usb-johdolla pöytäkoneeseen toimii minulla Android puhelimessa.
Tuollaisessa tapauksessa sopii neuvoksi parhaiten saamasi ensimmäinen neuvo, eli osta koneisiin WLAN -tikkuja tarpeen muaan.
- Anonyymi
Kollimaattori kirjoitti:
Tuollaisessa tapauksessa sopii neuvoksi parhaiten saamasi ensimmäinen neuvo, eli osta koneisiin WLAN -tikkuja tarpeen muaan.
Mutta kun wlan tikku ei toimi. Ei voi asentaa ajuria sellaiselle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puhelimen internetin jakaminen usb-johdolla pöytäkoneeseen toimii minulla Android puhelimessa.
Usb johdon kautta ei toimi. Ei voi asentaa ajureita sellaiselle.
Anonyymi kirjoitti:
Mutta kun wlan tikku ei toimi. Ei voi asentaa ajuria sellaiselle.
Valitettavaa, ettet sinä saa toimimaan. Muut kyllä saavat, mutta pitäähän heitäkin olla, joilta ei onnistu mikään.
- Anonyymi
Kollimaattori kirjoitti:
Valitettavaa, ettet sinä saa toimimaan. Muut kyllä saavat, mutta pitäähän heitäkin olla, joilta ei onnistu mikään.
Ellei sitten laite ole tyyliin älytv tai vastaava johon ei tosiaan ajureita saa. Tietokoneisiin kyllä saa ellei sitten käytä Linux jakelua joissa ajurituki on laitekohtainen.
Anonyymi kirjoitti:
Ellei sitten laite ole tyyliin älytv tai vastaava johon ei tosiaan ajureita saa. Tietokoneisiin kyllä saa ellei sitten käytä Linux jakelua joissa ajurituki on laitekohtainen.
Niin. Kai sellaisia moderneja älytelkkareita on, joissa ei ole langatonta, mutta itse en moista rompetta älytelkkariksi kehtaisi nimittää.
- Anonyymi
Itse olen toisinaan jakanut nettiyhteyden reitittimelle. Tietokoneessa mikä jakaa on oltava wlan ja ethernet. Piuha sitten jakavasta koneesta reitittimelle, johon voi kytkeä kaapelilaitteita. Ja wlan-reitittimen tapauksessa myös langattomia. "Method 1" tuossa linkissä.
https://www.wikihow.com/Share-an-Internet-Connection - Anonyymi
No itse tein tuon Ubuntu 10.04:llä asentamalla siihen tavallisen verkkokortin ja wifi-verkkokortin. Muulla sitten ei oikeastaan olekaan väliä näiden suhteen, kunhan vain toimivat em. koneessa.
Vaihtoehtoja on ainakin kaksi wlan:in suhteen: wicd ja wpa_supplicant. Olemassa oleva network manager applet ei ole niin hyvä tässä.
Jos sisäverkko on jo toimiva, riittää laitteille asettaa uusi gateway-osoite, joka osoittaa em. linux-purkin sisäverkko-osoitteeseen. (Joissakin kytkimissä voi yksinkertaisesti reitittää adsl:n ewan-liittymään, jolloin tätä ei tarvitse tehdä, ewan-liittymälle vain asettaa endpointiksi linux-purkin osoitteen)
Verkko pitää siis forwardoida, se menee vaikka näin /etc/rc.local:
/sbin/wpa_supplicant -B -Dwext -iwlan0 -c /etc/wpa_supplicant.conf
/etc/init.d/iptab_fwd.sh
/sbin/dhclient wlan0
exit 0
wpa_supplicant.conf tehdään wpa_passphrase-ohjelman avulla. Sille annetaan netin nimi joka puhelimen jaossa on sekä nettijaon salasana. wpa_supplicantin etu on siinä, että jaon voi ottaa mistä tahansa puhelimesta tekemällä sille oman konffi-tiedoston.
iptab_fwd.sh tekee varsinaisen forwardin:
iptables -t nat -A POSTROUTING -o wlan0 -j MASQUERADE
iptables -A FORWARD -i eth1 -o wlan0 -m state --state RELATED,ESTABLISHED -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -i wlan0 -o eth1 -j ACCEPT
Seuraavaksi voi disabloida network managerin pysyvästi.
apt-get remove nm-applet
lisätään ip ethernet-portille:
ifconfig eth1 10.0.0.253 netmask 255.255.255.0 up
-tästä kannattaa tehdä static-määrittely /etc/network/interfaces:iin
-sama ip pitää siis joko laittaa gateway-osoitteeksi jokaiselle lähiverkon laitteelle, jolle netin haluaa tulevan tätä kautta tai asettaa se ewan-liittymän ip:n vastapääksi, jolloin pääsee aika vähällä
ja aktivoida forwardin:
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
Mitäköhän tässä vielä pitäisi sanoa? dhcp-demonin voi asentaa, jos haluaa linux-purkin antavan paikalliset ip:t - yhtä hyvin wifi-purkki toimii tässä. NAT:ia voi haluta kanssa käyttää.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1837738
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes923856- 672599
Kolari Klaukkala
Kaksi teinityttö kuoli. Vastaantulijoille ei käynyt mitenkään. Mikä auto ja malli telineillä oli entä se toinen auto? Se731650Ukraina ja Zelenskyn ylläpitämä sota tuhoaa Euroopan, ei Venäjä
Mutta tätä ei YLE eikä Helsingin Sanomat kerto.3911589- 641457
Ooo! Kaija Koo saa kesämökille öky-rempan:jättimäinen terde, poreallas... Katso ennen-jälkeen kuvat!
Wow, nyt on Kaija Koon mökkipihalla kyllä iso muutos! Miltä näyttää, haluaisitko omalle mökillesi vaikkapa samanlaisen l201446Toivoisin, että lähentyisit kanssani
Tänään koin, että välillämme oli enemmän. Kummatkin katsoivat pidempään kuin tavallisesti toista silmiin. En tiedä mistä171111Olisinpa jo siellä, otatkohan minut vastaan
Olisitpa lähelläni ja antaisit minun maalata sinulle kuvaa siitä kaikesta ikävästä, tuskasta, epävarmuudesta ja mieleni791060Kevyt on olo
Tiedättekö, että olo kevenee kummasti, kun päästää turhista asioista tai ihmisistä irti! Tämä on hyvä näin <3841048