Ihmettelen, miksi pitää olla Google-tili, jotta voi asentaa jonkin sovelluksen ? Ja kun sillä kai tarkoitetaan sähköpostiosoitetta. Minulla on jo sähköpostiosoite muussa järjestelmässä, en haluaisi toista sotkemaan muutenkin hankalia tietokoneasioita.
Ja sitä paitsi vieroksun sanaa "tili", minulle se merkitsee joko pankkitiliä tai kirjanpidollista tiliä.
Voisiko joku ehkä avata tätä asiaa ?
Kiitos !
Ja sitä paitsi vieroksun sanaa "tili", minulle se merkitsee joko pankkitiliä tai kirjanpidollista tiliä.
Voisiko joku ehkä avata tätä asiaa ?
Kiitos !
Vastaukset 17
Vanhimmat
Vakoilun takia tietenkin.
Sitten kannataa vältää Windowsia, iOS ja androidia.
Älykännykät vaativat nykyään tilin jotta sovellusten lataaminen, käyttäminen ja päivittäminen olisi sujuvaa.
Android kännykät: Google tili
Applen luurit: IOS tili
Windows luurit: Microsoft tili
Jne jne..
"nykyään" ei ole enää windows-luureja tai onhan niitä käytössä mutta ei niihin mitään windows-tilejä tarvitte enää tehhä.
On niitä ja lisää tulee. Sovelluksia toki ei suuremmin enää saa.
kerro lisää
Tällä hetkellä tiettävästi yksikään iso puhelinvalmistaja ei valmista Windows Phone -alustalla olevia puhelimia. Koko alusta on aikasen kuollut ja kuopattu.
Se ei ole IOS vaan iOs
kyllähän niitä valmistetaan! https://muropaketti.com/mobiili/windows-puhelin-tekee-paluun-tallainen-on-emperion-nebulus/
täytyy sullakin olla kotiavain ja lupa käyttää kotias.
No onhan se kirjanpidollinen tili siinä mielessä, että sen kautta sitten vaikkapa kun vaihdat puhelinta, saat käytössäsi olleet sovellukset kätevästi uuteen puhelimeesi. Ja eikös ne myös maksulliset sovellukset ja niihin hankitut lisäkilkkeet tule sitten uuteen puhelimeen ilman että pitäisi maksaa uudestaan?
Ja tietysti sitten niitä maksullisia sovelluksia ja sovellusten sisäisten ostosten maksuja hoidetaan sen tilin kautta. Siellä on tieto mitä olet ostanut, eli mitä sisältöä voit käyttää ja millä tavalla maksat ostoksesi jne. On siinä muutakin kuin sähköposti.
En ole tarvinnut tiliä mihinkään tablettiin asentelen kaiken apk-tiedostoilta joita olen ladannut pc:lle valmiiksi
Hankalaa ja epäkäytännöllistä..
"En ole tarvinnut tiliä mihinkään tablettiin asentelen kaiken apk-tiedostoilta joita olen ladannut pc:lle valmiiksi"
Outoa tarinointia.
Miten asennat vaikkapa HereGo-kartaston Androidiin tai miten päivität itse Androidin ilman Google-tiliä?
Eipä tosiaan onnistu ja hankalaa alkaa käsipelillä näitä asentelemaan ja päivittämään kuten Nokia S60 aikoina oli tapana..
Kun laittaa näihin tilin niin elämä on paljon helpompaa!
Totta, tuo Google-tilin avaamisen _pakollisuus_ ohjelmien asentamiseen ja käyttiksen päivitykseen on enempi kuin vastenmielistä ottaen huomioon miten ko. (-kin) putiikki polkee aktiivisesti jalkoihinsa kaiken yksityisyyden.
Valitettavasti vaihtoehdot ovat vähissä, eli joko Android tai Apple.
Koko nyky yhteiskunta polkee yksityisyyden alas ilman Googleakin..