Koirani oli Lintuvaaran koirapuistossa jossa toinen koira puri koirani korvaa ja päätä. Omistaja kertoi että koirani on tyhmä kun ei tajua pysyä loitolla, hänen koiransa on ”kingi” tässä koirapuistossa. Lääkärikulut tähän mennessä 160 euroa. Eikös ole niin että aggressiivista koiraa ei saisi viedä koirapuistoon/ pitäisi vähintään pitää kuonokoppaa? Tekisi mieli nostaa rikosilmoitus kun tahallisesti pitää koiraansa vapaana vaikka tietää sen käyttäytyvän huonosti. Toki omistajalla taitaa viirata yhtälailla päästä...
Lintuvaaran koirapuisto
10
1131
Vastaukset
- Anonyymi
Lintukorpi On koirapuiston nimi
- Anonyymi
Koirapuistojen säännöt kieltävät aivan yksiselitteisesti aggressiivisten koirien tuonnin puistoon. Eli edes kuonokoppa ei riitä, vaan puistoon ei ole asiaa ollenkaan. Jos sekopäisen "kingin" sekopäinen omistaja on tiedossa, niin ainahan sinä voit kokeilla onneasi tekemällä rikosilmoituksen ja toivoa, että se saa tyypin maksamaan kulut sinulle takaisin. Älä kuitenkaan odota liikoja, sillä siellä säännöissä kerrotaan myös se, että koirat ovat lähtökohtaisesti omistajan omalla vastuulla. Eli aika kaksipiippuinen juttu, mutta kannattaa ehkä kokeilla kuinka käy. Ei siitä ainakaan haittaa ole, ja saapahan sekopää tietää, ettei tuollainen käy päinsä.
- Anonyymi
Koira on kyllä todella kurjana. Tollaisesta voi jäädä elinikäset traumat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koira on kyllä todella kurjana. Tollaisesta voi jäädä elinikäset traumat.
Millä tavalla tämä on relevanttia?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koira on kyllä todella kurjana. Tollaisesta voi jäädä elinikäset traumat.
Voi kurjuus.Itse en vie puistoon kun vaan tuttujen kesken, ja otan koiran pois jos joku vieras änkee koirineen samaanaikaan.Puistot on huonoja paikkoja, kun agret koirat valtaa ne.
Ei kannata jättää koiraa muiden pällytettäväksi, vaan ottaa pois, ja jättää viemättä jos sekopää kingit on liki. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi kurjuus.Itse en vie puistoon kun vaan tuttujen kesken, ja otan koiran pois jos joku vieras änkee koirineen samaanaikaan.Puistot on huonoja paikkoja, kun agret koirat valtaa ne.
Ei kannata jättää koiraa muiden pällytettäväksi, vaan ottaa pois, ja jättää viemättä jos sekopää kingit on liki.Ne koirat on aggressiivisia ja sekopäitä, kun se koirapuisto on ainoa paikka missä käyvät saamassa sitä ”muka liikuntaa” ja koulutuskin on jäänyt tekemättä. Luullaan, että koira on koulutettu, kun se istuu kotona ruokakupille.
- Anonyymi
"hänen koiransa on ”kingi” tässä koirapuistossa"
Sanoiko omistaja itse niin?- Anonyymi
Kyllä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä.
Sellaisella koiranomistajalla ei pitäisi olla mitään asiaa yleiseen koirapaikkaan.
- Anonyymi
Vieläkö kingi on kulmien kuningas? Ja minkä rotuinen koira on kyseessä ja isännän tuntomerkkejä myös? Tietää varoa, kun alueelle muutettiin ja itsellä on sellainen dominoiva isompi uroskoira, joka on kyllä sosiaalinen sekä tottelevainen ja mm. luoksetulo pois ärinätilanteesta onnistuu hyvin, mutta toisen samanlaisen kanssa tai paremminkin huonosti koulutetun tottelemattomia ja perässä tulevan riitapukarin kanssa pitää todellakin puolensa vähän liiankin hyvin. Ei tule sitten ”kingin” isännälle suru puseroon ja mene ”maine”, jos mennään vahingossa samaan aikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392417
- 571393
- 841313
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381313- 631201
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40929Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122808- 31751
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23606Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58586