Kirjoitusrutiini

Anonyymi

Tervehdys kanssaskriivaajat!

Olen miettinyt viime aikoina, millaisin keinoin voisin pitää kirjoittamisrutiinista kiinni. Unohdetaan se, että kirjoitan työkseni (antiluovaa) tekstiä ja suoritan kirjoittamiseen liittyviä opintoja. Kun poissulkee edellä mainitut asianhaarat, tunnen olevani lukossa. Päiväkirjan kirjoittaminen ei oikein tunnu luontevalta, joskin olen sitä kyllä harrastanut vuosia takaperin. Kaipaisin luovia vinkkejä.

Miten te ylläpidätte rutiinia ihan vapaa-ajalla vapaaehtoisesti?

9

228

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä keino minulla on ollut lukea heti töistä tultua edellisenä päivänä kirjoittamani teksti. Sillä tavalla pääsee virittäytymään kirjoitustunnelmaan ja saa illemmalla lisää tekstiä aikaiseksi.

    • Anonyymi

      Tulipa sellainen mieleeni, että onko luova kirjoittaminen kuitenkaan se sinun juttusi/intohimosi? Minulla nimittäin on taas niin päin, että en muuta haluaisi tehdäkään kuin kirjoittaa. Saan siitä niin paljon iloa, että en malttaisi pysyä poissa näppiksen ääreltä.

    • Anonyymi

      Vaaditko itseltäsi liikaa? Suoritat kirjoittamisen opintoja ja käyt töissä ja haluat vielä vapaa-ajalle kirjoitusrutiinin... ehkä kehosi ja mieli haluaisi vapaa-ajalla vaan levätä, olla. Ja siksi tunnet olevasi "lukossa".

      Vinkki: kirjoita 10minuuttia päivittäin. Joko pelkkää ajatusvirtaa tai suunnitelmallisempaa tekstiä, mutta yhtä kaikki sen 10min aikana kirjoitat etkä mieti tai tee mitään muuta.
      Siinä aikana lukot naksahtelevat auki

    • Anonyymi

      Minua auttaa, että pyörittelen novelli-ideoita tai romaanin tulevia tapahtumia ajatuksissani puuhatellessani jotain muuta. Istun koneen ääreen sitten kun tuntuu, että on jotain kirjoitettavaa. Tyhjää tiedostoa tuijottamalla minulta ei synny mitään.

      • Anonyymi

        Minulla on hyvin samankaltainen tapa. Yleensä kyllä kirjoitan ensin ideasta ylös sen mitä siitä sillä hetkellä tiedän. Tämän jälkeen muuta puuhastellessa (vähäistä) aivokapasiteettiani ei kulu jo tiedettyjen asioiden ylläpitämiseen, vaan se voi rauhassa kehitellä uusia rönsyjä ja yhteyksiä idean ympärille. Tämä prosessin osa-alue tosin vaatii itselläni ainakin sen, että jonkunlainen konkreettinen idea tarttumapintoineen on olemassa. Ihan tyhjästä tai edes epämääräisestä "kirjoitanpa Jugoslavian hajoamissodista"-tyylisistä aihehahmotelmista sillä ei kyllä pääse liikkeelle. Jos tämä puuttuu, niin yleensä yritän kirjoitella muistivihkooni ensin aiheen ja sitten esittää itselleni kysymyksiä aiheen ympäriltä ja mitä siitä tiedän sekä en tiedä. Näin saan kaivettua aiheesta toisinaan esiin jotain, mitä sitten pääsen jatkojalostamaan idoiden suuntaan.

        Itselläni ei ole mitään suurempaa kirjoitusrutiinia, vaan kuten edellinenkin vastaaja, kirjoitan kun kirjoituttaa. Kohdallani ei lähtökohtaisesti toimi yhdistelmä rutiini vapaa-ajalla vapaaehtoisesti. Sen tosin olen huomannut, että mitä enemmän ideoita kehittelee, sitä enemmän syntyy uusia ideoita, joita sitten tekee mieli käsitellä kirjoittamalla. Pari vuotta kestäneen valkoisen paperin kammon jälkeen olen jälleen siinä iloisessa tilanteessa, että ideoita on enemmän kuin ehdin vähäisellä vapaa-ajallani toteuttamaan.

        Koska aloittaja on opiskellut/opiskelee kirjoittamista, niin kirjoitusrutiinia ja sen ylläpitämiseen tarkoitettuja metodeja ovat ainakin esitelleet Julian Cameron ja Natalie Goldberg kirjoissaan.


    • Anonyymi

      Mitä harvemmin kirjoitan sen parempi, silloin terapian tarve on minimissään.

      • Anonyymi

        Itsellä on päinvastoin. Mitä säännöllisimmin ja useammin kirjoitan, niin sitä parempi ja helpompaa se on. Ei tule aloitusvaikeuksia, lukkoja tai kammoja, kun kirjoittaminen ja ajatustyö on koko ajan käynnissä. Kirjoittaminen tuntuu arkiselta, koska se on osa arkea. Kirjoittaminen lisää kirjoittamista. Kun tulee katkos kirjoittamiseen, niin silloin terapian ja paapomisen tarve kasvaa ja oma uhriutuminen alkaa.


    • Anonyymi

      Rutiini on aika outo sana luovan kirjoittamisen yhteyteen. Minun mielestäni luova kirjoittaminen voi perustua vain haluun joka taas sisältää sen että aiheen pitää olla kiinnostava. Kun nämä ehdot täyttyvät, "rutiini" on vain sitä että kirjoittaja kirjoittaa aina kun siihen on tilaisuus.

      • Anonyymi

        Olen samaa mieltä, että halulla ja sisäisellä palolla on valtava merkitys kirjoittamiseen. Ilman halua kirjoittaminen ei pitkälle kanna. Mutta rutiinilla on mielestäni oma tehtävänsä ja arvonsa. Jos on tilanteita ja olosuhteita, joissa kirjoittamisen halu aika nollissa, niin silloin luotu rutiini voi auttaa, että saa kirjoitettua, silloinkin kun ei oikein tee mieli ryhtyä hommiin. Ja kun jaksaa kirjoittaa, se halukin palaa. Rutiini luo vankan pohjan ja tuen kirjoittamisen halulle ja intohimolle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      70
      1113
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      64
      882
    3. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      866
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      53
      858
    5. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      190
      851
    6. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      735
    7. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      712
    8. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      706
    9. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      700
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      33
      658
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      54
      579
    12. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      578
    13. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      548
    14. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      474
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      474
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      468
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      427
    18. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      403
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      394
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      382
    Aihe