Canon 6D MK2 vai joku muu?

Anonyymi

Olen harkinnut tuota otsikonmukaista kameraa itselleni. Etsisin laadukasta kameraa, jossa olisi riittävästi ISO tähtikuvaukseen (objektiivi tähän kyllä löytyy, mutta satasarjalaisissa ei riitä potku siltikään). Lisäksi kuvailen paljon liikkuvia kohteita, joten sarjatulitus olisi myös hyvä olla nopia. Kaikki objektiivit ovat EF, joten täyskennoa mieluusti halajaisin.

5D MK IV olisi unelma, mutta ei ihan raha siihen taivu. Voitte myös suositella jotain muutakin Canonilta, mutta noilla spekseillä.

2

669

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Katsele tähtikuvaussivuja.
      Kyllähän tuo homman hoitaa. Vanhempi 6D on suosittu tähtikuvaukessa. Kakkosversio varmaan homman hoitaa, vaikka se ei ole sen parempi isottelussa, kuin tuo vanha versiokaan.
      Canonilla ei ole juuri vaihtoehtoja halvoissa kinokokoisissa. Eräs tuttavanikin kuvaa tähtiä ja revontulia vanhalla kutosella.

      Linkistä löytyy suomenkielisiä tähtikuvaussivuja:
      https://www.google.com/search?q=tähtikuvaus&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-e

    • Anonyymi

      Melkein itsekin valitsisin vanhemman version kutosesta, jos paino on tähdissä, muuten uudemman.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      45
      4022
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1929
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1336
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1222
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      994
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      191
      986
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      966
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      937
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      810
    10. Jälkiviisauttako

      Kun katsot taaksepäin, tekisitkö jotain asioita toisin kaivattusi suhteen? Vai onko kaikki mennyt, niin kuin piti?
      Ikävä
      79
      809
    Aihe