Perunkirjoitus Suomessa

Anonyymi

Isäpuoleni kuoli, äitini oli jo kuollut aikaisemmin.
Kun pidetään Suomessa, niin tulee matkustus- ja majoituskuluja, kun ei ole isäpuolen sukulaiset mitenkään niin tuttuja. Ja sielläpäin maata ei oo muita tuttuja.

Nyt on vielä tää viirus, joten ei oo niin kiva matkata sinne.
Uskaltaneeko laivallakaan kulkea?
Ei voi jäädä poiskaan.
Mitään perintöä ei kuitenkaan tule kun kaikki menee lapsilleen.
Voiko laittaa matka- ja majoituskuluja? Tottakai vois antaa valtakirjan jollekin, mutta on joitain tärkeitä papereita, mitä pitäisi saada. Ja valokuvia, jos ovat säilyttäneet.

Miten muilla?

1

134

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harmillinen juttu. Kyllä mä uskaltaisin mennä laivalle, mutta mulla onkin aina hytti käytössä ja suuren osan matkasta luen siellä kirjoitti tai lehtiä. Netti toimii nykyään laivalla ja laivan WIFI-verkkoon saa tunnuksen infosta. Oma laite täytyy tietenkin olla, mutta ehkä sulla on älypuhelin, surfplatta tai läppäri? Laivalla voi varoa, ettei kaikkia kaikkia pintoja koskettele eli ovenkahvoja, kaiteita jne. Käsien pesua riittävästi ja ehkä käsidesi mukaan. Ihan normaalisti han ihmiset kuitenkin joutuvat liikkumaan työmatkoja ja muita. Suomessa on suositeltu pitämään hanskoja kädessä esimerkiksi julkisissa liikennevälineissä. Sitä en tiedä, saatko mistään taloudellista apua matkakuluihin 😕 Yleensä tuollaiset kulut lasketaan osaksi normaalia elämää. Joskus sukulaiset tietenkin jelppii, jos joku on vähävarainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      94
      4600
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      226
      1823
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1450
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1150
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      322
      1085
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1070
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1069
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1027
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1009
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      964
    Aihe