Perunkirjoitus Suomessa

Anonyymi

Isäpuoleni kuoli, äitini oli jo kuollut aikaisemmin.
Kun pidetään Suomessa, niin tulee matkustus- ja majoituskuluja, kun ei ole isäpuolen sukulaiset mitenkään niin tuttuja. Ja sielläpäin maata ei oo muita tuttuja.

Nyt on vielä tää viirus, joten ei oo niin kiva matkata sinne.
Uskaltaneeko laivallakaan kulkea?
Ei voi jäädä poiskaan.
Mitään perintöä ei kuitenkaan tule kun kaikki menee lapsilleen.
Voiko laittaa matka- ja majoituskuluja? Tottakai vois antaa valtakirjan jollekin, mutta on joitain tärkeitä papereita, mitä pitäisi saada. Ja valokuvia, jos ovat säilyttäneet.

Miten muilla?

1

143

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harmillinen juttu. Kyllä mä uskaltaisin mennä laivalle, mutta mulla onkin aina hytti käytössä ja suuren osan matkasta luen siellä kirjoitti tai lehtiä. Netti toimii nykyään laivalla ja laivan WIFI-verkkoon saa tunnuksen infosta. Oma laite täytyy tietenkin olla, mutta ehkä sulla on älypuhelin, surfplatta tai läppäri? Laivalla voi varoa, ettei kaikkia kaikkia pintoja koskettele eli ovenkahvoja, kaiteita jne. Käsien pesua riittävästi ja ehkä käsidesi mukaan. Ihan normaalisti han ihmiset kuitenkin joutuvat liikkumaan työmatkoja ja muita. Suomessa on suositeltu pitämään hanskoja kädessä esimerkiksi julkisissa liikennevälineissä. Sitä en tiedä, saatko mistään taloudellista apua matkakuluihin 😕 Yleensä tuollaiset kulut lasketaan osaksi normaalia elämää. Joskus sukulaiset tietenkin jelppii, jos joku on vähävarainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1168
    2. 69
      1071
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      838
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      761
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      741
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      38
      694
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      633
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      25
      618
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      38
      518
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      487
    Aihe