Asunnoton maksuhäiriön takia

Anonyymi

Olen ollut nyt tasan kuukauden asunnottomana, etsinyt jatkuvasti vuokra-asuntoa mikä kaatuu joka kerta siihen että ei ole luottotietoja. Kukaan vuokranantaja ei jousta missään nimessä luottotietoasiasta vaan asian ilmettyä tulee kuin apteekin hyllyltä, "kiitos ei". Minulla on majapaikkana sairaalan osasto josta minua laskutetaan n. 30 euroa päivältä. Saan vain toimeentulotukea 500€/kk. Pian alkaa tulla sairaalalaskuja 30ex30pv=900e/kk toivottavasti sossu maksaa, mutta tämäkään majoitusvaihtoehto ei voi jatkua loputtomiin.

Miksi te vuokranantajat olette niin sieluttomia tuon maksuhäiriön stigman kanssa? Muutenkin tuntuu että vuokramarkkinat täysin vuokranantajan käsissä. Ei tarvii muuta kuin laittaa ilmoitus vuokrattavasta asunnosta niin jonossa on 10 kuuliaista ihmistä ja sitten tilannetta pahentaa tämä uskomus, että Suomessa ei voi jäädä asunnottomaksi. No voi ja se asunnottomuus tuo kasan muita ongelmia. Ajatelkaa vuokranantajat välillä muuta kuin sijoitustanne, sillä teidän bisneksenteko aiheuttaa ihmisille vakavia ongelmia. Olisitte yhtä hyvin voineet perustaa asuntorahoilla yrityksen jolla tekisitte rahaa, mutta tää bisnes näillä ehdoin on mielestäni kasvotonta.

16

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi vuokranantajan pitäisi sinusta piitata, kun sinä et piitannut vuokran maksusta?

      • Anonyymi

        Olen aina maksanut vuokran. Eräs vuokranantaja kehui joskus tunnolliseksi vuokranmaksajaksi. Maksuhäiriö on tullut maksamatta jääneestä laskusta. Nuo teidän ennakko-olettamukset menee melkein laittoman syrjinnän puolelle, mutta minähän olen valkoihoinen mies niin minun oikeuksilla ei ole väliä.


    • Anonyymi

      > tilannetta pahentaa tämä uskomus, että Suomessa ei voi jäädä asunnottomaksi.

      Ei, vaan tilannetta pahentaa kaltaistesi uskomus, että sossu maksaa aina kaiken, mitä ikinä kehtaat pyytää. Joten rahat voi tuhlata, lainat vetää tappiin ja sossu maksaa sitten vuokran ja kaiken muunkin.

      • Anonyymi

        Olen aina tunnollisesti maksanut vuokran. Elät jossain harhatodellisuudessa missä voit lukea koko ihmisen elämäntarinan luottotiedot tarkistamalla kuin mustalais-akka kristallipallosta


    • Anonyymi

      On minulla yksi luottotiedoton vuokralla. Lasken pitkavippivelkaantumisen johtuneen nuoruuden hölmöilystä. Po henkilö on nykyään keskijohdossa ja lyhentää vippivelkojaan sekä maksaa vuokransa itse.

      Suurimmalla osalla vuokralaisistamme on luottotiedot kunnossa. Etupäässä suosimme henkilöitä, joilla on oma työpaikka ja luottotiedot. Vain erittäin painavasta syystä harkitsen luottotietonsa menettänyttä. Syyn pitää olla sellainen, että asiansa hoitavalle henkilölle olisi voinut käytdä po tilanteessa huonosti huonon tuurin vuoksi.

      Huumeiden käyttäjille ehdoton EI. Yhden huumeisen vuokrasopimuksen olen purkanut.

      Mielenterveyskuntoutujat ovat sitten hankalampia. Periaatteessa masennus ilman harhoja ei estä vuokrausta. Harhaisia en huoli.

      Vapautuneita vankeja ei ole tullut vastaan. Isä palkkasi yhden henkirikoksista tuomitun kauan sitten vankilanjohtajan suosituksesta. Ei ollut ongelmia, joten periaatteesta voisin vuokrata, jos henkilöllä oslisi hyvät susoitukset.

      Joten: periaatteesa ei, mutta asia harkitaan tapauskohtaisesti.

      • Anonyymi

        Minulla on juuri ollut masennusta niin laskuja jäänyt maksamatta toivottomuuden vuoksi. Vuokran olen aina maksanut se on helpoin homma ikinä, parin nettipankin klikkauksen päässä, helpompi kuin laskuja joita tarvitse tarkistaa ja soitella asian puolesta eri numeroihin. En käytä huumeita enkä ole koskaan ollut vankilassa. Asunnottomaksi joutuminen on osittain omaa syytäni mutta elämä on painanut niin raskaasti että joskus olen luopunut toivosta ja asiat menneet huonommaksi.


      • Anonyymi

        Minulla ollut juuri tuota masennusta minkä takia laskuja jäänyt maksamatta. Elämä painanut niin raskaasti että olen usein luopunut toivosta minkä takia asiat menneet aina huonommaksi. Vuokran olen aina maksanut, se on helpoin asia elämässä parin klikkauksen päässä. Huumeita en käytä enkä ole ollut vankilassa.


      • Anonyymi

        Minulla ollut juuri tuota masennusta minkä takia laskuja jäänyt maksamatta. Elämä painanut niin raskaasti että olen usein luopunut toivosta minkä takia asiat menneet aina huonommaksi. Vuokran olen aina maksanut, se on helpoin asia elämässä parin klikkauksen päässä.


    • Anonyymi

      Pahoittelut monesta samasta vastauksesta. Sivu lagasi.

    • Anonyymi

      Mutta "toivottavasti sossu maksaa" . Mitä tarkoitit tuolla jos olet hommasi hoitanut????
      Jospa kumminkin muuta kun yksi unohtunut lasku ????

      • Anonyymi

        Niin että toivottavasti sosiaalitoimisto maksaa 900 euron majapaikka sairaalalaskun, etten joudu itse velkoihin tästä.


    • Anonyymi

      En usko, että ongelmaasi auttaa muu kuin väkivaltainen vallankumous.

      • Anonyymi

        En kannata kommunismia. Valta (rahallinen myös) jakautuu silti sieluttomille ihmisille pääasiassa kuten Neuvostoliitossa (kuten Stalin ja kumppanit).


    • Anonyymi

      Mitäs jos hoitaisit sen maksuhäiriön ensin pois?

    • Anonyymi

      Vau, oikeesti. Saako semmoisen takia asunnottomuutta. Voi elwis ja mitä vaa.

    • Anonyymi

      Hei, vielä maailma maksaa aiheuttamansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      54
      1708
    2. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      16
      1574
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1393
    4. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      174
      1386
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      303
      1317
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      20
      1258
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      975
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      61
      958
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      33
      923
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      845
    Aihe