Varokaa herran tähden irvailemasta Erdoganille!

Se voi koitua teille kuolemaksi jos irvistelynne jälkeen erehdytte matkustamaan Turkkiin. Silloin häkki heilahtaa ettekä sieltä enää koskaan ulos kävele. Se on varmaa se.

Tässä kolmen vuoden takainen tietoisku, meno on sen jälkeen muuttunut 10 x hurjemmaksi:
https://areena.yle.fi/1-4066448

4

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne suomalaisnaiset, jotka matkustavat Turkkiin, eivät arvostele maata ja Erdogania, vaan ihailevat. Ei ne muuten sinne matkustaisi.

    • Anonyymi

      Ei taida saada häkkiin edes vuohta nussittavaksi. Noh, tuskin Erttokanikaan saa vallasta syöksynsä jälkeen.

    • Anonyymi

      Väitti tänään, että suhteet Venäjään on huippukunnossa. Ainut suhde, joka sillä on huippukunnossa on yksipuolinen rakkaussuhde siihen lemmikkivuoheen!

    • Anonyymi

      No, jospa ei nyt aivan niin tarkkaan tätä palsta seurattaisi.
      Turkin presidentti Erdokan on ollut hyvin pahassa tilanteessa vallankaappausyrityksen jälkeen. Pitäisi olla väleissä Euroopan ja NATO:n sekä Venäjän kanssa ja sitäpaitsi vielä naapureiden kanssa. Samalla pitäisi valvoa oman maan opposition toimia ja vielä yrittää saada edelleen kiinni vallankumouksellisia.
      Tämä toiminta on saanut Turkin huonoon valoon maailman kanssa ihmisoikeusasioissa. EU-jäsenyyden toiveet romuttuivat, NATO:n kanssa sukset ovat ristissä. Pakko on ollut turvautua suhteissa Venäjään ja Iraniin. Taloudellisessa mielessä tämä onkin ollut tavallaan menestys. On sovittu ydinvoimalan ostamisesta Venäjältä ja uuden kaasulinjan rakentamisesta Turkin kautta Bulgariaan ja edelleen Eurooppaan. Tottahan Turkin on tartuttava tällaisiin tilaisuuksiin.
      USA asetti Turkille terästullit veljeilystä Venäjän kanssa, tähän liittyi venäläiset ohjusjärjestelmän tilaus Turkkiin. Eihän NATO-jäsen tällaista voi tehdä.
      Nämä asiat ovat johtaneet siihen, että Turkki on suuntautunut enemmän Venäjään ja muuanne Aasiaan.
      Erdokan ei nauti ilmeisesti kovinkaan suurta suosiota tavallisten kansalaisten keskuudessa, mutta liike-elämässä päämies on suosittu. Kaikesta huolimatta.
      Erdokanilla on käytössään oma tv-kanava, joka näyttää presidentin mahtipontisia puheita päivästä toiseen. Ei niitä juuri jaksa seurata, kielimuurikin tekee tehtävänsä. Mutta varmaan joku seuraa valtakunnan päämiestä.
      Ei näitä poliittisia kiemuroita kannata aina hyvin vakavasti ottaa. Sellainen sotkee matkailun. Se on kuitenkin pääasia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2425
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1253
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      7
      1170
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      875
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      689
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe