Varokaa herran tähden irvailemasta Erdoganille!

Se voi koitua teille kuolemaksi jos irvistelynne jälkeen erehdytte matkustamaan Turkkiin. Silloin häkki heilahtaa ettekä sieltä enää koskaan ulos kävele. Se on varmaa se.

Tässä kolmen vuoden takainen tietoisku, meno on sen jälkeen muuttunut 10 x hurjemmaksi:
https://areena.yle.fi/1-4066448

4

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne suomalaisnaiset, jotka matkustavat Turkkiin, eivät arvostele maata ja Erdogania, vaan ihailevat. Ei ne muuten sinne matkustaisi.

    • Anonyymi

      Ei taida saada häkkiin edes vuohta nussittavaksi. Noh, tuskin Erttokanikaan saa vallasta syöksynsä jälkeen.

    • Anonyymi

      Väitti tänään, että suhteet Venäjään on huippukunnossa. Ainut suhde, joka sillä on huippukunnossa on yksipuolinen rakkaussuhde siihen lemmikkivuoheen!

    • Anonyymi

      No, jospa ei nyt aivan niin tarkkaan tätä palsta seurattaisi.
      Turkin presidentti Erdokan on ollut hyvin pahassa tilanteessa vallankaappausyrityksen jälkeen. Pitäisi olla väleissä Euroopan ja NATO:n sekä Venäjän kanssa ja sitäpaitsi vielä naapureiden kanssa. Samalla pitäisi valvoa oman maan opposition toimia ja vielä yrittää saada edelleen kiinni vallankumouksellisia.
      Tämä toiminta on saanut Turkin huonoon valoon maailman kanssa ihmisoikeusasioissa. EU-jäsenyyden toiveet romuttuivat, NATO:n kanssa sukset ovat ristissä. Pakko on ollut turvautua suhteissa Venäjään ja Iraniin. Taloudellisessa mielessä tämä onkin ollut tavallaan menestys. On sovittu ydinvoimalan ostamisesta Venäjältä ja uuden kaasulinjan rakentamisesta Turkin kautta Bulgariaan ja edelleen Eurooppaan. Tottahan Turkin on tartuttava tällaisiin tilaisuuksiin.
      USA asetti Turkille terästullit veljeilystä Venäjän kanssa, tähän liittyi venäläiset ohjusjärjestelmän tilaus Turkkiin. Eihän NATO-jäsen tällaista voi tehdä.
      Nämä asiat ovat johtaneet siihen, että Turkki on suuntautunut enemmän Venäjään ja muuanne Aasiaan.
      Erdokan ei nauti ilmeisesti kovinkaan suurta suosiota tavallisten kansalaisten keskuudessa, mutta liike-elämässä päämies on suosittu. Kaikesta huolimatta.
      Erdokanilla on käytössään oma tv-kanava, joka näyttää presidentin mahtipontisia puheita päivästä toiseen. Ei niitä juuri jaksa seurata, kielimuurikin tekee tehtävänsä. Mutta varmaan joku seuraa valtakunnan päämiestä.
      Ei näitä poliittisia kiemuroita kannata aina hyvin vakavasti ottaa. Sellainen sotkee matkailun. Se on kuitenkin pääasia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3378
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1899
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1829
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1744
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1614
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      344
      1558
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1409
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1278
    9. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1165
    10. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1162
    Aihe