Joopa joo. Tein tässä keväthuoltoa moottoripyörään. Otin tulpat irti, tulpanvaihtotarkoituksessa. Samalla hääräsin muitten muttereiden parissa pyörän kimpussa. Kun tulpanreijissä ei ollut tulppia niin tietenkin mutteri lipsahti tulpanreiästä sylinteriin ehkä. En tosin ole varma, että onko mutteri varmasti sylinterissä. Epäilen mutterin joutumista sinne, kun mutteria ei löytynyt mistään.
Kertokaappa, että voiko asiaa tarkastaa mitenkään muuten, kuin ottamalla kannen irti. Onko olemassa laitetta, jolla voisi tähystää sylinteriin tulpanreijästä?
Kertokaappa, että voiko asiaa tarkastaa mitenkään muuten, kuin ottamalla kannen irti. Onko olemassa laitetta, jolla voisi tähystää sylinteriin tulpanreijästä?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kuullostaa melkein vitsiltä.? Mutta itsekin olen joskus rähminyt pikkuosia mitä ihmeellisempiin paikkoihin, joten menin aikanaan biltemaan ja ostin magneettipuikon, siis sellainen ohut 40 cm pitkä lerssi jonka päässä on magneetti ja voila' -alkoihan mutskut ja prikat nousemaan ahtaistakin paikoista!
Ja ainut laite tsiikata sisälle on silmä, taskulampun kera.
ON olemassa kuituoptisia tähystimiä, joilla voi tutkia vaikeampiakin paikkoja, kuin sylinteri. Esim useimmilla katsastuskonttoreilla on sellaisia. Niillä tutkitaan esim korinvaihtoautojen koteloita , ovien sisuksia yms. paikkoja, jotta saadaan prosenttiosuudet tarkistettua. Todennäköisesti hyvin varustetuista autokorjaamoista moinen löytyy. Et kertonyt, oliko kyseessä kaksi- vai nelitahtinen moottori. Kaksitahtisessa mahdollisuus siihen, että mutteri menee kampikammioon asti, on erittäin suuri. Niin hullulta, kuin tuntuukin, kääntäisin pyörän ylösalaisin. (bensat, öljyt ja akku pois ensin), sitten varovasti moottoria pyörittämällä ylimääräinen roju sylinteristä ulos.
Biltemasta en ostaisi mitään...
Jep, eipä muuta ku fillareista kiinni ja ravistelemaan prätkästä ylimääräiset osat pois?? Montakos kertaa olet tehnyt tuon itse? Ja bilsusta saa ok-rojua pikkurahalla,jos ei halua maksaa itteensä kipeeksi merkkikamasta. Merkkikorjaamon kundi taas ottaa jo ison hilloläjän kättelyvaiheessa! Eikö tunti ole jotain 60-70 ekiä? Taidat ollakkin niitä merkkikorjaamotyyppejä??
Kallis korjaamo vanha mopo = huono yhdistelmä!
Ihan aluksi: näytti olevan tuulesta temmattu provo tää peruskusymys, koska samalla nimimerkillä oli tuolla autoilupalstalla lipsahtanut sama mutteri Ladan sylinteriin. Mutta jatketaan nyt sitten, kun aloitettiin:
En ole kertaakaan kääntänyt prätkää ylösalaisin, mutta eipä tuo ainakaan alle 250 kiloisissa voi kovin vaikea homma olla (esim. parin kaverin kanssa). Kaksitahtisessa koneessa voi tietysti irroittaa pakoputken ja yrittää sitä kautta, mutta tarkkana saa olla, ettei mutteri mene kampikammioon, koska sieltä sitä ei todennäköisesti saa, kuin koneen purkamalla. Nelarissa pakoputken irroittelu ei juuri auta, vaan jollei mutteria saa ulos tulpanreijästä, on kansi irroitettava. Magneettikeppi ei toimi jos mutteri ei ole "patarautaa" ,eli alumiininen, messinkinen, ruostumaton, tai kromattu, joka useinmiten on "sisältä" jotain seosmetallia eivät tartu! Tätä taustaa vasten tuo ympärikääntäminen ei liene niin huono idea, vai mitä?
Bilteman tavaroista sen verran, että kannattaa tutustua esim veneily/moottoriveneily-palstaan, jossa "tyytyväiset" Bilteman asiakkaat kertovat kokemuksistaan. Näitä toki varmasti löytyy muiltakin palstoilta! Jos omistaisin parikymmentä eurodonaa maksavan prätkän, olisi minulla aivan varrmasti rahaa viedä se "ihan oikeaan korjaamoon", ennen kuin ryhtyisin sitä Bilteman osilla korjaamaan. Joku parinsadan euron kevari onkin sitten jo eri juttu...
Ei ollut tuulestatemmattu provo tuo peruskysymys VALITETTAVASTI, muutakin tekemistä on kuin kysellä tyhjäntakia.
Kyselin neuvoja kyllä autopalstalta sekä myös jippiin foorumeilta, sieltäkin autopalstalta myös. Siksi autopalstalta, kun noita autokorjaamoja on jostakin syystä enemmän ja tiheämmässä, samoin koulujakäyneitä autonasentajiakin on enemmän suhteessa moottoripyöränkorjaajiin joilla olisi lipsahtanut mutteri tulpanreijästä.
Mihinkään Ladan sylinteriin mutterini eivät kyllä tipahtele. En korjaile niitä, enkä niillä myöskään aja. Olen mielummin ajamatta kokonaan, kuin että ajaisin Ladalla, mutta matoja en kyllä syö.
Voihan se olla mahdollista, että muillekkin käy tällainen vahinko. Ehkä sille Ladamiehellekkin kävi näin niinkuin minulle, oliko saman nimimerkin käyttäminen sitten vahinko myös?
Sieltä, mistä sen magneetti työkalun kävin hakemassa, myyjä kertoi, että hänellekkin oli käynyt aikanaan samalla tavalla. Varauksella kyllä asiaan suhtauduin, mutta voihan se olla mahdollista.
Suorastaan ihmellistä oli se miten mutteri sylinteristä lähti. Kuka sitten asian uskoo, on täysin hänen oma asiansa.
Kiitoksia kuitenkin teille kaikille jotka viitsitte vastata, hyviä ideoita kaikki. Magneetti vain ei toiminut, vaikka kyllä mutteri siihen hyvin tarttuu. Ylösalaisinkääntäminenkin kävi mielessä ja olisi varmaan ollut järkevämpää sitä keinoa käyttää kuin starttaamista. Pyöräni painaa vain niin perkeleesti. Jollain köysillä ripustaminen kattoon olisi varmaan ollut hyvä idea, mutta kun ei katossa mitään kiinittimiä.
Tilaa aika sopivalta lääkäriltä, esim. urologilta
tai gynekologilta. He ovat hyviä tähystelemään.
Mulle kävi joskus sama juttu, mutta en kyllä huomannut mokaa kun vasta "epänormaalista" käyntiäänestä. :D . Oli aika ylläri kun avasin kannen ja siellä oli metallimöntti. Mutta eipä siinä mitään, mutteri pois vaan ja kone lähti käyntiin ihan normaalisti. Kyseessä oli z-kawa.
Sinuna kokeilisin sitä magneettia ihan ensimmäiseksi.
No Kävin Hessumobiilista hankkimassa sellaisen varsimagneetin, koska ei kallis kapine ollut. Ajattelin, että yritän ensin onkia sillä, ennen kun vien mopon gynegologille.
Varsimagneettia pyörittelin aikani sylinterissä, mutta ei mutteri napsahtanut siihen. Ajattelin sitten, että ei se mutteri varmaan sitten ole siellä sylinterissä.
Polttelin pari tupakkaa ja sitten tein uhkarohkean päätöksen, päätin pyöräyttää konetta startilla ja kuunnella ääniä. V---i niin paljon olin uhmakas puhelin itsekseni olin valmis vaikka sitten ottamaan kannen auki ja kurkistamaan sylinteriin jos kilisee.
Starttasin muutaman sekunnin ja tapahtui jotakin uskomatonta, kuului flop ja sen jälkeen kilahdus. Mutteri lensi sylinteristä itsestään paineella. En ensin tahtonut uskoa asiaa, mutta ei se mutteri tyhjästäkään voinut ilmestyä siihen lattialle. Lattia oli nimittäin aikaslailla puhdas tämän sylinterimutteri jutun vuoksi. Empä siinä sitten enempää ihmetellyt, pyöräytin kuitenkin vielä konetta kerran ilman tulppia, ei kilissyt, ei kuulunut enempää "flop" ääniä eikä mitään muitakaan ylimääräisiä ääniä, eikä muttereita ilmestynyt lattialle.
Pyöritin tulpat paikalleen laitoin masiinan käyntiin ja tänään tuli ajettua parisataa kilsaa.
Kerroin vaimolle ja melkein kaikille, että sitten kun mutterin ongin sylinteristä, niin syön sen itse, ettei ainakaan sama mutteri enään sylinteriin joudu. En kuitenkaan ole sitä syönyt, päätin etten kunnoita sitä ollenkaan minkäänlaisilla rituaaleilla. Heitin mutterin miljoonalaatikon päälimmäiseksi.