Taaskin kerra juurikin perjantaina Hämeelinna kaupungissa sähköt poikki ainakin meidän suunnalta , Ei noi pullat uunissa valmistu ja mitenkää , viimeksi kun kävi näin yhtiö ilmoitti että kärsi nahoissasi, nyt tulossa vieraita kylään huomenna ja valmistelut menossa ja isosti ruokaa 25 henkilölle teemme, ja maksaajaahan ei tietysti löydy kun kysytään jos ruoka ei valmistu tai , tekemämme ruuat vieraillemmme meni nyt sitten ei valmistustilaan syvältä ja valmistus keskeytynyt että näin meidän kaupungissa miten muualla kantahämeessä on tehty ko asian suhteen.Iso harmitus kun 25 hengen ruoka ei heille tule valmistumaan kun sähköt ovat poissa
Sähkökatkot Hämeenlinna
18
359
Vastaukset
- Anonyymi
Kauheeeeeta että sähköt pois eikä saa ruokaa. Onneksi otit tänne suolipalstalle yhteyttä niin asia korjaantuu.
- Anonyymi
Sinä joka et ole kartalla ja osaa älä kommento, ilmoitin vai että näin meillä hml hatutta että tekemämme ruoka jää tekemättä ehkä, meillä sähköt KAUPUNGIN alueella on poissa ollut klo 18:15 alkaen ja todellakin 25 henkilön tarjoilut huomiselle vaarassa peruuntua yksityinen henkilö olen
- Anonyymi
Tilaa niille pitsa.
- Anonyymi
Mitä täällä nariset sähkökatkoista. Olisikohan oikea paikka tähän narinaan verkkoyhtiö. Olisikohan mahdollista että katko johtuu jostakin huoltotoimenpiteestä. Tästä asiasta olisi tullut ilmoitus. Ehkä tämä ilmoitus on lähetetetty vain lukutaitoisille.
Hei, onnistuisiko ruuan valmistus nestemäisellä polttoaineella ja sisäkäyttöön sopivalla liedellä? Olen jo puolitoista vuotta valmistanut ruuan ilman sähköä.
Meillä oli helmikuussa kiinteistö Hämeenlinnassa kolme viikkoa pois sähköistä ja todettiin varajärjestelyjen riittävän - kovilla pakkasilla olisi tehnyt tiukkaa.
Kannattaa luoda energialle varajärjestelyjä mikäli vain mahdollista.- Anonyymi
Kannattaa maksaa sähkölasku niin ei tule niitä kolmen viikon katkoja.
Sähkölaskuja ja sähköveroja voi ja kannattaa ryhtyä välttelemään. Kuvan voltit tulevat suoraan auringosta tälläkin hetkellä ikkunaan asennettujen aurinkopaneelien kautta: https://tinyurl.com/vh2nc27
Tekemistä riittää. Omat energiat sopivat parhaiten tekemään tottuneille.- Anonyymi
Entäs kilowattitunnit, ei pelkällä jännitteellä paljon juhlita.
Tänäänkin niin harmaata, ettei paljon voi tuottaa. - Anonyymi
Miksi sä yritä valehdella että hellan tai uunin saa toimimaan pattereilla?
Anonyymi kirjoitti:
Entäs kilowattitunnit, ei pelkällä jännitteellä paljon juhlita.
Tänäänkin niin harmaata, ettei paljon voi tuottaa.> Tänäänkin niin harmaata, ettei paljon voi tuottaa.
Kuvassa näkyvällä latauksella pöytälamppu on päällä koko pimeän ajan illasta aamuun. Lamppu on palanut koko talven läpi paitsi päiväaikaan olen sammuttanut.
Valaistuksella on hyvä aloittaa - sähkökatkon sattuessa on mukavaa kun on valoa.- Anonyymi
varaverkko.be kirjoitti:
> Tänäänkin niin harmaata, ettei paljon voi tuottaa.
Kuvassa näkyvällä latauksella pöytälamppu on päällä koko pimeän ajan illasta aamuun. Lamppu on palanut koko talven läpi paitsi päiväaikaan olen sammuttanut.
Valaistuksella on hyvä aloittaa - sähkökatkon sattuessa on mukavaa kun on valoa.Yksi huima pöytälamppu...
Anonyymi kirjoitti:
Yksi huima pöytälamppu...
> Yksi huima pöytälamppu...
Kuvassaolevalla kapasiteetilla, joka on 0.6 neliömetriä aurinkopaneelia. Sähkökatkon aikana ei tarvitse miettiä lamppuun paristoja.- Anonyymi
varaverkko.be kirjoitti:
> Yksi huima pöytälamppu...
Kuvassaolevalla kapasiteetilla, joka on 0.6 neliömetriä aurinkopaneelia. Sähkökatkon aikana ei tarvitse miettiä lamppuun paristoja.Monta tuntia akut kestää?
Illasta aamuun. Päivän paisteesta riippuu se kuinka paljon on sähköä käytössä illan ja yön aikana. Vähintään aina lampun verran, joka on toiminut koko talven läpi.
Kesäkaudella sähköä saa sen verran runsaasti, että sille täytyy kehittää kulutusta. Osa sähköstä saadaan menemään veden lämmittämiseen. Lämmitysvastuksen kautta puretaan kesällä akun ylijännite iltapäivän muutaman tunnin suoran paisteen aikana.- Anonyymi
Aina pätkii sähköt paska Hämeessä ja laskua pukkaa??? Forsale!
- Anonyymi
Olet aika herkkä kiivastumaan. Oletko harkinnut terapiaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet aika herkkä kiivastumaan. Oletko harkinnut terapiaa?
Forsale kirjoitetaan erikseen.
- Anonyymi
Muuta böndeltä taajamaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949257Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki574826Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414511Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532833Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641232Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota431211Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691154