EU-jäsenyys on aiheuttanut suomalaisille tuotteille hankaluuksia, muun muassa tiukkojen terveysvaatimusten takia, mikä on sinänsä hyvä asia mutta voi vaarantaa perinteisten tuotteiden valmistuksen ja käytön. Muun muassa tervan käyttö puunsuoja-aineena on tällainen kiistan aihe, joka taisi ratketa kuitenkin suomalaisten eduksi. Silloin, kun jotakin valmistetta käytetään sisäisesti tai ihmisen iholle, on varovaisuus paikallaan. Luontaistuotteet ja erilaiset perinteiset käsittelyt saattavat sisältää ja käyttää aineita, joille altistuminen pitkällä ajanjaksolla voi aiheuttaa terveyshaittoja. Tutkitun tiedon puute on sellaisten tuotteiden heikkous. Lääkkeet testataan tiukkojen säädösten mukaisesti, ja samaa voi odottaa luontaistuotteiltakin. Mutta jokin "kolloidinen hopeavesi" on silkkaa huuhaata, josta ei ole kuin vaaraa ihmiselle. Eräs ihminen kauan sitten käytti ihottumaansa kivihiilitervaa (kyllä, se oli jonkin luontaishoitajan suositus) mutta onneksi ei saanut vakavampia seurauksia. Ihottuma ei tietenkään parantunut.
Kammin terva.
8
275
Vastaukset
Puoskarilaki olisi saatava voimaan pikimmiten. Uskonnollisten yhteisöjen harjoittama painostus ja lobbaus olisi tutkittava.
Kannattaa suhtautua kriittisesti uskomushoitoihin.
Luomuvihannekset ovat kuitenkin ihan muuta kuin huuhaata.
Puunjalostusteollisuuden perillinen, biojalosteteollisuus, on myös silmälläpidon alaisena.
- Anonyymi
Jos on jalassa kortonki kalossit, niin tällaista.ta henkilöä on pidettävä tarkasti silmällä.
- Anonyymi
vene pohja maalit on tosi mytkkyjä Ei voi käytyää kymi joen vesitössä
- Anonyymi
Siksi Inkeroisissa tervataan aina kaikki veneet terveellisellä luomu tervalla.
Tule Inkeroisten luomu kylään , täällä kaikki ovat terveitä ja terveellisiä. - Anonyymi
Siksi Inkeroisissa tervataan aina kaikki veneet terveellisellä luomu tervalla.
Tule Inkeroisten luomu kylään , täällä kaikki ovat terveitä ja terveellisiä.
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-115593Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825229- 1253264
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin863165- 118974
- 56950
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.130872- 43666
- 37665
- 23609
