Mikä mä olen? Help!

Anonyymi

Olen seksuaaliselta suuntautumiselta aromanttinen aseksuaali eli en koe romanttista enkä seksuaalista vetoa yhtään. Mutta sen lisäksi olen epävarma sukupuolestani. Olen fyysisesti nainen, mutta henkisesti koen ettei minulla ole sukupuolta, että olen sukupuoleton. Koen silti olevani ihan fine siihen että olen nainen fyysisesti. Meikkaan ja laitan hiuksia mielelläni, mutta se ei ole minulle naiseuden korostamista vaan harrastus siinä missä esimerkiksi vaikkapa valokuvaus tai piirtäminen. Tein sitten niin tai näin, koen aina henkisellä tasolla etten ole mies enkä nainen tai sellaista vaan nimen omaan koen niin etten mitään sukupuolta henkisesti. Olen jo 20v ja alkaa oikeesti ahistaa kun ei tiedä miten määritellä itsensä. Onko tälle jotain nimeä?

5

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitääkö itsensä jotenkin määritellä? Eikö voi vain nauttia elämästä ja katsoa mitä se tuo eteen. Ajankanssa sitten näkee mitkä asiat tuottaa itselle iloa ja mistä kiinnostuu. Voihan olla niinkin ettet ole kohdannut sellaista ihmistä johon tuntisit vetoa. Osa ihmisistä lämpenee kosketukselle hyvin pitkän tutustumisen jälkeen.

      • Anonyymi

        En ole ikinä kokenut tarvetta seksiin tai rakkauteen. Se ei vain kiinnosta minua. Eikä nyt ole kyse suuntautumisestani. Nyt on kysy sukupuolestani. Olen fyysisesti nainen ja koen sielullisesti olevani sukupuoleton. Miksi sellaista ihmistä kutsutaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En ole ikinä kokenut tarvetta seksiin tai rakkauteen. Se ei vain kiinnosta minua. Eikä nyt ole kyse suuntautumisestani. Nyt on kysy sukupuolestani. Olen fyysisesti nainen ja koen sielullisesti olevani sukupuoleton. Miksi sellaista ihmistä kutsutaan?

        Ei kaikilla naisilla ole niin vahvan feminiinistä luontoa, riittäiskö se että tiedät olevasi nainen kehosi vuoksi, sitähän se naiseus on että on naisen keho.
        Et ole vähemmän nainen vain ajatuksiesi vuoksi.
        Ehkä olet myöhään heräävää tyyppiä ja koet niitä tunteita vasta kun tapaat jonkun erityisen miehen?
        Onko sinulla vaikeita kokemuksia seksuaalisuuden alalta? Nekin voivat "jäädyttää" ja saada karttamaan kaikkea romantiikkaan liittyvää.
        Hyvää jatkoa sinulle ja tee asioita jotka sinua kiinnostavat, jos jotain muuttuu myöhemmin niin muuttuu.


    • Anonyymi

      Jos koet että sinulla ei ole sukupuolta, tämä tekisi sinusta agenderin! Suosittelen googlaamaan termin, ja katsomaan kuvaako se sinun kokemustasi.

      • Anonyymi

        Kokemukset eivät määritä sukupuolta, keho kertoo sukupuolen.
        Mitä järkeä pohtia tuommoisia, kaikkien silmissä aloittaja on naispuolinen ja sitähän hän on, ei siinä pohdinnat muuta mitään.
        Onko nuori polvi todella mennyt niin pahasti sekaisin tässä ettei tajuta perusasioita.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      116
      9708
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      95
      9377
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      20
      7885
    4. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      25
      7209
    5. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6264
    6. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5408
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      8
      4718
    8. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4375
    9. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4303
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      39
      4263
    Aihe