Essolla tymäkkää käsidesiä

Korona-virus on vähän sotkenut meidän essolaistenkin päiväohjelmaa. Einari pitää hygieniasta hyvän huolen, joten ennen kahvipöytään istumista jokaisen asiakkaan pitää hieroa käsiinsä käsidesiä. Koska käsidesi oli paikkakunnan apteekista loppu, niin Einari päätti itse sekoittaa tehokasta käsidesiä Kalu-Kallen toimittamasta kotikutoisesta raaka-aineesta. Kyllähän Einarin sekoittama käsidesi hyvin toimii, mutta on siinä aika voimakas perinteinen tuoksu. Jotenkin tulee sen hajusta mieleen tuuheat korpikuuset.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006432238.html

7

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Virkamiehet ovat hyviä pesemään kätensä asiassa kuin asiassa, mutta mistään ei oteta vastuuta. Parempi kuitenkin juoda se viina, ja pestä kätensä samoin kuin virkamietkin tekevät.

      • Anonyymi

        Tämä👍


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Mitä se 'kolina' on? Kölnistä vettä?

        🐜


      • Vaikka Einarin käsidesi on tarkoitettu vain käsien puhdistamiseen Korona-viruksen varalta, niin osa kokeneimmista asiakkaista on käyttänyt nestettä myös suuvetenä. Perusteluina käytökselleen he ovat sanoneet, että Einarin käsidesissä on niin viehkeä tuoksu. Vaikea sellaista nestettä on olla maistamatta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä se 'kolina' on? Kölnistä vettä?

        🐜

        voi olla EAU DE COLOGNE
        njjj


      • Anonyymi
        Yleismies kirjoitti:

        Vaikka Einarin käsidesi on tarkoitettu vain käsien puhdistamiseen Korona-viruksen varalta, niin osa kokeneimmista asiakkaista on käyttänyt nestettä myös suuvetenä. Perusteluina käytökselleen he ovat sanoneet, että Einarin käsidesissä on niin viehkeä tuoksu. Vaikea sellaista nestettä on olla maistamatta.

        niinpä lantaiset puheet ja turhat lupauksetkin muuttuu puhtaaksi sonnaksi
        njjj


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      194
      5700
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5604
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      188
      4597
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4033
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3910
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3556
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      18
      1405
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1340
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      1018
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      960
    Aihe