Miten kerätä rahaa

Anonyymi

Eli oon pian 13v ja tartten rahaa kesäks noin 150€. Mitä keinoja tiiätte? Kaikki keinot on tervetulleita, koska se matka mihin kerään rahaa tulee olemaan mun elämän tärkein. Oikeesti auttakaa!!

5

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tosi vaikea kerätä rahaa. Ekna tulee mielee pullo kerääminen mut seki on aika kilpailtua nykyisin.

      Entäs joku partio touhu missä esim on myyjäiset?

    • Anonyymi

      Työnteko. Kysy naapureilta, sukulaisilta ja muilta tutuilta, olisiko jotain työtehtäviä mitä voisit heille tehdä pientä palkkaa vastaan? Esim. siivous, lumenluonti, halon hakkuu, auton imurointi, pensaiden leikkaus, nurmikon leikkuu kun lumet sulanut, seinien maalausta ulkoa tai sisällä tms.

      Voit kiertää kyselemässä eri yrityksistä tarvitsevatko väliaikaista työvoimaa missä tahansa ja että kaikki mahdollinen työ kelpaa.

      Jos näin toimit, ansaitset kesään mennessä melko todennäköiseksi paljon enemmän kuin 150€.

    • Anonyymi

      Tokmannille ois haku vielä päällä!! Mee tokmannin sivuille eti kesätyöpaikat ja siel iiihan alhaalla on linkki. Väittää eka et ois vanhentunu mut oikeesti meet vaa alemmas ni toimii. Kahen viikon työjaksosta saat 370e rahaa ja päivät on alle 6h :) suosittelen. Kävin viimevuonna ja hain tänäkin vuonna. Tärkein juttu on että kerrot rehellisesti työkokemuksesi yms ja annat kuvan itsestäs. Toinen idea on että kysyt just kaikilta mahdollisilta tutuilta sukulaisilta yms erilaisia töitä muttei millää pilkkahinnalla. Sitte voit kans kysellä postista jos saisit jakaa lehtiä jos asut isolla asuinalueella :)

    • Anonyymi

      Mene töihin. Säästä palkkas. Älä törsää.

    • Koska täytät tänä vuonna vasta 13, ei sinua muistaakseni voi vielä palkata laillisesti mihinkään "oikeaan" työsuhteeseen.

      Sukulaisilta ja tutuilta töiden kyseleminen olisi helpoin keino, jos se vain on mahdollista. Itse olen työllistänyt nuorisoa aina, kuin mahdollista.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      361
      4855
    2. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      133
      4243
    3. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      1
      2646
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      214
      2586
    5. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      105
      2374
    6. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2189
    7. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1804
    8. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      7
      1589
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      54
      1441
    10. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      31
      1386
    Aihe