Mistä sekarotuinen koira?

Anonyymi

Mistä löytäisi ilmoituksia sekarotuisista koirista?
Pidemmän aikaa seuraillut perus myyntipalstoja tori, nettimarkkinat.. Mutta oikeanlaista ei ole tullut vastaan.

7

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan mielenkiinnosta: Minkälainen mahtaa olla "oikeanlainen" sekarotuinen?

      • Anonyymi

        Arvata saattaa, että yleisesti en tietenkään tarkoittanut, vaan että itselleni oikeanlaista, sopivaa ei ole tullut vastaan.
        Kaipailen kooltaan pientä, mieluiten pidempi karvaista koiraa. Poissuljettuja rotuja on, esimerkkinä
        Chihuahua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Arvata saattaa, että yleisesti en tietenkään tarkoittanut, vaan että itselleni oikeanlaista, sopivaa ei ole tullut vastaan.
        Kaipailen kooltaan pientä, mieluiten pidempi karvaista koiraa. Poissuljettuja rotuja on, esimerkkinä
        Chihuahua.

        Kuten hoksottimilla varustettu olisi saattanut arvata, en minäkään kysynyt, millainen on yleisesti oikeanlainen seropi, vaan nimenomaan sitä, millainen on sinusta oikeanlainen seropi.

        Arvata saattaa myös, että jos sinulla on ulkonäköön liittyviä pakkomielteitä, niin ainoaksi edes likipitäen järjelliseksi vaihtoehdoksi jää rotukoira. Seropeja tupsahtaa myyntiin sitä mukaa, millaisia vanhempia joku saa päähänsä yhdistellä, joten on ihan turha huudella perään, jos ei ole sopivaa kohdalle sattunut. Ongelmasi ei siis ole se, ettet ole osannut katsella oikeista paikoista, vaan se, että odotuksesi ovat totaalisen epärealistiset. Voit vaikuttaa pennun ulkonäköön vain valitessasi rotukoiran, seropin kohdalla mennään ihan tuuripelillä, eikä sinulla sitä tuuria nyt ilmeisesti ole ollut matkassa.

        Koska et maininnut mitään järjellistä vaatimusta pennulle, niin en paasaa siitä enempiä, mutta ohimennen sanottakoon, että seropien tehtailuun liittyy miljoonisen tärkeämpääkin seikkaa kuin pentujen koko ja karvanpituus.


    • Anonyymi

      Mikähän mun kommentissa oli sääntöjen vastaista?

      Maltti on valttia. Kyllä se sopiva tulee vielä vastaan. Parempi käyttää aikaa ja vaivaa, kuin että päätyy pentutehtailun uhriksi.

      Pentutehtailuko oli siis se, joka aiheutti kommentin poiston?

    • Anonyymi

      Miksi sen pitää olla nimenomaan sekarotuinen? Otat ihan hirveän riskin kaiken mahdollisen suhteen, sillä pennutustahtia ei vahdi kukaan, vanhempia tuskin on terveystarkastettu ja pennut voivat olla kaikkea muuta kuin luulit riippuen siitä, millainen sillisalaatti niiden taustalla on. Kahden rotukoiran jälkeläisen voi odottaa olevan korkeintaan isomman vanhemman kokoinen tai vain vähän isompi, mutta jos taustalla on vähänkään enemmän rotuja, niin pelkäksi arvailuksi menee. Kokoa tärkeämpää on mm. luonne (vietit, aktiivisuustaso, kovuus/pehmeys jne.), mutta sitä on sekarotuisista aivan yhtä hankalaa ellei jopa hankalampaa ennustaa kuin kokoakin. En käsitä, miksi venäläistä rulettia on pakko pelata.

    • Anonyymi

      Jos tietyn näköstä hakee, ei voi olla seropi.
      Kato rotukoirista, kodinvaihtajat.Löytyy usein nuoria koiria.

    • Anonyymi

      Tsemppiä hakuun. Me etsittiin melko kauan mutta ei kannata luopua toivosta :)

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      126
      6673
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      57
      5763
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      85
      4467
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      94
      4376
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      150
      4193
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1486
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      384
      1400
    8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      29
      1308
    9. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1297
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1084
    Aihe