Free energy

Youtuben tyrkytysautomaatti on saanut päähänsä että meikä ois kiinnostunu neropattivekottimista, ja työntelee päivittäin videoita vempaimista joilla tuotetaan ilmaista sähkköä. Niissä on kuvattu niukoista tarvikkeista koottavia laitteita, jotka sitten todella näyttävät saavan lampun palamaan, tulettimen pyörimään ja puhelimen akun latautumaan.
Tarvikkeita on kovaäänisen kestomagneetti, sekä vaihtoehtoisesti rautapultit joissa peni käämitys,, n 15 kierrosta nollakolmosen näköistä kuparilankaa tms, tai sytytystulpat, jotka näyttävät korjaamon roskiksesta haalituilta.
Tota, onko kukaan tullu kokeilleeksi, onko toiminut, ja jos on, niin mihin luonnonlakiin moinen ikiliikkuja voisi perustua ?
Ei viittis tässä vanha mies lähtee etsiskeleen tarvikkeita, en ees tiijä mistä kuparilankaa sais ostaa...

3

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllähän sähköä syntyy kun käämiä liikuttaa magneettikentässä. Sitenhän se kotiin tuleva sähkökin on tehty (paitsi aurinkosähkö) mutta vaan paljon suuremmissa puitteissa. Sähkön syntyminen tehostuu jos kuparilanka kelataan rautasydämen ympäri ja sitten sitä liikutetaan magneetin lähellä tavalla tai toisella. Onhan tällaisia leluja rakenneltu vaikkapa peruskoulussa, mutta eihän niillä synny riittävää tehoa jotta siitä olisi hyötyä.

      Onhan noita "veivigeneraattoreita" (ihan kuin vanhanajan puhelimessa) jolla voi ladata puhelinta korvessa kulkiessa.

      Olet ilmeisesti käynyt ahkerasti jollain "Pelle Pelottoman" nettisivulla niin sinulle ohjataan asiaan liittyviä mainoksia.

      • <Kyllähän sähköä syntyy kun ...
        Syntyy, syntyy, mutta noissa vempaimissa ei näyttäis mikään liikkuvan, muut mainitsemasi edellytykset kyllä ovat läsnä.

        Mitähän ku nkävisit juutuubissa vilkaisemassa yhen tai pari näistä kyhäelmistä. löytyy varmasti kun kirjoittaa hakusanaksi ton mun alotuksen otsikon


    • Anonyymi

      Aloittajan puhetyylissä on hiemaan samaa stadin telttahousu-slangia kun mitä allekirjoittanut skriivaa, ei ole kuitenkaan alter-ego.

      Tossa joku jo hyvin kuvasikin miten sähköä tehdään käämimällä kuparilankaa rautapuikon ympärille ja puikon päätä heilutellaan magneettikentässä, magneettikentässä joka siis on tuotettu toisella sähköistetyllä samanlaisella käämillä, tai kestomagneetilla.

      Nyt kyse on varmaan niistä huijausvideoista jossa laudanpalaan on kiinnitetty jotain systeemeitä ilman energialähteitä, ja se muka vain pyöräytetään käyntiin, ja sen jälkeen se muka tuottaa itse energiaa loputtomiin.

      Huijausvideot on saaneet varmaan tuulta siipiensä alle nykyhistorian suurimman keksijän, Nikola Teslan mystisistä kokeista. Joidenkin tarujen mukaan hän sai radioputkilla toimimaan rajattoman energianlähteen joka otti energian maapallon magneettikentistä ja ajoi sähköautolla yötä-päivää. Myös ketjun topikki viittaa vahvasti Teslan touhuihin.

      Meikä-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      84
      3432
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2023
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      194
      1931
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      342
      1319
    5. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      85
      1299
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      89
      1137
    7. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      12
      935
    8. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      82
      933
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      23
      855
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      61
      790
    Aihe