Free energy

Youtuben tyrkytysautomaatti on saanut päähänsä että meikä ois kiinnostunu neropattivekottimista, ja työntelee päivittäin videoita vempaimista joilla tuotetaan ilmaista sähkköä. Niissä on kuvattu niukoista tarvikkeista koottavia laitteita, jotka sitten todella näyttävät saavan lampun palamaan, tulettimen pyörimään ja puhelimen akun latautumaan.
Tarvikkeita on kovaäänisen kestomagneetti, sekä vaihtoehtoisesti rautapultit joissa peni käämitys,, n 15 kierrosta nollakolmosen näköistä kuparilankaa tms, tai sytytystulpat, jotka näyttävät korjaamon roskiksesta haalituilta.
Tota, onko kukaan tullu kokeilleeksi, onko toiminut, ja jos on, niin mihin luonnonlakiin moinen ikiliikkuja voisi perustua ?
Ei viittis tässä vanha mies lähtee etsiskeleen tarvikkeita, en ees tiijä mistä kuparilankaa sais ostaa...

3

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllähän sähköä syntyy kun käämiä liikuttaa magneettikentässä. Sitenhän se kotiin tuleva sähkökin on tehty (paitsi aurinkosähkö) mutta vaan paljon suuremmissa puitteissa. Sähkön syntyminen tehostuu jos kuparilanka kelataan rautasydämen ympäri ja sitten sitä liikutetaan magneetin lähellä tavalla tai toisella. Onhan tällaisia leluja rakenneltu vaikkapa peruskoulussa, mutta eihän niillä synny riittävää tehoa jotta siitä olisi hyötyä.

      Onhan noita "veivigeneraattoreita" (ihan kuin vanhanajan puhelimessa) jolla voi ladata puhelinta korvessa kulkiessa.

      Olet ilmeisesti käynyt ahkerasti jollain "Pelle Pelottoman" nettisivulla niin sinulle ohjataan asiaan liittyviä mainoksia.

      • <Kyllähän sähköä syntyy kun ...
        Syntyy, syntyy, mutta noissa vempaimissa ei näyttäis mikään liikkuvan, muut mainitsemasi edellytykset kyllä ovat läsnä.

        Mitähän ku nkävisit juutuubissa vilkaisemassa yhen tai pari näistä kyhäelmistä. löytyy varmasti kun kirjoittaa hakusanaksi ton mun alotuksen otsikon


    • Anonyymi

      Aloittajan puhetyylissä on hiemaan samaa stadin telttahousu-slangia kun mitä allekirjoittanut skriivaa, ei ole kuitenkaan alter-ego.

      Tossa joku jo hyvin kuvasikin miten sähköä tehdään käämimällä kuparilankaa rautapuikon ympärille ja puikon päätä heilutellaan magneettikentässä, magneettikentässä joka siis on tuotettu toisella sähköistetyllä samanlaisella käämillä, tai kestomagneetilla.

      Nyt kyse on varmaan niistä huijausvideoista jossa laudanpalaan on kiinnitetty jotain systeemeitä ilman energialähteitä, ja se muka vain pyöräytetään käyntiin, ja sen jälkeen se muka tuottaa itse energiaa loputtomiin.

      Huijausvideot on saaneet varmaan tuulta siipiensä alle nykyhistorian suurimman keksijän, Nikola Teslan mystisistä kokeista. Joidenkin tarujen mukaan hän sai radioputkilla toimimaan rajattoman energianlähteen joka otti energian maapallon magneettikentistä ja ajoi sähköautolla yötä-päivää. Myös ketjun topikki viittaa vahvasti Teslan touhuihin.

      Meikä-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      23
      3071
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2169
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      70
      2013
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1853
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1583
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      40
      1366
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1292
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1275
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1095
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1076
    Aihe