Haluaisin paljon rahaa, valtaa ja naisia. Miten perustetaan sellainen konsultointiyritys jolla tämä onnistuu?
Miten perustetaan konsultointiyritys?
5
143
Vastaukset
- Anonyymi
Raksapuolella tällainen apuyritys perustetaan laskuttamaan varsinaista konkkaan menevää omaa toimintaa.
Ensin mietit aiotko harjoittaa konsulttitoimintaa osakeyhtiönä, toiminimellä, kommandiittiyhtiönä ym. Osakeyhtiö olisi luultavasti kannattavin, mutta sitä varten tarvitaan osakepääomaa jokunen tonni. Toiminimen perustamiseen ei oikeastaan tarvitse muuta kuin nimen ja hakemuksen verottajalle, että merkitsevät sinut ennakkoperintärekisteriin ja saat y-tunnuksen.
Ennakkoperintärekisteriin on kuuluttava, jotta yritykset voivat maksaa sinulle työsuorituksista ilman, että niistä täytyy tehdä ennakonpidätys.
Seuraava askel on myydä yrityksille osaamista ja tietotaitoasi. Se voi olla mitä tuulesta temmattua tahansa, kunhan vain saat myytyä "koulutuspaketin" jollekin yritykselle. Yleensä konsulttiyritysten puoleen käännytään, kun yrityksessä on jokin ongelma taikka yrityksen kasvulle etsitään tukea jostakin uudesta ideasta/osaamisesta yms. Ennenkuin yritykset etsiytyvät asiakkaiksesi, sinulla tulee olla mainetta osaamisesta. Senpä vuoksi toiminnan aluksi on markkinoitava painokkaasti maineen kasvattamiseksi.
Kun konsulttiyrityksesi kassaan alkaa virrata rahaa, tarvitset asiantuntevaa kirjanpitoa, jotta selviät kunnialla kaikista verovähennyksistä, veroista ja yrittäjäeläkemaksuista. Kirjanpitäjä luultavasti syö valtaosan yrityksesi tuotosta, ja loput menevät lakimiehen palkkioihin, sillä sinun on jollain tavalla varmistettava, etteivät asiakasyrityksesi ala puolestaan kyniä sinua korvaukseksi luokattoman huonon konsultoinnin vuoksi.- Anonyymi
Naiset on sinun kohdalla jo haihattelua, tosin tuntipalkattuna voi onnistua.
- Anonyymi
Paljonko veloitat?
- Anonyymi
Yrityksen perustaminen on helppoa. Jos haluat menestyä, sinun täytyy toki osatakin jotain. Sen lisäksi, että osaat oman alasi, tarvitset muutaman lisätaidon (ellet tienaa niin paljon että voit ulkoistaa ne). Konsultin tarvitsemia taitoja ovat vastuunotto, englannin puhuminen, tietokoneen käyttö ja auton ajaminen. Nämä on helppo oppia, paitsi ehkä vastuunotto. Mitä rahaan ja valtaan tulee, konsultiksi ryhtyminen ei ole mikään takuu niiden saamiselle. Helpommalla saattaa päästä jos saa hyvän duunin olemassa olevasta firmasta ja ylenee siinä.
Sitten ne naiset. Haluatko siis useita naisia kerralla? Polyamoria ei katso varallisuutta tai ammattia. Hippinaisista löytyy polyamorisia eivätkä he tunnetusti edes odota puolisoltaan rikkautta. Vastapainona sinun olisi reilua sallia vapaata rakkautta myös naisillesi. Jos taas haluat että sinulla on vaimo, joka suostuu rakastajattariisi vain koska hän on sinusta taloudellisesti riippuvainen, niin olet kusipää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15111406- 288102
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565874Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1624749- 154671
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai324331Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844193- 843487
- 803240
- 481741