Vakavasta rikoksesta onko kellään?
Poliisikuulustelukokemuksia
Anonyymi
332640
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Ei kai ne mitään voi jos vastaa aina en kommentoi. Voi kait ne ääntä korottaa. En tiedä.
Perus toimistotyötä. Asiallisesti kohtelee. Kyselee. Ei muuta.
Juuri näin, asiallisia tilaisuuksia. Suurin painoarvo on sillä mitä siellä itse sanoo. Kuulustelija ei ole kaveri. Poliisi tietää jo mitä on tapahtunut, se ei tietojasi tarvitse. Tarkoitus on saada kysymyksillä puristettua irti lisää näyttöä syyllisyydestä. Siksi tilanne voi tuntua painostavalta. Pää kylmänä kun on ja keskittyy niin ei tule puhuttua ohi suunsa.
Vakavassa rikoksessa rosvon kannattaa nykyisin harkita tunnustamista, eli pyytää syyteneuvottelua. Silloin rangaistusta alennetaan.
Jos syyttäjä ilmoittaa vaativansa kuuden vuoden tuomiota, mutta tunnustamalla kertoo vaativansa vain neljä, niin onhan se nyt jotain. Mutta, jos haluaa istua linnassa mieluummin kuusi, kuin neljä vuotta, niin elämä on valintoja.
Psykiatri kysyy potilaalta jäätkö vapaaehtoisesti osastolle. Vastaamalla myöntävästi myönnät olevasi sairas. Kieltäytymällä sinut todetaan sairaaksi ja pakotetaan jäämään.
Kuulustelussa sinua hakataan vain vähän aikaa, jos myönnät syyllisyytesi. Pitemmän aikaa, jos kiellät syyllisyytesi.
Kuulusteluihin liittyvistä asioista määrää esitutkintalain 7 luku. Siellä mm kerrotaan, että kuulusteltavaa ei saa painostaa tai uhkailla, ei vaikka rikoksesta epäilty ei haluaisi vastata yhteenkään kysymykseen. Epäillyllä kun on itsekriminointisuoja. Se on sitten ihan tapauskohtainen valinta, kannattaako toistaa ”en kommentoi” vai kertoa kaikki mitä asiasta tietää.
Kuulustelutilanteen siis EI PITÄISI juuri erota olet sitten epäiltynä lievästä tai törkeästä rikoksesta, muuten kuin ehkä pituudeltaan. Kyseenalaisesti toimivia kuulustelijoita on, ja pöydän toisella puolella saattaa olla vastassa kaksi poliisia, joten etenkin vakavammissa tapauksissa avustajan käyttö voi olla suositeltavaa. Asiansa osaava juristi pitää huolen kuulusteltavan oikeuksien toteutumisesta ja tarkastaa kuulustelupöytäkirjan, että siinä on asiat oikein. Hän voi myös etukäteen arvioida tilanteen ja kertoa mitä epäillyn kannattaa kuulustelussa sanoa ja mitä ei.
Rikoksesta epäillyn kuulustelu saa kestää normaalioloissa max 12 h kerrallaan klo 7–22 välisenä aikana. Poliisi saa pitää epäiltyä kiinniotettuna max 24 h, jonka jälkeen hänet on päästettävä vapaaksi tai pidätettävä. Pidätys saa kestää max 3 päivää. Tämän jälkeen poliisi voi esittää epäiltyä vangittavaksi. Vangitsemisesta päättää käräjäoikeus.
Tuskin siis ihan vakavimmasta päästä rikoksesi on (jos siis sellaisesta olet epäiltynä) jos pääset käymään kuulustelussa vapaalta jalalta.
Totuuden taakka: jakso Paniikkiratkaisu näytettiin viime viikolla.
Muuten oikein, mutta kuulustelu ajat menivät metsään. Rikoksesta epäiltyä saa pitää kuulustelussa enintään 12 tuntia kerralla, jos ei ole pidättämisen edellytyksiä. Jos ne ovat, niin silloin enintään 24 tuntia, jonka jälkeen on päästettävä vapaaksi, tai pidätettävä.
Rikoksesta epäiltyä saa kuulustella klo 22-07 välisenä aikana, siis yölläkin, jos kuulusteltava sitä pyytää. Jos kyse on suppeasta esitutkinnasta, tai jos kuulustelua ei voida lykätä rikoksen selvittämistä vaarantamatta.
Bodomin murhat jäivät sen vuoksi selvittämättä, kun tekijä ensin tunnusti, mutta laitettiin tunnustuksen jälkeen putkaan miettimään mitä tuli sanottua. Mietinnän tulos on jokaisen tiedossa.
Mutta jos on raiskannu jonku ja joutuu kuulusteluun niin millanen se on se kuulustelutilanne sitten? Millä taktiikalla vai onks ne mukavia?
Lähtökohtaisesti tuskin on mukavaa kenelläkään olla kuulustelussa rikoksesta epäiltynä.
Jos lakien ja säädösten mukaan mennään niin epäillyn kohdalla on kuulustelussa aina ns. syyttömyysolettama. Eli epäiltyä tulee kohdella syyttömänä kunnes hän on saanut tuomioistuimessa langettavan tuomion. Kuinka tämä toteutuu käytännössä on tietysti vähän tulkinnanvaraista. Tuskin löytyy poliisimiestä, joka käyttää työaikaansa rikoksesta epäillyn syyttömyyden puolesta taistelemiseen.
Poliisi siis koittaa löytää kuulustelun avulla näyttöä syyttäjää varten, että epäilty on syyllistynyt siihen rikokseen, josta häntä epäillään. Epäilty voi tunnustaa rikoksen, olla vastaamatta mihinkään kysymykseen, tai mitä tahansa siltä väliltä. Kuulustelija ei siis saa uhkailemalla tai painostamalla ohjailla kuulusteltavaa haluttuun suuntaan, vaan se tapahtuu kuulustelukysymyksen kautta. Näin siis asioiden _pitäisi_ mennä.
Poliisi ei siis itse nosta syytettä, vaan kerää esitutkinnassa näyttöä syyttäjälle. Syyttäjä tekee esitutkintapöytäkirjan perusteella sitten syyteharkinnassa päätöksen, nostetaanko syyte epäiltyä vastaan, millä perustein ja minkälaisin vaatimuksin. Tästä syystä kuulustelusta tehtävä pöytäkirja on epäillyn kannalta äärimmäisen tärkeä dokumentti.
Vakavista rikoksista kuten henkirikoksista tai niiden yrityksistä epäilty käytännössä lähes aina vangitaan rikosprosessin ajaksi. Näin myös raiskauksessa, ainakin jos se on tekotavaltaan törkeä, ja/tai kohdistuu lapseen.
On kuulustelukokemusta vakavasta rikoksesta SYYTTÖMÄNÄ! Olin pidätettynä poliisiasemalla putkassa n. 20 tuntia ja minua kuulusteltiin sellaisesta asiasta ja rikoksesta, josta minulla ei TODELLA ollut mitään tietoa, eikä siten mitään tekemistä
koko asian kanssa. Kotiini, joka oli maatila, tehtiin kaksi täydellistä kotietsintääkin, olin aivan pihalla, että mitä meiltä etsittiin? Paikalla olivat rikospoliisit Suomesta ja Ruotsista, sekä tullin porukkaa.
Kotietsintöjen päätteeksi minulta takavarikoitiin hyvässä uskossa ja kuittien kanssa Suomesta ostamaani omaisuutta, sekä minut kyydittiin pidätettynä poliisiasemalle putkaan kuulusteluja varten.
Kuulustelut olivat todella ylimieliset ja koin ne tosi ahdistaviksi, kun en tiennyt, että mistä minua epäillään. Pääsin kuulustelujen loputtua vapaaksia, mutta jouduin vielä omilla kustannuksilla menemään kotiini maatilalleni.
Kyselin monta kertaa takavarikoidun omaisuuteni perään poliiseilta, aina oli kuulemasti tutkinta kesken ja oli kuulemasti iso juttu. Viimein 7 vuotta tämän episodin jälkeen minuun otettiin tullista yhteyttä, että minun tavaroitani on tullin varastoissa, jotka pitäisi noutaa pois. Ilmoitin hakevani tavarani pois, vaikka niillä ei enään ollut minulle mitään arvoa tai tarvetta, mutta tullista ilmoitettiin, että joudun maksamaan makasiinin vuokran 7 vuoden ajalta niiden tavaroiden säilytyksestä. Lasketutin vielä tuon summankin, että paljonko olen velkaa, mutta en edes viitsinyt lähteä hakemaan niitä tavaroita sieltä tullista, koska se summa oli NIIN suuri.
Hieman harmitti koko tapaus, kun en oikein koskaan tullut tietämään, että mistä ihmeestä minua epäiltiin?? Kaverini olivat samaisesta tapauksesta myös kuulusteluissa syyttöminä, hekään eivät tulleet oikein tietämään, että mistä oli kyse, mutta joku TODELLA iso juttu oli kyseessä.
Minulla nei monta vuotta, että jaksoin nauraa tapaukselle, että kokemus tämäkin elämässä!
”Kuulustelut olivat todella ylimieliset ja koin ne tosi ahdistaviksi, kun en tiennyt, että mistä minua epäillään. ”
Tuohon sellanen kommentti että jos joutuu mistä tahansa syystä epäillyn asemassa poliisikuulusteluun, niin kuulustelijan tulee kertoa kuulusteltavalle että mistä teosta häntä epäillään. Jos sitä ei haluta kertoa, niin poliisisedän voi kehottaa tarkistamaan lakikirjasta asian laidan. ETL 7:10
Kuulustelun alkutilanne on aina se, että jokainen vakuuttaa olevansa syytön. Näin vielä tuomion jälkeen linnassakin. Jos tavarasi ovat olleet tullin varastossa takavarikossa, niin kyse on salakuljetuksesta ja veropetoksesta. Koska Ruotsin poliisit ovat tulleet Suomeen, niin olet vienyt jotain Ruotsiin mitä ruotsalaiset ovat pitäneet laittomana, tai niiden vienti on ollut Ruotsin lain mukaan luvanvaraista. Turha siitä silloin Suomen poliisia ja Suomen tullia on syyttää, he ovat antaneet ruotsalaisille virka-apua. Kyllä 7 vuotta sittenkin epäillylle kuulustelun aluksi ilmoitettiin mistä häntä epäillään.
Kun ja jos rikoksen tekopaikka on Ruotsissa, niin kysäiseppä ruotsalaisilta mistä on ollut kyse.
Minulle ei todellakaan selvinnyt, että mistä minua epäiltiin. En ollut koskaan silloin edes käynnyt Ruotsissa! Sen kyllä käsitin, että jotain meiltä etsittiin, mutta mitä???
Kyselin useaman vuoden ajan niiden tavaroideni perään ja ihmettelin, että minun pitäisi saada ne joko takaisin tai joutua oikeuteen jostain. Poliisit vain vastalivat epämääräisesti, että tutkinta on kesken ja jotain epämääräistä selitystä.
Lopulta selvisi, että tavarani olivat aivan turhaan siellä tullissa ja olisin saannut ne sieltä pois jo aiemminkin, mutta en osannut niitä sieltä etsiä, eikä poliisit voinneet niistä minulle kertoa.
Se toki käsitin, että mukamas minä olisin jotain tuonnut Ruotsista, mutta minulla oli kuitit ostamiini tavaroihin. Olin myös maksanut verot, koska kuitit olivat verollisia kuitteja.
Sama juttu oli pidätetyksi joutuneilla kavereillani, he olivat neljä vuorokautta pidätettyinä ja eri selleissä, ei heilläkään ollut mitään rikollista, olivat yhtä ihmeissään, että mistä heitä oikein epäiltiin. Kaikki kuitit hekin joutuivat etsimään tavaroistaan.
Kerro nyt ensin, miksi Ruotsin poliisit tulivat Suomeen sinua kuulustelemaan, niin jatketaan sitten ?
Svedupellejen on syytä pysyä svedupellemaassaan.
Ruotsista oli tuotu Suomeen jotain (?), minkä oletettiin olevan ilmeisesti meillä tai kavereillani, näin käsitin. Jälkeenpäin kyllä on selvinnyt, että ainut linkkin minuun on teletunnistetiedot, kun minulle (ja ilmeisesti myös kavereilleni) oli soitettu sellaisesta numerosta, jonka haltija oli syyllistynyt tuohon rikokseen. Minulla ja kavereillani ei ollut mitään tekemistä ko. numerosta soitettujen puheluiden tai niiden henkilöiden kanssa ja me emme olleet koskaan soittaneet kyseiseen puhelinnumeroon. Koska olimme yrittäjiä ja meille tuli puheluita varsin paljon erilaisilta asiakkailta, oli aika vaikea edes yhdistää noita puheluita mitenkään kuulutelussa, varsinkaan, kun ei tiennyt mistä oli kysymys.
Varsin erikoinen tapaus kuitenkin Suomen rikoshistoriassa ja myöhemmin lainsäädäntöäkin muutettiin osaltaan tuon tapauksen vuoksi. Jossain vaiheessa, kun sitä rumputusta pahimillaan, varsinkin siellä pidätettynä mietin, että mihin ihmeen pyöritykseen olen tietämättäni joutunut.
Jokainen voi hyvin kuvitella omalle kohdalleen tilanteen, että kotiisi tulee suorittamaan kotietsintää melkoinen määrä erilaista virkavaltaa ja et tiedä, että mistä on kysymys. Toki tiesin, että yhtä esinettä etsittiin, enkä sitä mitenkään ollut salaillut ja minulla oli siihen myyjän kirjoittama kuitti, mutta kaikki muu meni aivan ylitse käsityksen, kun jotain ihan muuta etsittiin. Ei riittänyt, vaikka näytin tuon ko. esineen hyllystä. Tosin käsitin, että sen oletettiin olevan asennettuna suurempaan kokonaisuuteen ja se sitten hieman harmitti virkavaltaa, kun ei ollut, koska tuo suurempi kokonaisuus olisi silloin toden näköisesti (?) takavarikoitu.
Joka tapauksessa tilanne tämä, että minulle ei silloin tosiaankaan selvinnyt, että mitä etsittiin. Jälkeenpäin toki on selvinnyt montakin juttua siihen liittyen, minulla on edelleen nauhoitteet vanhasta puhelinvastaajasta, koska en halunnut enään joutua vastaavaan pyöritykseen, niin halusin todisteet itselleni soittajista.
Jouduin vielä varsin mielenkiintoiseen kuvioon mukaan myöhemmin, kun matkustin Virossa ahkerasti, noin kerran kuukaudessa, joskus hieman useamin, jouduin autoni kanssa yhden vuoden aikana yhtä kertaa lukuunottamatta aina tarkastushalliin tarkastukseen ja autoni kuvattiin, sekä purettiin tietyiltä osin, mitään kuitenkaan koskaan löytymättä. Varapyöräkin kuvattiin joka kerta, että mitä pitää sisällään, tyhjää siellä oli joka kerta! Se tullin halli ja tullin henkilökunta tuli tosi tutuksi siinä vuoden aikana! Tuon vuoden jälkeen minulla ei ole ollut mitään kokemuksia kuulusteluista tai muutenkaan virkavallasta.
Tapahtumien kulku on ehkä noin mennytkin, kuten kerroit. Esitutkintalaki kuitenkin kertoo, että epäillylle on mahdollisimman nopeasti ilmoitettava, mistä häntä epäillään, siis ei heti kuulustelussa.
Pakkokeinolaki ei velvoita kertomaan mistä rikoksesta epäillään, mutta sen mukaan on kerrottava etsinnän tarkoitus, mistä läsnä olevalle on annettava kirjallinen määräys.
Kerroit olevasi maanviljelijä, et kuitenkaan juristi. Tutkinnanjohtajat nykyisin ja luultavasti 7 vuotta sittenkin niitä tuppaavat olemaan. Jos ei, niin ainakin kilauttavat ennen päätöstään juristi kollegoilleen, kun niitä poliisissa on pilvin pimein. Eli, mitään juridisesti laitonta ei ole tapahtunut. Sitä en osaa sanoa, miksi tavaroitasi makuutettiin tullin tiloissa niin pitkään. Sitä pitää kysyä tullilta. Rikos, mistä epäiltiin on näköjään sinulle myöhemmin ilmoitettu.
Tapahtumien kulku on ehkä noin mennytkin, kuten kerroit. Esitutkintalaki kuitenkin kertoo, että epäillylle on mahdollisimman nopeasti ilmoitettava, mistä häntä epäillään, siis ei heti kuulustelussa.
Pakkokeinolaki ei velvoita kertomaan mistä rikoksesta epäillään, mutta sen mukaan on kerrottava etsinnän tarkoitus, mistä läsnä olevalle on annettava kirjallinen määräys.
Kerroit olevasi maanviljelijä, et kuitenkaan juristi. Tutkinnanjohtajat nykyisin ja luultavasti 7 vuotta sittenkin niitä tuppaavat olemaan. Jos ei, niin ainakin kilauttavat ennen päätöstään juristi kollegoilleen, kun niitä poliisissa on pilvin pimein. Eli, mitään juridisesti laitonta ei ole tapahtunut. Sitä en osaa sanoa, miksi tavaroitasi makuutettiin tullin tiloissa niin pitkään. Sitä pitää kysyä tullilta. Rikos, mistä epäiltiin on näköjään sinulle myöhemmin ilmoitettu.
Jos oikein tarkkoja ollaan, niin minulle ei ole oikein koskaan selvinnyt, että mistä minua oikein epäiltiin. Lisäksi niiden takavarikoitujen tavaroiden kohtalo oli aika erikoinen, koska ne olisi voinnut minulle palauttaa jo aikaa sitten. Kysyin kyllä tullista niiden perään, että miten ihmeessä ne tullissa olivat. Se ei minulle oikein selvinnyt, mutta ymmärsin, että olisin voinnut ne hakea sieltä pois aiemmin, jos vain olisin saannut tiedon niistä, että ne olisi voinnut hakea. Siksi minulta vaadittiin niistä säilytyksestä aiheutunutta makasiinin vuokraakin. Minulla oli tärkeämpääkin tekemistä, enkä viitsinyt enään lähteä niitä sieltä hakemaan, vaan ne sitten myytiin niiden säilytysvuoksien vuoksi tullihuutokaupassa. Olisin saannut vielä huudettua ne sieltä tullihuutokaupasta omaksi, mutta en viitsinyt sitäkään, ei ne kovin suureen hintaan menneet sitten huutokaupassa.
Eniten minua keljuttaa se, että leimauduin tällä paikkakunnalla rikolliseksi, koska pienellä paikkakunnalla ne poliisien ja tullin operaatiot eivät jäänneet huomaamatta.
Tuo leimautuminen on ikävä juttu, varsinkin syyttömille.
Tiedän yhden tapauksen jossa tyyppi syyllistyi erääseen rikokseen, josta selvisi kuitenkin lopulta oikeudessa päiväsakoilla. Siitä seurasi kuitenkin molempien töiden sekä osittain myös ystäväpiirin menetys. Joutui lopulta muuttamaan pois paikkakunnalta. Ei varmaan päivää mene etteikö katuisi typerää virhettään. Kova työ on ollut itsehäpeän ja masennuksen keskellä elämän aloittaminen uudelleen.
Tilannetukien varassa mennään.
Ei taida olla aloittaja ainakaan kovin vakavasta rikoksesta epäiltynä? Tutkintavankeudesta ei paljoa suomi24:een kirjoiteltaisi
Näin todella, mutta hän kirjoittikin historiaa, seitsemän vuotta sitten tapahtunutta.
Jep. Tilannetuet... Olisiko syytä olla huolissaan siitä että tilanne tukiin...
Hovinarrit ja mainoslahjat ovat olleet mukana kun....
.... Kun kaikki koukut on jo heitelty jorpakkoon ja vain roskia tarttuu...
Minä kirjoitin tuosta vanhasta jutusta, mutta en ole aloittaja, enkä ole missään tutkintavankeudessa. Olin tuolloin pidätettynä n. vuorokauden, kaverit samoihin aikoihin neljä vuorokautta.
Kerroin vain kokemuksestani epäiltynä vakavasta rikoksesta, kun olin pidätettynä ja sain kaksi kotietsintää asumalleni maatilalle. Mainittakoon, etten ollut silloin itse viljelijä tuolla maatilalla, joten ei mitään "mutajussien" juttuja. Minulla ei ole minkäänlaista rikosrekisteriä, olen yrittäjä ja maksanut veroni aina.
Mitä ihmeen tilannetukia??? Minulla silloin ollut mitään tekemistä minkään tukien tai tilatukien kanssa, vaikka maatilalla asuinkin. Liikkeenharjoittaja yrittäjä, en siis maanviljelijä, maksoin YEL-maksuja ja yrittäjänä en saannut mitään tukia.
En myöskään ollut tehnyt mitään rikollista, ei minulla ollut rikosrekisteriä, eikä minua tuomittu mistään pidätykseeni ja kuulusteihin liittyvästä mitenkään. Minulla ei ole rikosrekisteriä nytkään.
Oli vain melkoinen pyöritys mihin silloin jouduin täysin syyttömänä, että oikein ihmettelin itsekin, että mihin ihmeeseen olen joutunut. Pienellä paikkakunnalla leimauduin tietysti rikolliseksi, vaikka en ollut tehnyt yhtään mitään. Kyllä ne jutut kotietsinnöitä ja pidätyksestäni, sekä tavaroiden takavarikoinnista levisivät nopeasti paikkakunnalla. Kukaan ei vain sitten voinnut oikaista niitä juttuja mitenkään, koska sitä epätietoisuutta kesti monta vuotta. Minusta olisi ollut aika reilua, jos minulle olisi heti ilmoitettu, että voin hakea tullista tavarani pois, kun asia oli selvinnyt, että tavarani ovat täysin laillisia ja minulle kuuluvia.
Lisäksi tulli ratsasi samalla reissulla maalaisisäntien traktoreiden polttoaineet, siitäkin oma episodi vielä.
Julkaisen kirjan svedupellepoliisien toiminnasta suomalaisia kohtaan. Siinähän sitten ihmettelette.
asiallisia kokemuksia.
"Esivalta on Jumalan hallinnassa"
"katsoin suurta ihmisjoukkoa, en havainnut ainoatakaan naista"
https://www.youtube.com/watch?v=GSfHVCZYkxE
Luulen että ne jotka ovat vakavasta rikoksesta epäiltynä kuulustelussa olleet, eivät pääse siitä tänne kertomaan.
Tiedän kyllä mutkan kautta erään hepun, joka oli kyyditetty kotiovelta asemalle kuulusteluun. Ilmeisesti kyseessä oli epäily avunannosta henkirikoksen yritykseen. Melko pian kuulustelun alun jälkeen selvisi, että Kissalan pojilla oli tarttunut haaviin väärä kaveri, joka ei liittynyt tapaukseen mitenkään. Eipä siinä muuta sitten tapahtunut kuin hyvät päivänjatkot poliiseilta ja takaisin loman viettoon.
Olisipa minullekin käynnyt noin, että olisi todettu väärän henkilön olleen pidätettynä ja palautettu takavarikoidut tavarat minulle takaisin, sekä toivotettu hyvät jatkot. Sain olla monta vuotta epätietoisuuden kanssa ja kysellä turhaan takavarikoidun omaisuuteni perään. Ja 7 vuotta pidätykseni ja kuulustelujen jälkeen minulle selviää, että minä ja tavarani ovat olleet aivan turhaan pidätettyinä, minua on pidetty syyttömänä 7 vuotta epätietoisuuden vallassa. Hiukan tuntui katkeralta!
Rikosta saa tutkia niin kauan, kunnes sen syyteoikeus on vanhentunut. Yleisimmät ajat ovat, 2,5,10 ja 20 vuotta, sekä rikokset joiden syyteoikeus ei vanhene. Syyteoikeuden vanhentumisen jälkeen tutkinta on lopetettava. Vaikka epäilty vapautetaan, niin ei häntä välttämättä pidetä syyttömänä. Hän voi olla epäillyn asemassa vaikka 20 vuotta, kunnes syyteoikeus on vanhentunut, tai ei vanhene koskaan.
Varmaan jokainen tietää, kuka on Bodomin, tai Ulvilan murhaaja. Heitä vastaan ei vaan ole saatu niin paljon näyttöä, että he olisivat tulleet tuomituiksi. Ei tuomioistuimen päätöksessä lue syytön, vaan syyte hylätään ja sen jälkeen perusteet, miksi hylätään.
Poliisin määräyksellä takavarikko saa kestää 4 kuukautta, mutta poliisi voi hakea tuomioistuimelta takavarikolle jatkot. Yleensä jatkot saa aina vuodeksi kerrallaan.
Rikosta saa tutkia niin kauan, kunnes sen syyteoikeus on vanhentunut. Yleisimmät ajat ovat, 2,5,10 ja 20 vuotta, sekä rikokset joiden syyteoikeus ei vanhene. Syyteoikeuden vanhentumisen jälkeen tutkinta on lopetettava. Vaikka epäilty vapautetaan, niin ei häntä välttämättä pidetä syyttömänä. Hän voi olla epäillyn asemassa vaikka 20 vuotta, kunnes syyteoikeus on vanhentunut, tai ei vanhene koskaan.
Varmaan jokainen tietää, kuka on Bodomin, tai Ulvilan murhaaja. Heitä vastaan ei vaan ole saatu niin paljon näyttöä, että he olisivat tulleet tuomituiksi. Ei tuomioistuimen päätöksessä lue syytön, vaan syyte hylätään ja sen jälkeen perusteet, miksi hylätään.
Poliisin määräyksellä takavarikko saa kestää 4 kuukautta, mutta poliisi voi hakea tuomioistuimelta takavarikolle jatkot. Yleensä jatkot saa aina vuodeksi kerrallaan.