Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus (ARA) valvoo yleishyödyllisten yhteisöjen eli omistajatahojen toimintaa. Lisäksi asumisoikeusasuntoihin on säädetty erikseen esimerkiksi isännöintipalveluiden kilpailuttamisvelvollisuus. Jos omistajayhteisö rikkoo asumisoikeusasunnoista annettua lakia, aluehallintovirasto voi asettaa uhkasakolla tehostetun määräajan, jonka kuluessa tehtävä on suoritettava tai menettely oikaistava.
Asukkaiden tiedonsaantioikeudesta ja osallistumismahdollisuuksista säädetään asumisoikeusasunnoista annetun lain 4 f §:ssä ja sen mukaan asumisoikeuden haltijalla ja hänen kanssaan asumisoikeusasunnossa asuvalla on oikeus osallistua asumisoikeustaloa koskevaan hallintoon ja päätöksentekoon sekä saada sitä koskevia tietoja vähintään siinä laajuudessa kuin yhteishallinnosta vuokrataloissa annetussa laissa (649/1990) säädetään. Asukkaiden yhteishallintolain mukaisten tiedonsaanti- ja osallistumismahdollisuuksien laiminlyönnin voi viedä aluehallintovirastoon, joka voi asettaa uhkasakolla tehostetun määräajan velvoitteelle.
Käyttövastikkeiden suuruuden määräytymisen suhteen perusperiaatteena asumisoikeusjärjestelmässä on, että asumisoikeuden haltijalta voidaan periä kohtuullista käyttövastiketta. Asumisoikeuden haltija voi saattaa asuntonsa tai muiden asumisoikeussopimuksen nojalla hallitsemiensa tilojen käyttövastikkeen kohtuullisuuden ja oikeellisuuden tuomioistuimen tutkittavaksi asumisoikeusasunnoista annetun lain 18 §:n nojalla.
Lakia asumisoikeusasunnoista ollaan parhaillaan muuttamassa muun muassa asukkaiden tiedonsaantioikeuksia, talonomistajan tiedonantovelvollisuutta ja ARA:lle asetettavaa valvontavelvollisuutta koskevin osin. Eduskunnalle syyskuussa annettu hallituksen esitys nro 120/2010 löytyy seuraavasta linkistä:
http://www.finlex.fi/fi/esitykset/he/2010/20100120
_____________________
"Uusia nimiä" osoite sama yhteyksissä
hallitussihteeri
Asumisen ryhmä
Rakennetun ympäristön osasto
Ympäristöministeriö
Kasarmikatu 25, PL 35, 00023 VALTIONEUVOSTO
puh: 040-5908089
e-mail: [email protected]
Mietityttääkö aso kk-vastikkeenne yms. kulut ja asumisasiat?
Anonyymi
0
59
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1197516Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista756402- 955234
- 524555
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee494246- 2284130
- 444035
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san283918- 583070
- 482576