Huomasin vihdoin katsoa sähkölaskua ja siihen oli jo viime vuoden lopulla tullut uusi laskutuseträ: käyttömaksu, talviarkipäivä ? Sen hinta on 3,32 s/kwh, kun muuna aikana on 1,07 s/kwh. Kyseessä Kymenlaakson Sähkö Oy. Onko muilla yhtiöillä tapahtunut samanlaisia muutoksia ? Onkohan sitten halvempi hinta tulossa, kun alkaa 'kesäarkipäivät' ?
Soitan kyllä yhtiöön, mutta kiinnostaisi tietää, mitä kokemuksia muilla on. Kiitos kommenteista !
T. DillinDallin
Käyttömaksu, talviarkipäivä ?
Anonyymi
2
195
Vastaukset
Talviarkipäivä on marraskuusta maaliskuuhun maanantaista lauantaihin 7-22. Silloin on korkeampi hinta. Tosin noissa mainitsemissasi hinnoissa ei olut mitään järkeä. Mistä sähköä saa 1-3 c/kWh.
https://www.ksoy.fi/sahkon-myynti/sahkoa-kotiin/ksoy_perus- Anonyymi
Pohjois-Karjalan Sähköllä ainakin saa valita tariffin itse. Yleis-, vuodenaika- tai päivä/yötariffit
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1206214Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto625141SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun684273SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023864Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost133626Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1203178SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522546Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352499Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672242Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku01810