päätevahvistimien hyödyt

Anonyymi

periaatteellinen kysymys. Minulla on merkin X integroitu vahvistin, mikä tuottaa 75w/kanava/8ohm. Jos hankkii stereopäätevahvistimen (sama merkki), mikä tuottaa samaiset 75w/kanava/8ohm... niin saavuttaako tällä mitään (korvinkuultavaa) hyötyä. Vai onko päätevahvistimen hankinnassa tärkeintä hankkia vahvistin, missä on ENEMMÄn tehoa/kanava? Kuten sanottua, periaatteellinen kysymys ja korva kaiken ratkaisee... mutta mielenkiintoista kuulla kommentteja.

6

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No eipä niissä eroa ole, jos suorituskyky muutenkin on sama. Korvin kuultavaa eroa kyllä voi hyvinkin tulla, koska kuuleminenkin on lopulta psykologisille vaikutteille altista aivotoimintaa, ja kyllähän sitä voi odottaa, että jotain eroa on oltava.

    • Kannattaa investoida kuuntelutilan akustisiin ominaisuuksiin ja sen lisäksi ennen kaikkea em. tilaan sopiviin laadukkaisiin kaiuttimiin sekä tietysti näiden sijoitteluun optimaalisesti.

      Kaikkeen muuhun ei oikeastaan tarvitse niin paneutua, eikä edellä kerrottuunkaan, jos hankkii laadukkaat kuulokkeet ja käyttää haluttaessa laatua, eikä taustamusiikkia vain niitä. ; )

      Suuri valtaosa hifismistä on taikauskoa. Tämä on periaatteellinen vastaus periaatteelliseen kysymykseen.

    • Anonyymi

      Jos teho loppuu kesken, sitten tarvitset tehokkaamman vahvistimen.
      Joskus aikoinaan oli hyvinkin epäherkkiä kaiuttimia jotka ehkä tarvitsivatkin tehokkaan vahvistimen jos oli iso tila mihin ääni upposi ja volyymit oli isot.


      Nimellisesti erillisessä etuvahvistimessa on varmasti parempi häiriöetäisyys kuin integroidussa

      75 wattinen erillinen päätevahvistin kuulostaa erillisyden nimissä tehdyltä.
      Erilliset päätevahvistimet muuttuu järkeväksi kun tehot ja kotelot ja paino kasvaa.

    • Anonyymi

      Aloittaja tarkoitaa nyt tietenkin erillisiä päätevahvistimia, koska kyllä siellä integroidussakin on päätevahvistimet sisällä (integroitu = etunen & pääte).

      Erillisistä on kolmenlaista hyötyä:

      1) ei tarvitse uusia etuvahvistinta, jos tarvitaan isommat/pystyvämmät päätevahvistimet vaikkapa kaiuttimia vaihdettaessa.
      2) häiriöetäisyyksiä voidaan saada paremmiksi kun päätteen tarvitsemat suuret virtalähteet ovat loitompana, ainakin teoriassa.
      3) isot päätteet voidaan laittaa lähelle kaiuttimia missä ehkä jäähtyvät paremmin kuin laitepinossa.
      4) tulee komeampi laitepino.

      Kun puhutaan kohtuullisista tehoista eli alle 100W asialla ei ole juuri väliä.

      Asia alkaa olla historiallinen myös D-luokan vahvistimien voittokulun takia. Ovat niin pieniä ja käyvät kylminä, että mahtuuvat lootaan kuin lootaan.

      Itselläni oli vielä joku vuosi sitten 19 kg painava NAD 208 (2x250W), aika jötkäle 4U kokoa, mutta sen korvasivat kaksi Hypexin tekemää D-luokan vahvistinta, jotka ovat suunnilleen taskukirjan kokoisia, 200W kuitenkin puhdasta tehoa ja vaimennuskerroin kymmenen kertaa parempi kun tuossa aikoinaan niin loistavassa NADissa. Basso tiukkeni korvinkuullen. Uudet pikkuvahvistimet on vedetty yksinkertaisesti nippusiteellä kaiutinjalustaan. Etuvahvistimet (stereo ja 5-kanavainen) ja soittimet ovat räkissä.

    • Anonyymi

      Oletko verrannut lupaako integroitu vahvistin sen 75W molempiin kanaviin samanaikaisesti, välttämättä vahvistimen virransyöttö ei tue tätä. Ehkä silti oleellisempi ero erillisessä päätevahvistimessa on virransyöttöjärjestelyt, 75W päätevahvistin voi tuottaa tehoa hetkellisesti huomattavastikkin enemmän kuin pieneen tilaan pakattu integroitu vahvistin. Asiaan ei oikeastaan ole suoraa vastausta, voi olla että pienenkin jatkuvan tehon tuottavasta päätevahvistimesta on hyötyä jos vahvistin on hyvin tehty. Vaikuttaa myös millaisia kaiuttimia syötät jotkut kaiuttimet ovat vahvistimille helppoja, jotkut vaativat paljon sitä hetkellistä tehoa. Ei tähän voi sanoa oikeastaan muuta kuin että kuuntelemalla selviää.

      • Anonyymi

        Tämä tuli minullekin mieleen, erillisessä päätevahvistimessa on todennäköisesti paremmat virtalähteet, eli se pystyy antamaan todellisuudessa enemmän tehoa etenkin vaikeisiin kuormiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      409
      3437
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1571
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      85
      1379
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      110
      1377
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1338
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1296
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1199
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1115
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      29
      1007
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      34
      913
    Aihe