Huoltopäivämäärän nollaus

Anonyymi

Ärsyttää ainainen huoltopäivän muistutus. Onko tietoa miten nollataan c- mersu / -17. Ohjekirja kehottaa Veholle jos vahingossa nollautuu.

6

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En varmuudella sano mersusta mitään, mutta itselläni ollut useita BMW autoja ja YouTubesta löytyy hyviä ohjeita noihin nollauksiin. Jos menee km yli huollon, niin ei voi nollata välttämättä itse.

      Eli katso jos löytyy auto merkkisi haulla how to reset xxxxx xxxx service light ja xxx auton merkki ja malli

      Tsemppiä...

    • Anonyymi

      Se on tarkoituskin, että auto muistuttaa tärkeästä huollosta ja kun se on suoritettu niin asentaa nollaa sen.
      Onko se ongelma??

      • Anonyymi

        Kyllä se muistuttaa ihan jok´ikisestä huollosta ainakin volvossa. Onneksi oli helppo nollata netistä löytyneellä ohjeella. ettei tarvinnut merkkihuoltoa tai pärnästä vaivata kun niitä huoltohommia osasi itsekin tehdä ja oli ehdottoman kannatavaa hommaa takuuajan jälkeen. Volkkariin ei itse uskalla tehdä mitään jos ja kun suunnitteluvirheen takia kone porsii, niin huotokirjassa pitää olla leimat kohillaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä se muistuttaa ihan jok´ikisestä huollosta ainakin volvossa. Onneksi oli helppo nollata netistä löytyneellä ohjeella. ettei tarvinnut merkkihuoltoa tai pärnästä vaivata kun niitä huoltohommia osasi itsekin tehdä ja oli ehdottoman kannatavaa hommaa takuuajan jälkeen. Volkkariin ei itse uskalla tehdä mitään jos ja kun suunnitteluvirheen takia kone porsii, niin huotokirjassa pitää olla leimat kohillaan.

        Näköjään Volvo on ongelma, ja aiheuttaa pahoinvointia, kun täytyy tulla kuittailemaan toisen merkin asioista.


    • No aika monessakin automerkissä tämä toimii.
      -virrat pois päältä painetaan trppimittarin nollauspainketta ja pidetään sitä pohjassa
      -virrat vain käännetään päälle, ei startata
      -nollaus suoritettu ja trippimittarin namiskalta sormi pois

      • Anonyymi

        Jos oikein muistan niin kuului myös jokin piippaus kun painoi sitä trippinappulaa......


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      215
      5556
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4509
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      80
      3258
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      241
      2700
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      136
      2480
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      115
      1797
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1397
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      985
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      908
    10. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      906
    Aihe