Apua!!!!!!!

Anonyymi

Moi yks tyyppi on nimitellyt mua jo pitkään " pinokkioksi" sen kaverin kanssa niin mitä mun pitäis tehdä. Meille kyl kerran oli tullu tappelukin kun se suuttuu mulle kun se sano ekana että " pitäiskö tuo Pinokkio heittää tosta kaiteen yli" " niin mä sanoin et " sinut heitetään tosta kaiteen yli" ja mä yllätyin siitä kun sen mun pää nimittelijän frendi sano sille et lopeta se kiusaaminen mut se ei reagoinu mitään. niin siitä se tappelu alko se ite luulee itseensä tosi vahvaks mut siinä kun tapeltiin jonkun aikaa kun mun kaverit tuli väliin niin ei se niin vahvalta edes vaikuttanut kun se luulee pystyvänsä hakkaamaan kaikki. Mut tällä hetkellä oon pitänyt tilanteen rauhallisena. Nii oisko teillä mitään vinkkejä ton nimittelyn loppumiseen?

5

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanhan sanonnan mukaan "ei haukku haavaa tee". Jos sen nimittelyn jättää huomiotta, niin se ei enää ole hänestä kiinnostavaa ja todennäköisesti loppuu aikanaan.

      Jos se häiritsee sinua liikaa, niin kerro asiasta jollekin luotettavalle aikuiselle. Voit myös pyytää kiusaajaa lopettamaan sillä uhalla, että kerrot asiassa jollekin ja siitä tulee poliisiasia. Tarjoa nimittelijälle vaikka karkkia samalla, niin hänkin voi säilyttää kasvonsa.

      Ja niin, onhan se toinenkin sanonta, poliittisesti kyseenalainen sellainen: "väkivalta lopettaa vittuilun". En tätä tietä todellakaan suosittele, mutta jotkut eivät ymmärrä, kuin voimaa... Jos sille tielle lähdet, niin muista pitää huoli siitä, että voitat. Kannattaa myös muistaa, että alle 15-vuotiaskin on korvausvelvollinen aiheuttamastaan vahingosta.

    • Anonyymi

      Itse aikoinaan tein kiusaajalle kaikenlaisia kepposia,joita se ei koskaan saanut selville kuka niitä tekee,mutta kiusaajan keskittyminen muuttui eikä enää jatkanut kiusaamista.

    • Anonyymi

      Mä tein ku yx poika haukku mua aina ja tuli tönii, se oli sellanen pullukka ja niinku kovis. Kerran vaan sit menin siihen ihan kii ja aloin puristaa, kun mä oon tosi vahva tytöksi niin se kiusaaja ei päässy irti ja mä pidin sitä kiinni toiset nauro sille eikä se oo enää kiusannu mua

    • Olen samaa mieltä aiemman kommentoijan kanssa, että väkivalta ei ole ratkaisu. Kannattaa jutella reilusti luotettavan aikuisen, esimerkiksi opettajan kanssa. Kenenkään ei pidä sietää kiusaamista, ei "edes" nimittelyä. Jos on mahdollista jutella rauhallisesti kiusaajan kanssa, se voisi olla hyvä asia.
      Kalajoen rovastikunnan Saapas / Annika

      • Anonyymi

        Tee poliisille rikosilmoitus.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      60
      10749
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      131
      10204
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7957
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6404
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      39
      5217
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      69
      4905
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      133
      4201
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      129
      3496
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      64
      3199
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      231
      3150
    Aihe