Alkaa olla yhä enemmän liikkeellä huhua, että yhtäkään testausta ei Kainuussa olla tehty, vaikka ihmisillä omia epäilyksiä olisi ollutkin?
Miksi Kainuussa ei testata Koronaviruksen varalle?
Anonyymi
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ne testit on kuulemma hinnakkaita
195€
Ei kelakorvattava.
Siis Terveystalolla Helsingissä
Jos epäilyjä pitää soittaa soteen sieltä antavat ohjeet ja ottavat tarvittaessa näytteet ja jatkotoimenpiteet. Toki jos rahaa niin soittaa sinne mehiläiseen tai terveystaloon ja kysyy sieltä ohjeita ja apua. Sinne kaks:n päivystykseen ei pidä lähtee soittamatta kyseleen ja tartuttamaan itseään ja muita jos on oireita.
Jos siellä alettaisiin testaamaan niin tulisi jonot sairaalaan ja tauti leviäisi vaan paremmin kun ihmiset ryntäisivät testeihin.
Kaikenlaisia HUHUJA onkin tällaisessa tilanteessa älykkäintä levittää. Samoin jakaa somessa mitä eniten maailmanlopun meininkiä povaavia "tarinoita" sairaalassa käynneistä.
MIKSI PITÄISI TESTATA? Paljon tärkeämpää olisi testata aloittajan otsan korkeus ja tehdä siitä asianmukaiset johtopäätökset.
JOS TUNNET FLUNSSAN OIREITA, sairasta kotona. Testeistä ei ole mitään hyötyä.