Kuinka moni edes nostaa opintolainaa?

Itellä on jo melkein ensimmäinen opsikeluvuosi takana ja mulla on vieläkin kesätöiden jäljiltä rahaa tilillä.

Ihmettelen vain että mihin ne teidän opintolainarahat oikein menee? Itellä menee ruokaan se 100e kuussa, 150e ASP tiliin 3 kuukauden välein sekä vuokra ja puhelinlasku kotivakuutus. Asumistuella ja opintotuella pärjää vallan mainioisti. Jos kesällä jaksaa tehdä töitä sen kuukauden niin on kyllä talousasiat kondiksessa seuraavaan kesään asti.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Fiksuimmat+ottavat+opintolainan,+vaikka+sitä+ei+tarvita+jokapäiväiseen+kulutukseen.+Opintolainanhan+voi+sijoittaa+poikimaan+lisää+rahaa.+Lainan+korko+on+lähellä+nollaa,+mutta+tuotto+voi+helposti+olla+5+%,+ja+enemmänkin.+Lisäksi+valtio+maksaa+puolestasi+osan+lainasta+takaisin+pankille,+kun+valmistut+määräajassa.+Se+on+sinulle+ilmaista+rahaa.Fiksulla+voi+olla+heti+valmistuttua+ja+työhön+päästyä+käsiraha+omaan+asuntoon.

Äänestä

Noh kun kerrain kysyt niin vastataas. Kesätöissä ollut joo, mut suurin osa mennyt ajankohtaisiin hankintoihin kuten uusi tietokone läppäri huonekalut vaatteita. Palkka ei ole kovin kummoinen ollut ja siitäkin osa menee vuokraan sekä laskuihin. Minulle jää opintotuen ja asumistuen jälkeen 60e kun maksan vuokran, josta 40e salikorttiin ja 20e puhelinlaskuun. Siinä vaiheessa tuet käytetty ja jäljellä kuukausittainen lainan osuus 650 €. Olen isokokoinen, treenaan paljon ja myös syön paljon laadukasta ruokaa. En tosin mitään luomua, mutta kunnon ruokaa, ei eineksiä. Itse kokkaan, mutta silti joku about 250€ menee jo pelkästään ruokaan. Riippuu siitäkin löytääkö tarjouksesta ruokaa. Sitten bensat autoon, ehkä 50 - 80€/kk. Sähkölaskuun noin 27€/kk. Sitten liikennevakuutukseen menee kans jonkin verran. Auton katsastus ja huolto yms. Pitää myös välillä ostaa jotain muutakin, jos joku laite esim. hajoaa. Itselle ollut ainakin lainasta hyötyä kun on voinut keskittyä täysillä opiskeluun. Opintolainahyvitys on kans mahtava juttu. Sen puoleen kannattaa ottaa lainaa, jos arvelee valmistuvansa ajoissa. Lainaa itel joku 20 donaa mut jonkun about 6 donaa saan hyvitystä. Kelaa, ilmast rahaa 6 donaa. Lisäks oon joka kesä käyny Kreikas nauttii viikon. Lainoista en tressaa kun palkka tulee olemaan aika hyvä kun valmistun. Lisäksi head huntterit on jo soitellut alituiseen tarjoten hyviä pestejä. On ollut pakko kieltäytyä kun koulu hoidettava eka finaaliin. Kyl mää enemmin otan lungist raha-asiois opiskelun ajan ja sit lyhentelen lainoi ku pääsee duuniin. Eihän niit oo heti es pakko maksaa ku valmistuu.

Äänestä
  • No, ehkä jos pitää yhtä ainutta hupparia ja farkkuja kesät talvet, syö vain leipäjonoruokaa tai varastaa ruokansa ja asuu parin sadan kommuunissa vuoden päivät...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No, ehkä jos pitää yhtä ainutta hupparia ja farkkuja kesät talvet, syö vain leipäjonoruokaa tai varastaa ruokansa ja asuu parin sadan kommuunissa vuoden päivät...

    Ai niin, ruokaa ei tarvitse ostaa kun milloin tahansa voi kalastaa omat kalansa! Loput voi hakea leipäjonoista tai varastaa kaupoista.

    Äänestä

En ole lainaa nostanut. Nyt menossa neljäs vuosi yliopistossa. Kesätöistä tienaan yleensä n. 9000€. Tehdastyötä, kahdessa vuorossa. Ei mikään unelmaduuni, mutta hyvät rahat siellä tekee. :)
Vuokra on vain 450€ ja koska opiskelija-asunto, niin vuokraan kuuluu sähkö ja vesi. Tuet kattaa asumisen ja niistä jää ruokarahaa n. 100€/kk.
Rahaa kuluu elämiseen (en hirveesti niukistele), auton ylläpitoon ja loma-aikoina myös pieniin lomamatkoihin maailmalle. :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Itellä on jo melkein ensimmäinen opsikeluvuosi takana ja mulla on vieläkin kesätöiden jäljiltä rahaa tilillä.

Ihmettelen vain että mihin ne teidän opintolainarahat oikein menee? Itellä menee ruokaan se 100e kuussa, 150e ASP tiliin 3 kuukauden välein sekä vuokra ja puhelinlasku kotivakuutus. Asumistuella ja opintotuella pärjää vallan mainioisti. Jos kesällä jaksaa tehdä töitä sen kuukauden niin on kyllä talousasiat kondiksessa seuraavaan kesään asti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu