AMK:sta englanninkieliseen maisteriohjelmaan, vaatimustaso ja kokemuksia?

Anonyymi

Olen käynyt suomen kielellä perus amk tasoiset opinnot ja mietin miten pärjäisin englanninkielisessä maisteriohjelmassa? Onko miten rankkaa hypätä amk:sta suoraan maisterivaiheeseen siis ylipäätään? Keskiarvoni AMK:ssa on melkein 4. Englantia ymmärrän hyvin, mutta puhuessa en kovin hyvin osaa lausua sanoja kun kielen käyttö ei ole päässyt harjaantumaan. Kieltä ei oikein ole tarvinut käyttää kuin ulkomailla ja AMK:n englannin kielen kursseilla. Vapaa ajalla luen kuitenkin paljon englanninkielistä kirjallisuutta ja sen ymmärtäminen ei tuota vaikeuksia. Kirjoittaminen onnistuu myös aika hyvin englanniksi. Mietin vain, että onko englanti ainut haaste maisteriohjelman suorittamisessa, jos tulee valituksi? Sen verran olen lukenut, että ilmeisesti esseitä pitää tehdä ja opiskelu on paljon teoriapainoitteisempaa kuin AMK:ssa.

3

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse hyppy AMK:sta yliopistoon ei sinänsä ole rankka. Se onnistuu tai ei onnistu.

      Englanniksi opiskelu on aluksi työlästä. Mutta varsinainen koetinkivi on teoreettiseen opiskeluun tottuminen ja ammattikorkeaan verrattuna monella tavalla aivan toisen vaatimustason saavuttaminen. Useimmat yliopistoon päässeet siinä kuitenkin onnistuvat, mutta myös keskeyttäjiä on.

    • Anonyymi

      Kehotan menemään ainakin pariksi vuodeksi työhön, sellaiseen työhön jossa voit kohtuullisesti soveltaa amk- ja muita taitojasi.
      Jos sen jälkeen jatko-opiskelu tuntuu hyödylliseltä, mene opiskelemaan vieraskieliset maisterijutut maahan, jonka kielenä on kyseinen vieraskieli.

      Työssäoloaikana ehdit säästää ja päästä työnantajasi kanssa sopimukseen, joka helpottaa ulkomaanreissusi rahoitusta, ja helpottaa työllistymistäsi palattuasi.
      Hienoa jos osaat edes vähän saksaa, koska sopiskelu saksankielisessä maassa (saksa, itävalta, sveitsi ja myös vähän venyen esimerkiksi hollanti ja tanskakin) ja pätkätyöt siellä onnistuvat helpommin kuin Britanniassa tai USAssa.

      Itse opiskelin Britanniassa ajat sitten, siis ennen Suomen EU-aikaa. Rahoitin opiskeluni omilla työsäästöilläni. Onneksi lukuvuosimaksut vasta tulivat silloin ja olivat vielä pieniä.

      Älä putkiopiskele itseäsi työttömäksi maisteriksi tai tohtoriksi! Älä tee näin itsestäsi riesaa itsellesi ja Suomelle.

    • Anonyymi

      Samapa se on mennä kokeileen, jos pääsee. Tältä paikkakunnalta en ole mitään kunnon työtä saanut opiskeluaikana. Pelkkiä hanttihommia tehnyt kesäisin pienellä palkalla. Kunnon paikkoihin olen päässyt haastatteluun, mutta sinne on niin vaikea päästä kun on yleensä kaksi haastattelukierrosta mistä pitäisi kunnialla selvitä. Lisäksi muilla hakijoilla enemmän aina työkokemusta. Sinällään ei kiinnosta jäädä tänne työttömyystilastoon pyörimään valmistumisen jälkeen tai hanttihommiin. Mielummin menen yliopistoon, jos pääsen. Työttömyyden vaara on jo nykyiselläänkin olemassa. Intoa opiskeluun sinällään riittää ja itseni kehittämiseen. Eipä tässä ole enään mitään hävittävää. Yhteiskunta on mitä on...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      119
      3704
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      27
      2760
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      7
      2535
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      126
      2328
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      2114
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      37
      1677
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1086
    8. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1000
    9. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      75
      974
    10. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      78
      933
    Aihe