Corolla -13 TPMS

Kaveri manailee, että pitäisi joka renkaanvaihdossa käyttää huollossa kuittaamassa TPMS-varoitus. Juuri tuon vuoden malli on joku väliinputoaja, jossa ei ole nappia kuittaukseen, eikä opi itse ajon aikana tmv.

Mitäs se vaatisi, että kotioloissa saa ongelman hoidettua?
1662
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Riittää, kun käyttää auton normaalisti huollossa.

Siis ensihuollossa, määräaikaishuollossa, välihuollossa, katsastushuollossa, kevät- tai syyshuollossa.

Äänestä
  • Siis kotioloissa asian hoitaminen oli kysymys, koska ei ole intressiä käyttää huollossa asian takia.

    Äänestä

Älytöntä suunnittelua tuollainen autoon!

Ei tarvitse autossa minkäänlaisia renkaiden paineiden mittauksia, eikä kuittauksia.

Äänestä
  • Älyttömästä suunnittelusta ollaan samaa mieltä, mutta hyvähän se on rengaspainetta tarkkailla.

    Ne kellä on kokemusta hitaasti etenevästä rengasvauriosta, ymmärtää tilanteen. Itellä tihkui rengas taka-akselilla moottoritiellä siihen malliin, että puolet paineesta oli menny.

    Äänestä

Klooniaturit toiseen rengassarjaan, niin kausivaihdossa ei tarvitse tehdä mitään. Tai sitten ostaa sopivan lukijan, ja ohjelmoi sen vaihdon itse, sopivia lukijoita saa alle 20e.

Äänestä
  • Omatoiminen huolto on tosiaan tarpeen, kun ajaa kehnolla itäautolla, jonka huollontarve on suuri. Lisäksi kohtalotoverit vielä painostavat pitämään visusti huolen, ettei tule katsastuksissa vääriä tilastomerkintöjä. On ehdottomasti kiellettyä antaa katsastajan suorittaa vianmääritys! Ongelmat pitää ratkoa kaikessa hiljaisuudessa itse tai antaa merkkihuollon rahastaa.

    Näitä ongelmiahan on sitten piisannut; ruoste, öljyrengasvaivat, D4D kertakäyttödieselien kansivaivat, turvatyynyt...

    Äänestä

  • Jokainen vaarihan ostaa mittarit ja lukijat niin että saavat ja osaavat nollailla anturit ja muut viat ja puutteet.

    Äänestä

  • Oisko vinkkiä/esimerkkiä tuosta laitteesta? Väylän kauttahan tuo oletettavasti hoituu.

    Ebaystä koitin hakea, ni ei tullu kun noita antureita.

    Äänestä

Tojon kopioinsinöörit unohtivat kopioida painevalvonnan resetin.

Äänestä
  • Ja halvalla piti saada, ja noin jätettiin se resettinappi pois.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja halvalla piti saada, ja noin jätettiin se resettinappi pois.

    Reset-teippiä merkkivalon päälle!

    Äänestä

Sitten tästä lähin ainoastaan asiallisia kommentteja.

Asiattomiksi jo joutunu useamman ilmoittamaan. Ei näin.

Äänestä

-13 mallisessa autossa tuo ei tarvinnut vielä olla. Eikä vaadita toimivan katsastuksessa.

Äänestä
  • Sitä valon loimotusta ei kaveri jaksa kattella.

    Äänestä

Juu, ei ole nappia, hoidetaan näytön kautta(ajotietokone)

Ei tarvitse huollossa käydä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kaveri manailee, että pitäisi joka renkaanvaihdossa käyttää huollossa kuittaamassa TPMS-varoitus. Juuri tuon vuoden malli on joku väliinputoaja, jossa ei ole nappia kuittaukseen, eikä opi itse ajon aikana tmv.

Mitäs se vaatisi, että kotioloissa saa ongelman hoidettua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu