Kuntaliitoskeskustelu

Anonyymi

Rautjärven kunnanvaltuutetuista viisi on tehnyt aloitteen kuntaliitosneuvottelujen aloittamisen selvittämisestä. https://uutisvuoksi.fi/uutiset/lahella/2a5eedbb-ecbb-46d1-ac1c-fdf68c3499f7

Omasta mielestäni kuntaliitosneuvotteluihin olisi syytä saada mukaan myös Ruokolahti ja Parikkala Imatran sekä Rautjärven kaveriksi; tällöin saataisiin ensinnäkin Etelä-Karjalan maakunnan pohjoispäähän vastavoima Lappeenrannalle. Toisekseen toteutuisi tietenkin se, että rahaa olisi käytettävissä nimenomaisesti nyt niiden karsiutuneiden palvelujen toteuttamiseen hallinnon pyörittämisen sijaan? Tällä hetkellä siis neljää hallintokokonaisuutta pyöritetään, joten selvittäisiin jatkossa yhdellä neljäsosalla kuluista, ainakin toivottavasti? Säästö kuntalaisten palvelujen ylläpitoon.

Oma asiansa on sitten se, että vähenevän väestön muuttotappio-Suomessa ei ole järkevää ainakaan Etelä-Savon tai Pohjois-Karjalan suuntaan edes ajatella, joista vaikka Etelä-Savo on parhaillaan Kainuun "nälkämaatakin" kiivaamman muuttotappion alue eikä siis ne kurjistuneet tilanteet parane kenelläkään, jos vielä jyrkemmän syöksykierteen alueisiin joku liittyisi?

Etelä-Karjalan pohjoispäässä Imatra-Rautjärvi-Ruokolahti-Parikkala -kokonaisuudella saataisiin vielä edes jotenkin väestöpohjaltaan elinvoimainen kokonaisuus. Jos sitten erillään oloa jatketaan, kurjistuvat kaikki niin yksinään ollessaan, että pienempiä ainakin alkaa odottamaan valtion toteuttamat kriisikuntavaltionohjaukset tai pakkoliitokset, jolloin sitten asioista ei voi neuvotella vaan ne sanellaan. Ja pahin skenaario olisi tavallaan, että kaikki puolipakolla Lappeenrannan yhteyteen. Silloin väistämättä jo etäisyyksien ollessa vaikka Simpeleeltä n. 70-80 km suuntaansa koko maakunta-alueen pohjoispää muuttuisi pikaisesti kurjistuvaksi takamaa-alueeksi.

Ennemmin kiirehtisin edellä mainittuja liitoksia ja valtion liikennepolitiikkaan sen jälkeen kaksoisraidehankkeen jatkamista Imatralta Parikkalaan, jolloin toiselle raiteelle saataisiin vaikkapa työmatka- ja taajamien välistä asiointiliikennettä mahdollistamaan taajamajuna Parikkala-Lappeenranta -väliä liikennöimään. Tällöin olisi ensinnäkin palvelujen saatavuutta turvattuna autottomillekin ja toisekseen saattaisi pysyä paremmin myös Parikkala-Rautjärvi-Ruokolahti -alueet asuttuina ainakin radanvarsialueilta; eli seisakkeet takaisin käyttöön myös Ruokolahdella Puntalassa; Imatran Vuoksenniskallehan jo kaavoitettiin uutta henkilöliikenneseisaketta.

Imatran talous oli käsittääkseni plussalla samoin kuin Ruokolahden, vaikka Ruokolahdella oli kouluinvestointeja. Rautjärvellä ja Parikkalassa taloustilanne heikommassa, mutta siis kaikkia kuntia todennäköisesti hyödyttäisi vaikka hallinnon yhdistelyt samoin kuin teknisen toimen eri alojen toteuttaminen isommalla yksiköllä?

Mitä mieltä olette? Vai alkaako olla jo liian myöhäistä, olisiko liitoksen jo pitänyt tehdä aikaisemmin?

0

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nainen näytät mummolta. :D

        Siks sua ei huoli kukaan.
        Ikävä
        174
        2037
      2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

        En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
        85
        1479
      3. Varattais lähihotellista

        🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
        Ikävä
        182
        1414
      4. Nyt jäi velat perimättä

        Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
        Jämsänkoski
        12
        1172
      5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

        RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
        Tv-sarjat
        40
        1066
      6. Martinan aussikulta, missä?

        Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
        Kotimaiset julkkisjuorut
        210
        993
      7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

        Elämän. Haluun sut.
        Ikävä
        42
        898
      8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

        humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
        Ikävä
        96
        854
      9. Rakkauden kesä 2025

        Oletko valmis? 🥰
        Ikävä
        85
        815
      10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

        Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
        Ähtäri
        49
        775
      Aihe