Rakkautta koleran aikaan

tai siis koronan aikaan. Hyvin vähän näkyy olevan, varsinkaan lähimmäisenrakkautta tai solidaarisuutta, Kyllä nyt jokainen tuntuu ensimmäiseksi ajattelevan miten oma peppu pysyy puhtaana, saati sitten muista. Kaupat aloittelevat vessapaperin säännöstelyä (Ruotsissa) ainakin yksi ICA Tukholmassa jo rajoittaa vessapaperipakettien, vaippojen, riisin ja muutaman muun kuivamuonan myynnin periaatteella kaksi per huusholli. Toivottavasti muutkin kaupat seuraavat esimerkkiä.
Tämä vessapaperin hamstraus on maailmanlaajuinen ilmiö, jopa Australiassa on vessapaperi loppu. Ihmisen pohjaton itsekeskeisyys ja itsekkyys ja välinpitämättömyys muista on aikamme suurin tunnusmerkki.
(meillä on muutamaksi viikoksi jo aikaisemmin ostettua, sitten jatketaan paikallislehdellä ja uppsala nya tidningillä, arbetarbladetilla jne. ja jos lehdet loppuu niin ulkona alkaa melkein pihanrajasta stora enson suunnaton metsä, jossa kasvaa karhunsammalta, joka on uusiutuva luonnonvara myös.

111

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olemme varautuneet parin viikon vapaaehtoiseen kotikaranteeniin , kaikkea tarvittavaa hankimme jo ennen hamstrausta viime viikolla ja onhan pakastimessakin paljon hyvää syötävää. Siivousaineitakin on, joten nyt on aikaa tehdä pikkuhiljaa kevätsiivouksia, ellei tauti petiin kaada. Tuskin niidenkään, joilla ei ole vessapaperia tarpeeksi varastossa, tarvitsee Hesariin turvautua, onhan nykyisin vessoissa käsisuihkut. Mökille kannattaisikin nyt mennä metsien keskelle, siellä turve olisi käyttökelpoinen, huussi saisi maatumisaineet samalla. Surullista oli lukea, miten äidinmaidonvastiketta on hamstrattu niin tolkuttomasti , että jotkut jäävät kokonaan ilman.

      Suomi on harvaanasuttu maa, täällä ei tarvinne ulkoilukieltoja antaa. Nytkin paistaa rannikolla aurinko ja tuulee raikkaasti, luulisi koronapöpöjen saavan huutia. Monet lasten harrastuspaikat on suljettu, nyt on perheiden tilaisuus viettää yhteistä aikaa, laittaa ruokaa ja syödä yhdessä, etsiä vaikka lautapelit esiin ja elvyttää pihaleikkejä, varsinkin jos on oma pihamaa. Nuuksioon olivat menossa koiran kanssa toinen lähiperheemme tänään retkeilemään, siellä poluilla voi pitää etäisyyttä muihin retkeläisiin. Kukaan ei lähipiiristä ole toistaiseksi saanut tartuntaa tai joutunut karanteeniin, mutta hetkessähän tilanne voi muuttua.Saa nähdä mitä huominen tuo, onko esimerkiksi Espoossa koulut suljettu. Nämä meidän lapsenlapset ovat jo niin isoja, että pärjäävät keskenään päivät kotona, mutta monille tulee koulujen ja päiväkotien sulkemisesta ongelmia, kun ei edes mummoja ja vaareja voi pyytää hätiin.

      Koetetaan pärjätä, tinkiä omasta mukavuudesta ja ajatella yhteistä hyvää.

      Ramoona

      • Anonyymi

        Luontokohteet kuten Nuuksio ovat nyt ruuhkautuneet, kun kaikki raitista ilmaa kaipaavat ja ostoskeskuksia kaihtavat lähtevät luontoon.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Luontokohteet kuten Nuuksio ovat nyt ruuhkautuneet, kun kaikki raitista ilmaa kaipaavat ja ostoskeskuksia kaihtavat lähtevät luontoon.

        Onnellisia me jotka asumme lähellä luontopolkuja ja luonnonsuojelusalueita. Täällä "landella" ihmiset potevat vähemmän paniikkia, mutta hamstraavat aivan yhtä lailla. Kauppoja ei ole joka nurkan takana. Pääsiäisristeily Maarianhaminaan on peruttu stoppi kahden kuukauden ajalle. Varmaan loppukesästä tulee taas ajankohtaiseksi. Odottelemme nyt vain että kevät tulisi ja lämpötilat nousisivat ja kasvukausi alkaisi. Kolea tuuli puhaltaa ja kävelyretketkin jäävät lyhyiksi.


    • Anonyymi

      Minusta on ollut aivan ihanaa ja ihailtavaa että nuoret aikuiset ovat tarjonneet apuaan ...vapaaehtoiseksi kaupassa kävijäksi vanhuksille....Uutisissa ja lehdissäkin eilen ....ja yksi oli laittanut kirjelapun postilaatikkoon .....kun ei kaikilla ole nettiyhteyttä....

      mimmimum-..mi

      • Tällaisina aikoina ihmisen luontaiset edellytykset ja taipumukset solidaarisuuteen ja myötäelämiseen kärjistyvät, joko parempaan tai huonompaan suuntaan. Tälläkin on vapaaehtoisia nuoria jotka ovat tarjoutuneet auttamaan ja naapureita jotka tuovat ruokakasseja vanhusten ovelle.


      • Anonyymi
        Paloma.se01 kirjoitti:

        Tällaisina aikoina ihmisen luontaiset edellytykset ja taipumukset solidaarisuuteen ja myötäelämiseen kärjistyvät, joko parempaan tai huonompaan suuntaan. Tälläkin on vapaaehtoisia nuoria jotka ovat tarjoutuneet auttamaan ja naapureita jotka tuovat ruokakasseja vanhusten ovelle.

        Jos tilanne pahenee voi postiluukusta työntää ruokaa vanhukselle, kun ei rohkene lähikontaktissa olla.


      • Paloma.se01 kirjoitti:

        Tällaisina aikoina ihmisen luontaiset edellytykset ja taipumukset solidaarisuuteen ja myötäelämiseen kärjistyvät, joko parempaan tai huonompaan suuntaan. Tälläkin on vapaaehtoisia nuoria jotka ovat tarjoutuneet auttamaan ja naapureita jotka tuovat ruokakasseja vanhusten ovelle.

        Kuuluu olevan niitäkin vapaaehtoisia liikkeellä, jotka soittelevat vanhuksille ja tarjoutuvat käymään kaupassa, kun saavat mukaansa "lainaksi" vanhuksen pankkikortin ja sen koodin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Jos tilanne pahenee voi postiluukusta työntää ruokaa vanhukselle, kun ei rohkene lähikontaktissa olla.

        MInulla ei ole enää postiluukkua, kun laittoivat meille boxit tuonne alas ja vaihtoivat luukuttoman turvaoven.
        Mutta minulle voit tuoda mielellään tähän oven taakse ruokaa ja pärähyttää ovikelloa ja sitten juosta kauemmaksi ennenkuin avaan oven.


      • Anonyymi
        Tellukka kirjoitti:

        MInulla ei ole enää postiluukkua, kun laittoivat meille boxit tuonne alas ja vaihtoivat luukuttoman turvaoven.
        Mutta minulle voit tuoda mielellään tähän oven taakse ruokaa ja pärähyttää ovikelloa ja sitten juosta kauemmaksi ennenkuin avaan oven.

        Turhan pitkä matka, ehtii soppa jäähtyä, omat läheiset ruokitaan ensin.


    • Poikkeustilat saavat aikaan poikkeuksellista käytöstä, kaikki ei ole järjellä selitettävissä.
      Vessapaperin hamstraus on sentään vielä pieni ongelma.
      Suuret katastrofit houkuttavat rikolliseen toimintaan, ryöstetään kauppoja, koteja jne.
      Voihan tämäkin tilanne pahemmaksi kääntyä, mistä tuon tietää.

      • Anonyymi

        Ensimmäinen koronan varjolla tehty huijaus ja varkaus on tullut ilmi.


      • Aina on ollut niitäkin köyhiä, jotka varastavat yleisistä vessoista vessapaperit. Varmaan tulee yleistymään lisää.
        Pirutti, kun siivosin joskus ostoskeskusta ja juuri kun olin täyttänyt kaikki telineet ja lähtenyt toiseen paikkaan, niin perääni soiteltiin, että siinä ja siinä vessassa on vessapaperi loppu.


    • Anonyymi

      Suomessa on havaittavissa auttamisen halua. Siitä kertoo esim. Helsingin seudulla perustettu facebookryhmä, joka on ilmoittanut tehtäväkseen auttaa karenssissa olevia ihmisiä kauppa-, apteekkia- jne. asioinnissa.

      Lisäksi luin mielenkiintoisen artikkelin, jossa kirjoittaja käsitteli maailman laajuisesti koronaviruksen aihettamia muutoksia ihmisen käyttäytymisessä. Kirjoittaja kehottaa ihmisiä pysähtymään ja miettimään, onko elämän tarkoitus mammonan kerääminen, kiire ja menestyminen.
      Kirjoittaja muistuttaa siitä, että nyt jos koskaan olisi aika oppia viettämään kiireetöntä arkea, nauttien elämän pienistä iloista, joissa vanhemmat olisivat lapsilla läsnä.

      Hamstraus on omaan napaan tuijottamista, se on totta, mutta tarpeellista jos uhka sairastua on mahdollista.
      En ole hamstrannut vaikka sekin voi tulla ajankohtaiseksi koska mitä todennäköisemmin P. joutuu Suomeen palattuaan kahden viikon kotikarenssiin.

      Paluukin on vielä kiinni sulkeeko Suomi rajansa ja lentääkä Finnair vielä pitkään.

      Sain P.ltä ostoslistan valmiiksi millä täytän hänen jääkaappinsa, mutta siinäkään ei ollut hamstrauksen tuntua.

      Sain juuri viestin, että ruokahuoltomme pelaisi sukulaisten avulla jos minäkin joudun eristyksiin.

      Me suomalaiset olemme jo perusluonteeltamme juroja, emme tottuneet poskisuudelmiin. Tämä ominaisuutemme astuu voimakkaana esiin vakavan uhan edessä. Emme puhu emmekä lähesty vieraita ihmisiä, mikä on hyväkin kun vertaamme itseämme italialaisiin. Italialaiset ovat sosiaamisempia ja osaavat jopa pitää hauskaa uhan edessä. He kokoontuvat parvekkeilleen harrastamaan yhteislaulua naapureiden kanssa. Suomessa ennenkuulumatonta ilottelua vakavassa elämän tilanteessa.

      • Anonyymi

        Toivottavasti hollannin tautipesästä ei pääse yhtään lentoa Suomeen ! Miksi sinne Kainuuseen tautivapaalle alueelle pitäisi päästää ulkomaalainen riskiryhmään jo iän puolesta kuuluva vanhus ? Tarpeeksi omiakin riskiryhmäläisiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toivottavasti hollannin tautipesästä ei pääse yhtään lentoa Suomeen ! Miksi sinne Kainuuseen tautivapaalle alueelle pitäisi päästää ulkomaalainen riskiryhmään jo iän puolesta kuuluva vanhus ? Tarpeeksi omiakin riskiryhmäläisiä.

        Ensimmäinen koronavirustapaus rekisteröity Kainuun prikaatilla.
        Ei siis riskiryhmään kuuluva taudin kantaja vaan nuori suomalainen.

        Korppis


      • Oliko se Tervo joka oli kommentoinut tuota sosiaalista eristäytymistä, jossa "me suomalaiset" olemme eksperttejä, vuosisatojen tai tuhansien aikana treenattua. Sukulaistyttö Italiasta lähettelee uutisvideoita joissa ihmiset laulaa avoimista ikkunoista naapureiden iloksi. Kaikki emme ole todellakaan samasta puusta veistettyjä ja jokaisella yhteisöllä on omat vahvuutensa.
        Tervehdyttävää ja voimaannuttavaa toimintaa voittaa vessapaperin hamstrauksen mennen tullen.


      • Anonyymi
        Paloma.se01 kirjoitti:

        Oliko se Tervo joka oli kommentoinut tuota sosiaalista eristäytymistä, jossa "me suomalaiset" olemme eksperttejä, vuosisatojen tai tuhansien aikana treenattua. Sukulaistyttö Italiasta lähettelee uutisvideoita joissa ihmiset laulaa avoimista ikkunoista naapureiden iloksi. Kaikki emme ole todellakaan samasta puusta veistettyjä ja jokaisella yhteisöllä on omat vahvuutensa.
        Tervehdyttävää ja voimaannuttavaa toimintaa voittaa vessapaperin hamstrauksen mennen tullen.

        Italiassa korona leviää valtoimenaan koska italiaanot ei kunnioita karanteenia. Koulusta ja töistä ollaan poissa mutta sankoin joukoin uimarannalla kuin sillit suolassa. Siellä on varkaita varottava normaaliinkin aikaan. Ei se hoilaus ketään auta.


      • Paloma.se01 kirjoitti:

        Oliko se Tervo joka oli kommentoinut tuota sosiaalista eristäytymistä, jossa "me suomalaiset" olemme eksperttejä, vuosisatojen tai tuhansien aikana treenattua. Sukulaistyttö Italiasta lähettelee uutisvideoita joissa ihmiset laulaa avoimista ikkunoista naapureiden iloksi. Kaikki emme ole todellakaan samasta puusta veistettyjä ja jokaisella yhteisöllä on omat vahvuutensa.
        Tervehdyttävää ja voimaannuttavaa toimintaa voittaa vessapaperin hamstrauksen mennen tullen.

        Tervohan se kokeili taas kerran olla olevinansa hauska.

        Oletkos koskaan seisonut pakkasella bussijonossa? Siinä näkee hyvin hengityshuurusta kuinka pitkälle toisen ihmisen hengitys ylettyy. Ällöttää ajatuskin seisoa sen lähempänä toisia, että hengittää vieraan ihmisen ulos puhaltamaa ilmaa keuhkoihinsa.
        Suomalaisilla on aina ollut järkevä tapa seisoa vähän kauempana toisista.
        Silakkaliike nyt on juttu erikseen ...


    • Eikös sinulla vielä ole jäljellä niitä omakustannekirjojasi mistä repiä pyllynpyyhettä, jos vessapaperi loppuu.

      Ainakin meidän paikallinen face on järjestänyt kokonaan oman extrasivun, jossa voi tarjota ja pyytää apua (jos vaikka vessapaperi loppuu).
      Paljon alkaneet tarjoamaan esim. kimppakyytejä, ettei tarvitse ajella bussilla.
      Tarjoavat kaupassakäyntejä ja sellaista.

      Näkyy meidän kunnassa solidaarisuutta riittävän, olipa kysymyksessä mikä kriisi milloinkin.
      Sähkökatkojen aikaan facella ilmoittelevat, että meillä on sähköt, jos jollain on poikki, tervetuloa keittelemään kahvia, jos kahvihammasta pakottaa.

      En ole täällä nähnyt niitäkään tyhjiä kaupanhyllyjä, joista pyörii kuvia facella.
      ICA:ssa oli yksi hyllylokero tyhjänä. Pyllistelin oikein lukulasien kanssa tutkimaan hyllyn reunaa, että mitäs siinä oli ollut. Oli näköjään käynyt kaupaksi tarjouksessa hullunhalvalla olleet nudelit. Ei haitannut minua, sillä en nudeleitten ystävä ole ollut koskaan.

    • "Eikös sinulla vielä ole jäljellä…" Tellukako siinä taas kokeili olevansa hauska.
      E-kirjoista ei ole sitäkään hyötyä.
      Onhan se mukava tietää että siellä teillä päin ihmiset käyttäytyy periaatteessa aina juuri päinvastoin kuin meilläpäin. Tai kun meillä on yö, teillä on päivä. Tai kun meillä sataa vettä niin teillä paistaa aurinko.
      (Kävimme eilen viikko-ostoksilla alueen suurimmassa ruokakaupassa ICA Maxissa. Siellä oli kymmenen metriä tyhjää hyllyä missä vessapaperit oli ennen olleet. Kaikki tuntemani ihmiset ovat raportoineet samaa hyllyjen tyhjyyttä. Mutta on hyvä tietää että Gustavsbergissä on hyllyt pullollaan vessapaperia.. Ruotsissa on kait kolme tehdasta, kaikki täydessä tuotannossa ja Suomessa on ainakin Nokia ja Mänttä jossa tehdään kolmessa vuorossa uutta paperia että en usko paperista tulevan ensi sijaisesti pulaa. Tehtaiden tuotantoa lisätty, rahahanat auki.)

      • Anonyymi

        Eiköhän sitä vessapaperia tuoteta sen verran, että saat taas uuden kirjan väännettyä.


      • Anonyymi

        Varmaan siellä Gustavsbergissä ollaan fiksuja eikä hamstrata, siksi paperia riittää kaikille. Siellä Ruotsin syvässä korvessa ollaan ripulilla pelosta eikä osata varmaan käsiäkään pestä. Tavallinen saippua käy, käsidesin käyttö vaan heikentää antibakteeristen aineiden tehoa tositilanteissa.
        Osta pesuvati, jossa voit huuhtoa pers...n tai se joki on hyvä kun virtaava vesi vie paskat alajuoksulle.


      • """(Kävimme eilen viikko-ostoksilla alueen suurimmassa ruokakaupassa ICA Maxissa. Siellä oli kymmenen metriä tyhjää hyllyä missä vessapaperit oli ennen olleet. """

        Siinähän se tuli tunnustus.
        Menit siis hamstraamaan vessapaperia vaikka aloituksessa kehuit: """(meillä on muutamaksi viikoksi jo aikaisemmin ostettua, , sitten jatketaan paikallislehdellä ja uppsala nya tidningillä, arbetarbladetilla jne."""

        Vai miksi muuten olisit mennyt kurkkimaa vessapaperihyllyjä, ellet ostamaan lisää vessapaperia?

        Meillä täällä Gustavsbergissä on vessanpyttytehdas. Me paskotaan pyttyyn, eikä suoraan vessapaperiin tai arbetarbladetiin.


      • Anonyymi
        Tellukka kirjoitti:

        """(Kävimme eilen viikko-ostoksilla alueen suurimmassa ruokakaupassa ICA Maxissa. Siellä oli kymmenen metriä tyhjää hyllyä missä vessapaperit oli ennen olleet. """

        Siinähän se tuli tunnustus.
        Menit siis hamstraamaan vessapaperia vaikka aloituksessa kehuit: """(meillä on muutamaksi viikoksi jo aikaisemmin ostettua, , sitten jatketaan paikallislehdellä ja uppsala nya tidningillä, arbetarbladetilla jne."""

        Vai miksi muuten olisit mennyt kurkkimaa vessapaperihyllyjä, ellet ostamaan lisää vessapaperia?

        Meillä täällä Gustavsbergissä on vessanpyttytehdas. Me paskotaan pyttyyn, eikä suoraan vessapaperiin tai arbetarbladetiin.

        Jos se tyhjä hylly on paikallinen nähtävyys, ottikohan paloma kuvan facebookiin.


      • Anonyymi
        Tellukka kirjoitti:

        """(Kävimme eilen viikko-ostoksilla alueen suurimmassa ruokakaupassa ICA Maxissa. Siellä oli kymmenen metriä tyhjää hyllyä missä vessapaperit oli ennen olleet. """

        Siinähän se tuli tunnustus.
        Menit siis hamstraamaan vessapaperia vaikka aloituksessa kehuit: """(meillä on muutamaksi viikoksi jo aikaisemmin ostettua, , sitten jatketaan paikallislehdellä ja uppsala nya tidningillä, arbetarbladetilla jne."""

        Vai miksi muuten olisit mennyt kurkkimaa vessapaperihyllyjä, ellet ostamaan lisää vessapaperia?

        Meillä täällä Gustavsbergissä on vessanpyttytehdas. Me paskotaan pyttyyn, eikä suoraan vessapaperiin tai arbetarbladetiin.

        Hyvä tellukka, taas sait kiinni valheesta tuon "kirjailijan". Vai onko se luovaa mielikuvitusta ?


      • Anonyymi
        Tellukka kirjoitti:

        """(Kävimme eilen viikko-ostoksilla alueen suurimmassa ruokakaupassa ICA Maxissa. Siellä oli kymmenen metriä tyhjää hyllyä missä vessapaperit oli ennen olleet. """

        Siinähän se tuli tunnustus.
        Menit siis hamstraamaan vessapaperia vaikka aloituksessa kehuit: """(meillä on muutamaksi viikoksi jo aikaisemmin ostettua, , sitten jatketaan paikallislehdellä ja uppsala nya tidningillä, arbetarbladetilla jne."""

        Vai miksi muuten olisit mennyt kurkkimaa vessapaperihyllyjä, ellet ostamaan lisää vessapaperia?

        Meillä täällä Gustavsbergissä on vessanpyttytehdas. Me paskotaan pyttyyn, eikä suoraan vessapaperiin tai arbetarbladetiin.

        Mutta jos ne siellä dalajoella käyttävätkin vaippoja, taittelevat vessapaperista paksuja paketteja pöksyihinsä. Siksi sitä kuluu niin paljon.


      • """Kävimme eilen viikko-ostoksilla alueen suurimmassa ruokakaupassa ICA Maxissa."""

        Miksi? Kun joku päivä sitten kirjoitit:
        """Vessapaperia on pariksi viikoksi, ruokaa pakastearkku täynnä, jääkaappi ja kuivamuonakaappi täynnä, vihanneslaatikko täynnä, lääkkeitä pariksi-kolmeksi viikoksi.
        Kaikki kuten normaalistikin."""

        Eikö tuota jo voi sanoa hamstraamiseksi, että vielä lisää läksitte ostamaan, kun kaikki kaapit ja pakastearkku jo nyt täynnä ruokaa?


      • Tellukka kirjoitti:

        """Kävimme eilen viikko-ostoksilla alueen suurimmassa ruokakaupassa ICA Maxissa."""

        Miksi? Kun joku päivä sitten kirjoitit:
        """Vessapaperia on pariksi viikoksi, ruokaa pakastearkku täynnä, jääkaappi ja kuivamuonakaappi täynnä, vihanneslaatikko täynnä, lääkkeitä pariksi-kolmeksi viikoksi.
        Kaikki kuten normaalistikin."""

        Eikö tuota jo voi sanoa hamstraamiseksi, että vielä lisää läksitte ostamaan, kun kaikki kaapit ja pakastearkku jo nyt täynnä ruokaa?

        Kun itseltään kysyy ja itselleen vastaa niin kaikki kysymykset ovat hyviä ja kaikki vastaukset sitäkin parempi. Ihailijajoukkokin kasvaa ja peukutukset ja komppaamiset mitä useammin pistäytyy puskassa :))

        Kyllä meillä ostetaan tuoreruoka (vihannekset ja hedelmät ja maito jne. nopeasti pilaantuvat tuotteet parikin kertaa viikossa. Olipa asiaa myös apteekkiinkin ja ainoa apteekki joka on sunnuntaisin auki täälläpäin on suuressa kauppakeskuksessa, IcaMaxia vastapäätä, saman katon alla!

        En katso maidon ja hedelmien viikottaista hankkimista hamstraamiseksi.


      • Paloma.se01 kirjoitti:

        Kun itseltään kysyy ja itselleen vastaa niin kaikki kysymykset ovat hyviä ja kaikki vastaukset sitäkin parempi. Ihailijajoukkokin kasvaa ja peukutukset ja komppaamiset mitä useammin pistäytyy puskassa :))

        Kyllä meillä ostetaan tuoreruoka (vihannekset ja hedelmät ja maito jne. nopeasti pilaantuvat tuotteet parikin kertaa viikossa. Olipa asiaa myös apteekkiinkin ja ainoa apteekki joka on sunnuntaisin auki täälläpäin on suuressa kauppakeskuksessa, IcaMaxia vastapäätä, saman katon alla!

        En katso maidon ja hedelmien viikottaista hankkimista hamstraamiseksi.

        """Kun itseltään kysyy ja itselleen vastaa niin kaikki kysymykset ovat hyviä ja kaikki vastaukset sitäkin parempi."""

        En ole huomannut sinun sellaistakin tekevän, mutta jos se sinusta on hyvä niin, niin jatka vain samaan malliin. En ole huomaavinanikaan.

        """lääkkeitä pariksi-kolmeksi viikoksi.""" kehuit tässä joku päivä sitten olevan.

        Kävit sitten vielä apteekissakin hamstraamassa lisää?

        Teidän ICA:ssa on sitten hedelmät, maidot ja muut tureruuat siinä vessapaperihyllyn vieressä?
        Meidän ICA:ssa ne on paperit aivan eri suunnilla ruokien kanssa.


    • Anonyymi

      Puolirullaa enää jäljellä vessapaperia ....pitää kai huomenna lähteä kaupoille ...jos sattuu löytymään ...mutta luulisin ...
      Ranskalaisilla on nyt totuttelemista ...kun poskisuudelmat tervehtiessä on kielletty ...
      mimmimum-..mi

      • Niin ne kaikki sanovat.

        Facella varmaan satoja pitkiä ketjuja, joissa nauretaan ja siunaillaan kuinka ihmiset hamstraavat vessapaperia. Suunnilleen jokaisella itsellään heillä on ollut juuri viimeiset menossa ja läksivät ostamaan, mutta toiset olivat "hamstranneet" kaiken.

        On se niin hauskaa ...


      • Tellukka kirjoitti:

        Niin ne kaikki sanovat.

        Facella varmaan satoja pitkiä ketjuja, joissa nauretaan ja siunaillaan kuinka ihmiset hamstraavat vessapaperia. Suunnilleen jokaisella itsellään heillä on ollut juuri viimeiset menossa ja läksivät ostamaan, mutta toiset olivat "hamstranneet" kaiken.

        On se niin hauskaa ...

        Sinä se jaksat jonninjoutavia. Tulee mielikuva, että tappelet kaupan hyllyjen välissäkin jos et muusta niin viimeisestä sanasta.
        Facessa Market yrittäjä taivasteli hamstrauksen saamia ikäviä mittasuhteita. Hän peräänkuulutti malttia ja toivoi ihmisten noudattavan hyviä tapoja. Tapellaan hyllyjen välissä viimeisistä tavaroista ja varastetaan toisen kärrystä vessapaperit ja jos toinen puolustautuu alkaa käsirysy.

        Täällä sama meininki.


      • Anonyymi
        Tellukka kirjoitti:

        Niin ne kaikki sanovat.

        Facella varmaan satoja pitkiä ketjuja, joissa nauretaan ja siunaillaan kuinka ihmiset hamstraavat vessapaperia. Suunnilleen jokaisella itsellään heillä on ollut juuri viimeiset menossa ja läksivät ostamaan, mutta toiset olivat "hamstranneet" kaiken.

        On se niin hauskaa ...

        No ...ei se ole todellakaan hauskaa ... tule katsomaan ellet usko ...en haluaisi lähteä ollenkaan nyt noihin marketteihin ....ei se wc-paperi yhdeltä niinpaljoa kulu ...että voi olla huominenkin vielä ...ja varalle bidee ja talouspareri ....kyllä hätä keinot keksii...
        mimmimum-..mi


      • korppis kirjoitti:

        Sinä se jaksat jonninjoutavia. Tulee mielikuva, että tappelet kaupan hyllyjen välissäkin jos et muusta niin viimeisestä sanasta.
        Facessa Market yrittäjä taivasteli hamstrauksen saamia ikäviä mittasuhteita. Hän peräänkuulutti malttia ja toivoi ihmisten noudattavan hyviä tapoja. Tapellaan hyllyjen välissä viimeisistä tavaroista ja varastetaan toisen kärrystä vessapaperit ja jos toinen puolustautuu alkaa käsirysy.

        Täällä sama meininki.

        """Tapellaan hyllyjen välissä viimeisistä tavaroista ja varastetaan toisen kärrystä vessapaperit ja jos toinen puolustautuu alkaa käsirysy.
        Täällä sama meininki."""

        No kainuulaisilta sitä nyt voi odottaakin, käsirysyä kaupan hyllyjen välissä.
        Olethan kuitenkin aika rotevan oloinen ihminen, niin tuskin heti häviölle jäät.

        Meillä just ICA mainosti vähän aikaa sitten: Vi ska bunkra tillsammans.
        Sitten mainosta, mitä kaikkea niillä on tarjouksessa.
        Kun katsoin facella niitä ICA:n tyhjiä hyllyjä, niin juuri ne hyllyt olivat tyhjinä, joissa oli ollut punaisella hinnalla jotain. Heti vieressä ja ylemmillä hyllyillä pilkotti täynnään normaalihintaista tavaraa.

        Perjantaina kävin meidän Stora Coopilla, niin en nähnyt missään yhtäkään tyhjää hyllyä.
        Kyllähän ihmisillä tavaraa oli kärryissään, niinkuin yleensäkin perjantaisin, kun tekevät viikko-ostoksiaan mutta en mitään tungosta tai hamstraamiseen liittyvää nähnyt, saatikka sitten käsirysyä.

        Nii, että kannattaisi vain Palomankin ajella tänne Marmasta asti hamstraamaan vaikka hänellä kaikki kaapit jo ovatkin täynnä ruokaa. Mutta kai hänellä joku kammari vielä olisi vapauttaa ruokavarastoksi lattiasta kattoon.


      • Anonyymi
        Tellukka kirjoitti:

        """Tapellaan hyllyjen välissä viimeisistä tavaroista ja varastetaan toisen kärrystä vessapaperit ja jos toinen puolustautuu alkaa käsirysy.
        Täällä sama meininki."""

        No kainuulaisilta sitä nyt voi odottaakin, käsirysyä kaupan hyllyjen välissä.
        Olethan kuitenkin aika rotevan oloinen ihminen, niin tuskin heti häviölle jäät.

        Meillä just ICA mainosti vähän aikaa sitten: Vi ska bunkra tillsammans.
        Sitten mainosta, mitä kaikkea niillä on tarjouksessa.
        Kun katsoin facella niitä ICA:n tyhjiä hyllyjä, niin juuri ne hyllyt olivat tyhjinä, joissa oli ollut punaisella hinnalla jotain. Heti vieressä ja ylemmillä hyllyillä pilkotti täynnään normaalihintaista tavaraa.

        Perjantaina kävin meidän Stora Coopilla, niin en nähnyt missään yhtäkään tyhjää hyllyä.
        Kyllähän ihmisillä tavaraa oli kärryissään, niinkuin yleensäkin perjantaisin, kun tekevät viikko-ostoksiaan mutta en mitään tungosta tai hamstraamiseen liittyvää nähnyt, saatikka sitten käsirysyä.

        Nii, että kannattaisi vain Palomankin ajella tänne Marmasta asti hamstraamaan vaikka hänellä kaikki kaapit jo ovatkin täynnä ruokaa. Mutta kai hänellä joku kammari vielä olisi vapauttaa ruokavarastoksi lattiasta kattoon.

        Hän tarvitseekin valtavat varastot, kun pitää joka päivä se 10 ruokalajin brunssi järjestää monelle aikuiselle miehelle. Ja tietysti illallinen myös ja monta välipalaa. Kumeetasoa, ei mitään voileipää ja kahvia eikä pottua ja jauhelihasoosia.


      • Anonyymi
        Tellukka kirjoitti:

        """Tapellaan hyllyjen välissä viimeisistä tavaroista ja varastetaan toisen kärrystä vessapaperit ja jos toinen puolustautuu alkaa käsirysy.
        Täällä sama meininki."""

        No kainuulaisilta sitä nyt voi odottaakin, käsirysyä kaupan hyllyjen välissä.
        Olethan kuitenkin aika rotevan oloinen ihminen, niin tuskin heti häviölle jäät.

        Meillä just ICA mainosti vähän aikaa sitten: Vi ska bunkra tillsammans.
        Sitten mainosta, mitä kaikkea niillä on tarjouksessa.
        Kun katsoin facella niitä ICA:n tyhjiä hyllyjä, niin juuri ne hyllyt olivat tyhjinä, joissa oli ollut punaisella hinnalla jotain. Heti vieressä ja ylemmillä hyllyillä pilkotti täynnään normaalihintaista tavaraa.

        Perjantaina kävin meidän Stora Coopilla, niin en nähnyt missään yhtäkään tyhjää hyllyä.
        Kyllähän ihmisillä tavaraa oli kärryissään, niinkuin yleensäkin perjantaisin, kun tekevät viikko-ostoksiaan mutta en mitään tungosta tai hamstraamiseen liittyvää nähnyt, saatikka sitten käsirysyä.

        Nii, että kannattaisi vain Palomankin ajella tänne Marmasta asti hamstraamaan vaikka hänellä kaikki kaapit jo ovatkin täynnä ruokaa. Mutta kai hänellä joku kammari vielä olisi vapauttaa ruokavarastoksi lattiasta kattoon.

        Pääkaupungin kauppias tuosta kaupassa tapahtuneesta tappelusta kertoi, tuttu mies.


      • Anonyymi
        korppis kirjoitti:

        Sinä se jaksat jonninjoutavia. Tulee mielikuva, että tappelet kaupan hyllyjen välissäkin jos et muusta niin viimeisestä sanasta.
        Facessa Market yrittäjä taivasteli hamstrauksen saamia ikäviä mittasuhteita. Hän peräänkuulutti malttia ja toivoi ihmisten noudattavan hyviä tapoja. Tapellaan hyllyjen välissä viimeisistä tavaroista ja varastetaan toisen kärrystä vessapaperit ja jos toinen puolustautuu alkaa käsirysy.

        Täällä sama meininki.

        Joko olet sen Peen pitkän listan kanssa lähtenyt tavaraa haalimaan kaupoista? Eikö se vekaani ole ja ihan omissa sapuskoissaan ? Varmaan hekkä vatsa hauraalla vanhuksella, ei kainuun läskipottua voi edes syödä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Pääkaupungin kauppias tuosta kaupassa tapahtuneesta tappelusta kertoi, tuttu mies.

        Kerroi samanlaista olevan teillä siellä Kainuussakin. Vai missä "täällä" sitten nykyisin lienet.


      • Anonyymi
        Tellukka kirjoitti:

        Niin ne kaikki sanovat.

        Facella varmaan satoja pitkiä ketjuja, joissa nauretaan ja siunaillaan kuinka ihmiset hamstraavat vessapaperia. Suunnilleen jokaisella itsellään heillä on ollut juuri viimeiset menossa ja läksivät ostamaan, mutta toiset olivat "hamstranneet" kaiken.

        On se niin hauskaa ...

        Hamstraajat eivät myönnä hamstraavansa. Normaalistihan kaupoista ei wc-paperi lopu. Nyt näkee täysin tyhjiä hyllyjä jokaisessa kaupassa. Kyllä se minulle kertoo, että nyt jotkut hamstraavat. Ja kun jotkut hamstraavat niin että tavara loppuu, niin selvää on sekin, että jotkut jäävät ilman. Tosi hamstraajilla on auto johon lastata tavaroita ja rahaa niiden tavaroiden maksamiseen. Pienillä tuloilla suunnilleen kädestä suuhun elävä, jalkaisin ja julkisilla liikkuva jolla kenties vielä fyysisiäkin rajoituksia ei pysty hamstraamaan. Nyt on nähty, että heidän (ja siinä samalla myös meidän maltillisten ja vähemmän itsekkäiden) puolta on kauppiaiden rajoituksia asettamalla pidettävä, sillä hamtsraajia oikeasti on. En nyt puhu pelkästään wc-paperista, olen ollut paitsi ilman sitä myös ilman kananmunia, nyhtökauraa, broilerijauhelihaa, (mieleistä) kahvia, hapankaalia, rahkaa, tuoretta paprikaa ym. ym. jo monen monta päivää.

        Bessie


      • Tellukka kirjoitti:

        """Tapellaan hyllyjen välissä viimeisistä tavaroista ja varastetaan toisen kärrystä vessapaperit ja jos toinen puolustautuu alkaa käsirysy.
        Täällä sama meininki."""

        No kainuulaisilta sitä nyt voi odottaakin, käsirysyä kaupan hyllyjen välissä.
        Olethan kuitenkin aika rotevan oloinen ihminen, niin tuskin heti häviölle jäät.

        Meillä just ICA mainosti vähän aikaa sitten: Vi ska bunkra tillsammans.
        Sitten mainosta, mitä kaikkea niillä on tarjouksessa.
        Kun katsoin facella niitä ICA:n tyhjiä hyllyjä, niin juuri ne hyllyt olivat tyhjinä, joissa oli ollut punaisella hinnalla jotain. Heti vieressä ja ylemmillä hyllyillä pilkotti täynnään normaalihintaista tavaraa.

        Perjantaina kävin meidän Stora Coopilla, niin en nähnyt missään yhtäkään tyhjää hyllyä.
        Kyllähän ihmisillä tavaraa oli kärryissään, niinkuin yleensäkin perjantaisin, kun tekevät viikko-ostoksiaan mutta en mitään tungosta tai hamstraamiseen liittyvää nähnyt, saatikka sitten käsirysyä.

        Nii, että kannattaisi vain Palomankin ajella tänne Marmasta asti hamstraamaan vaikka hänellä kaikki kaapit jo ovatkin täynnä ruokaa. Mutta kai hänellä joku kammari vielä olisi vapauttaa ruokavarastoksi lattiasta kattoon.

        Ei tullut käsirysyvaroitukset Kainuun kansalle kyse oli etelän kasvukeskuksen marketista. Tulin juuri after eight ostoksilta. Tavaraa oli hyllyt täynnä. Kolme trukinlavaa odotti hyllytystä, kuikkasin yhteen, joka oli täynnä säilykkeitä. Asiakkaita ei ollut juurikaan, joten löysin ihania herkkuja -60% . Sushit jo napsin ja huomenna teen vegejutskoja. WC-papereita oli yllin kyllin tarjolla.

        Tapasi tulkita paloman kirjoituksia ovat samaa luokkaa kuin mitä itse saan lukea omista kirjoituksistani. Mùnneltua totuutta, jolla rehvastelet olevinasi hyvinkin älykäs. Tykkäsin alkuun napsautuksistasi, mutta nyt ne ovat saman toistoa, eikä enää hymyilytä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Hamstraajat eivät myönnä hamstraavansa. Normaalistihan kaupoista ei wc-paperi lopu. Nyt näkee täysin tyhjiä hyllyjä jokaisessa kaupassa. Kyllä se minulle kertoo, että nyt jotkut hamstraavat. Ja kun jotkut hamstraavat niin että tavara loppuu, niin selvää on sekin, että jotkut jäävät ilman. Tosi hamstraajilla on auto johon lastata tavaroita ja rahaa niiden tavaroiden maksamiseen. Pienillä tuloilla suunnilleen kädestä suuhun elävä, jalkaisin ja julkisilla liikkuva jolla kenties vielä fyysisiäkin rajoituksia ei pysty hamstraamaan. Nyt on nähty, että heidän (ja siinä samalla myös meidän maltillisten ja vähemmän itsekkäiden) puolta on kauppiaiden rajoituksia asettamalla pidettävä, sillä hamtsraajia oikeasti on. En nyt puhu pelkästään wc-paperista, olen ollut paitsi ilman sitä myös ilman kananmunia, nyhtökauraa, broilerijauhelihaa, (mieleistä) kahvia, hapankaalia, rahkaa, tuoretta paprikaa ym. ym. jo monen monta päivää.

        Bessie

        No eikö sitten missään kaupassa noita mainitsemiasi?

        Ei ole munienkaan hamstraajat vielä meidän kylälle ehtineet.
        Keskiviikkona kävin meidän lähikaupassa, niin siellä oli mahottomat määrät kananmunia. Osti sellaisen 15kpl pakan, jossa oli jo pääsiäisaiheisia kuvia päällä, kun oli tarjouksessa. Mämmitkin näkyy jo tulleen Ruotsin puolelle Suomesta. Ostin yhden valmiiksi. Niin, että ainakin vielä pääsiäisenä syön, ellen ennen sitä kuole koronaan.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Joko olet sen Peen pitkän listan kanssa lähtenyt tavaraa haalimaan kaupoista? Eikö se vekaani ole ja ihan omissa sapuskoissaan ? Varmaan hekkä vatsa hauraalla vanhuksella, ei kainuun läskipottua voi edes syödä.

        Jäljitin nimimerkkisi. Käytät P.stä "hauras vanhus " ilmaisua. ; ) Ei hän kovinkaan hauras ole. Terveyden esikuva läskipotutua syöville.


      • Anonyymi
        korppis kirjoitti:

        Jäljitin nimimerkkisi. Käytät P.stä "hauras vanhus " ilmaisua. ; ) Ei hän kovinkaan hauras ole. Terveyden esikuva läskipotutua syöville.

        No , ei se hollantilainen Metusalem mikään terveyden esikuva ole.
        Ainakaan päästään, jos sinun kanssasi on lyönyt hynttyyt yhteen.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Hamstraajat eivät myönnä hamstraavansa. Normaalistihan kaupoista ei wc-paperi lopu. Nyt näkee täysin tyhjiä hyllyjä jokaisessa kaupassa. Kyllä se minulle kertoo, että nyt jotkut hamstraavat. Ja kun jotkut hamstraavat niin että tavara loppuu, niin selvää on sekin, että jotkut jäävät ilman. Tosi hamstraajilla on auto johon lastata tavaroita ja rahaa niiden tavaroiden maksamiseen. Pienillä tuloilla suunnilleen kädestä suuhun elävä, jalkaisin ja julkisilla liikkuva jolla kenties vielä fyysisiäkin rajoituksia ei pysty hamstraamaan. Nyt on nähty, että heidän (ja siinä samalla myös meidän maltillisten ja vähemmän itsekkäiden) puolta on kauppiaiden rajoituksia asettamalla pidettävä, sillä hamtsraajia oikeasti on. En nyt puhu pelkästään wc-paperista, olen ollut paitsi ilman sitä myös ilman kananmunia, nyhtökauraa, broilerijauhelihaa, (mieleistä) kahvia, hapankaalia, rahkaa, tuoretta paprikaa ym. ym. jo monen monta päivää.

        Bessie

        Minä löysin äskeen nyhtökaurarouhetta ja härkäpihvejä. Kainuun kansa on oppinut historian kulussa puutteessa elämään pettuleipäkin pelasti nälkäkuolemalta aikoinaan. Joten täällä korvessa en ei ole pulaa vielä mistään. Etelä Suomi painii erisarjassa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Hän tarvitseekin valtavat varastot, kun pitää joka päivä se 10 ruokalajin brunssi järjestää monelle aikuiselle miehelle. Ja tietysti illallinen myös ja monta välipalaa. Kumeetasoa, ei mitään voileipää ja kahvia eikä pottua ja jauhelihasoosia.

        Tämä on juuri sitä asioiden vääristelyä. Kolme on kymmenen ja kaksi on monta.


      • korppis kirjoitti:

        Ei tullut käsirysyvaroitukset Kainuun kansalle kyse oli etelän kasvukeskuksen marketista. Tulin juuri after eight ostoksilta. Tavaraa oli hyllyt täynnä. Kolme trukinlavaa odotti hyllytystä, kuikkasin yhteen, joka oli täynnä säilykkeitä. Asiakkaita ei ollut juurikaan, joten löysin ihania herkkuja -60% . Sushit jo napsin ja huomenna teen vegejutskoja. WC-papereita oli yllin kyllin tarjolla.

        Tapasi tulkita paloman kirjoituksia ovat samaa luokkaa kuin mitä itse saan lukea omista kirjoituksistani. Mùnneltua totuutta, jolla rehvastelet olevinasi hyvinkin älykäs. Tykkäsin alkuun napsautuksistasi, mutta nyt ne ovat saman toistoa, eikä enää hymyilytä.

        Koskas minä ja missä olisin rehvastellut olevani älykäs?
        Olen vain hiljaa mielessäni niin ajatellut, mutta ehkä osaat etänä lukea ajatukseni, sinäkin.


      • Anonyymi
        korppis kirjoitti:

        Tämä on juuri sitä asioiden vääristelyä. Kolme on kymmenen ja kaksi on monta.

        No mutta tuohan on metafooraa, niin se kirjailijakin aina puolustautuu jos ei ihan täsmää totuuden kanssa. Toisaalta on hän niin vaikuttavan määrän brunssinsa ruokalajeja luetellut, että moni ruokkisi niillä suurperheen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No mutta tuohan on metafooraa, niin se kirjailijakin aina puolustautuu jos ei ihan täsmää totuuden kanssa. Toisaalta on hän niin vaikuttavan määrän brunssinsa ruokalajeja luetellut, että moni ruokkisi niillä suurperheen.

        Puhumattakaan niistä mormorin letuista.


      • Anonyymi kirjoitti:

        No mutta tuohan on metafooraa, niin se kirjailijakin aina puolustautuu jos ei ihan täsmää totuuden kanssa. Toisaalta on hän niin vaikuttavan määrän brunssinsa ruokalajeja luetellut, että moni ruokkisi niillä suurperheen.

        Kuka se nyt yhellä kertaa 10 eri ruokaa pöytään laittaa, mutta jos lasket joka palan yksittäin niin sitten hän jää toiseksi minun aamupalani kanssa.

        Minulla oli yhden hengen aamiaisella 1. Puuroa 2. Voisilmällä 3 - 4 Kaksi leipää, toisen päällä oli 5. keitetty kananmuna ja 6. graavilohta, toisen päällä 7. kalkkunaleikettä, 8. kahvia. 9. Hedelmäsalaattia ja 10. mustikkasoijajugurttia. Tulihan niistä kymmenen eri sorttia ja jos vielä erottelen hedelmät niin 11. Banaani 12. Hunaja meloni 13. Appelsiini 14. Ananas. Niin ja 15. vesilasi.

        Eli montako miestä hänellä on ruokittava ihan kaksi monta.


      • Tellukka kirjoitti:

        Koskas minä ja missä olisin rehvastellut olevani älykäs?
        Olen vain hiljaa mielessäni niin ajatellut, mutta ehkä osaat etänä lukea ajatukseni, sinäkin.

        No, näinkin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        No , ei se hollantilainen Metusalem mikään terveyden esikuva ole.
        Ainakaan päästään, jos sinun kanssasi on lyönyt hynttyyt yhteen.

        Kaikki minun mieheni ovat olleet sellaisia, joita et olisi pystynyt älyllisesti etkä ulkomuodollasi viehättämään ; ))


      • Anonyymi
        korppis kirjoitti:

        Kaikki minun mieheni ovat olleet sellaisia, joita et olisi pystynyt älyllisesti etkä ulkomuodollasi viehättämään ; ))

        "ulkomuodollasi viehättämään"

        Onko hän siis homo???


      • korppis kirjoitti:

        Minä löysin äskeen nyhtökaurarouhetta ja härkäpihvejä. Kainuun kansa on oppinut historian kulussa puutteessa elämään pettuleipäkin pelasti nälkäkuolemalta aikoinaan. Joten täällä korvessa en ei ole pulaa vielä mistään. Etelä Suomi painii erisarjassa.

        Älä sano ääneen tai kohta alkaa ryntäys Hesasta Kainuuseen ostoksille koronatartunta mukanaan.
        Pitäisiköhän minunkin vain alkaa facella ruikuttamaan kuinka täällä ei ole ruuanujeta kaupoissa, ettei tukholmalaiset ryysi tänne viemään hyllyt tyhjiksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "ulkomuodollasi viehättämään"

        Onko hän siis homo???

        Se P tarkoittaa varmasti puppelia.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Se P tarkoittaa varmasti puppelia.

        Sinä se et ole edes pippeliä nähnyt ; ))


      • Anonyymi kirjoitti:

        "ulkomuodollasi viehättämään"

        Onko hän siis homo???

        Leikin itsekin kerran miestä ja mummut olivat innoissaan ; )


      • Anonyymi
        korppis kirjoitti:

        Sinä se et ole edes pippeliä nähnyt ; ))

        Hohoo!
        Rupeaako kirnunnuolijalla taas keittämään yli?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Puhumattakaan niistä mormorin letuista.

        Paloman lapsenlapset ovat ruotsalaisia joten he kutsuvat mummiaan mormoriksi. Sinäkin varmaan olet joskus muistellut kuten itsekin jotain ihanaa ruokaa lapsuudestasi. Minusta äitini lihapyörykät olivat moaliman parhaita.


      • Tellukka kirjoitti:

        Älä sano ääneen tai kohta alkaa ryntäys Hesasta Kainuuseen ostoksille koronatartunta mukanaan.
        Pitäisiköhän minunkin vain alkaa facella ruikuttamaan kuinka täällä ei ole ruuanujeta kaupoissa, ettei tukholmalaiset ryysi tänne viemään hyllyt tyhjiksi.

        Poika hehkutti instassa, pidä pintasi korpi, ei tartuntoja. No, yksi on sen jälkeen löytynyt.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Hohoo!
        Rupeaako kirnunnuolijalla taas keittämään yli?

        Porvoossako?


      • Anonyymi
        korppis kirjoitti:

        Porvoossako?

        Sielläkö sinä nyt olet?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sielläkö sinä nyt olet?

        Tyypillinen tellun kommentti.


      • korppis kirjoitti:

        Leikin itsekin kerran miestä ja mummut olivat innoissaan ; )

        Livenäkö?
        No olisihan se ollut hauskaa nähdä.


      • Anonyymi
        Tellukka kirjoitti:

        No eikö sitten missään kaupassa noita mainitsemiasi?

        Ei ole munienkaan hamstraajat vielä meidän kylälle ehtineet.
        Keskiviikkona kävin meidän lähikaupassa, niin siellä oli mahottomat määrät kananmunia. Osti sellaisen 15kpl pakan, jossa oli jo pääsiäisaiheisia kuvia päällä, kun oli tarjouksessa. Mämmitkin näkyy jo tulleen Ruotsin puolelle Suomesta. Ostin yhden valmiiksi. Niin, että ainakin vielä pääsiäisenä syön, ellen ennen sitä kuole koronaan.

        "No eikö sitten missään kaupassa noita mainitsemiasi?"

        Ei missään niistä kuudesta 800 m - n. 3 kilometriä säteellä olevasta kaupasta joissa olen torstai-illasta alkaen päivittäin käynyt. Torstai-iltana aika myöhään lähdin juuri noita edellä kertomiani hakemaan ja silloin kävin, kun ensimmäisessä kaupassa ei ollut, vielä kolmessa muussa. Siellä ensimmäisessä olisi silloin ollut pari kolme pientä pakkausta munia. Niitä jo muut asiakkaat siinä tutkailivat joten jätin sikseen, ajattelin saavani toisesta kaupasta. Seuraavassa kaupassa ei ollut edes noita neljän munan kennoja. Ei liioin yhtä ainoaa leipää, ei minkäänlaista jauhelihaa eikä broilerinlihaa missään muodossa, ei nyhtökauraa, ei tomaattipyreetä, ei punaisia tai keltaisia paprikoita, ei wc-paperia, ei kertakäyttöisiä käsipyyhkeitä ja näistä mitään ei siis ollut siinä ensimmäisessäkään kaupassa, ei myöskään kolmannessa ja neljännessä. Perjantai-iltana hyllyt olivat vielä tyhjemmät kuin torstaina. Eilen lauantaina menin jo aamupäivällä. Leipää oli ja lihaakin jonkin verran, mutta edelleenkään ei broilerijauhelihaa, munia jne..
        Kävin parissa kaupassa joissa en vielä torstaina ja perjantaina ollut käynyt, eipä ollut niissäkään. Tänään käväisin nyt iltamyöhällä tuossa 800 metrin päässä olevassa kaupassa katsomassa olisiko siellä yhtään maapähkinävoin alle sopivaa leipää jäljellä ja kas kummaa oli kuin olikin peräti kaksi kpl lempipaahtistani, hamstrasin ja otin kaikki kaksi.

        Bessie


      • Tellukka kirjoitti:

        Livenäkö?
        No olisihan se ollut hauskaa nähdä.

        Linja pitää ; )) sinusta on moneksi


      • Anonyymi
        korppis kirjoitti:

        Linja pitää ; )) sinusta on moneksi

        Taidat olla melkoisen luulosairas.
        Kristallipallosi on melkein yhtä pimeä kuin sinä itse.


      • korppis kirjoitti:

        Linja pitää ; )) sinusta on moneksi

        Onhan minusta melko moneksi vielä vanhoilla päivillänikin.
        Mieheksi minusta e iole. Siinä minun linjani pitää loppuun asti.


      • Anonyymi
        korppis kirjoitti:

        Kaikki minun mieheni ovat olleet sellaisia, joita et olisi pystynyt älyllisesti etkä ulkomuodollasi viehättämään ; ))

        Sinun tasottomuutesi tuntien ne mieskaverit on olleet samaa kaliiperia, joihin muut ei koskis pitkällä tikullakaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinun tasottomuutesi tuntien ne mieskaverit on olleet samaa kaliiperia, joihin muut ei koskis pitkällä tikullakaan.

        Korpilla oli eräs raudoittaja Raju , vaihtui puppeliin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Taidat olla melkoisen luulosairas.
        Kristallipallosi on melkein yhtä pimeä kuin sinä itse.

        Historiasta voit lukea, että hajoita ja hallitse. Se on hallintatyyli joka saa.aikaan liikehdintää.. Täällä se teettää puskassa kököttäjille paljastuksia, samojen asioiden toistoina teksteissä.

        Kuten tuo kuuluisan kristallipallo ja hauras vanhus. Molempia löytyy myös nimimerkillä kirjoitettuna. Hänhän ei kuulu kertomansa mukaan tänne vaikka on kirjoitellut pitempään palstoilla kuin minä.


      • Anonyymi
        korppis kirjoitti:

        Historiasta voit lukea, että hajoita ja hallitse. Se on hallintatyyli joka saa.aikaan liikehdintää.. Täällä se teettää puskassa kököttäjille paljastuksia, samojen asioiden toistoina teksteissä.

        Kuten tuo kuuluisan kristallipallo ja hauras vanhus. Molempia löytyy myös nimimerkillä kirjoitettuna. Hänhän ei kuulu kertomansa mukaan tänne vaikka on kirjoitellut pitempään palstoilla kuin minä.

        Hauras vanhus on viime aikoina erittäin käytetty ilmaus , kun kehotetaan omaisia pysymään poissa hoitokodeista, joissa asuu hauraita vanhuksia. Se ei tarkoita ketään tiettyä vanhusta, vaan hoivakodeissa asuvia heikossa kunnossa olevia ja iäkkäitä. Kaikkea ei pidä ottaa henkilökohtaisesti. Kristallipallokin on erittäin yleinen METAFOORA, ei vain jonkun tietyn suomi24 palstalaisen keksintö. Mutta tyypillistä vainoharhaisuutta ottaa kaikki henkilökohtaisesti omaan itseensä kohdistuneena !


      • Anonyymi kirjoitti:

        Hauras vanhus on viime aikoina erittäin käytetty ilmaus , kun kehotetaan omaisia pysymään poissa hoitokodeista, joissa asuu hauraita vanhuksia. Se ei tarkoita ketään tiettyä vanhusta, vaan hoivakodeissa asuvia heikossa kunnossa olevia ja iäkkäitä. Kaikkea ei pidä ottaa henkilökohtaisesti. Kristallipallokin on erittäin yleinen METAFOORA, ei vain jonkun tietyn suomi24 palstalaisen keksintö. Mutta tyypillistä vainoharhaisuutta ottaa kaikki henkilökohtaisesti omaan itseensä kohdistuneena !

        Vainoharhaisuuskin on suosittu ilmaus eikös se seli seli myös kuulu sanojensa kääntelyyn toista vastaan.


    • Anonyymi

      Joo, "auttamisen" kulttuuri lie pakottanut mustalaismiehet "koronatutkimusta" tekemään vanhuksen kotiin,,olihan sieltä lähtenyt pari tonnia rahaa, ja muuta arvotavaraa noiden sankareiden mukaan.

      No, auttoivat eroon rahoistaan, muistakaa aina olla "rasisteeraamatta" noita kulma-housu veitikoita. Huutavat "rasismia" kuten pahimmat suvakit ainakin.

      • Anonyymi

        Niitä on 500vuotta yritetty kotiuttaa huonolla menestyksellä. Kulmahousumiehet sisäistäneet itsessään poliisin, erikoistuen valkolaisvanhusten huijauksiin, kun taas naiset pyörivät rahtihameissaan kaupoissa.
        Lukenut, että poliisi on löytänyt rahtihameen kätköistä moottorisahan sekä öljykanisterin.
        Hyvät pitää olla valjaat hameen alla, kuin hevosen mäkivyöt .


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Hävitöine - kirjotetahan etes Stora Enso. No leikilläni minä. Kun pidee on ja lämminvesi niin sillee se uroonkin pyrstön alus puhtahana pysyy.
      Enoo vuosihin ostanu wc-paperia. Enkä tul ostamaha.

    • Aamu-uutisissa kiinnitti huomiota alun perin Reuterin raportoima uutinen presidentti Trumpin yrittäneen taivuttaa saksalaisen tutkijatiimin kehittämään rokotteen koronaa vastaan "ainoastaan USA:n käyttöön".

      • Anonyymi

        Johan tuo oli eilen lehdissä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Johan tuo oli eilen lehdissä.

        Tuo olikin oleellisen tärkeä tieto!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Johan tuo oli eilen lehdissä.

        Suomessa ollaan ajan tasalla, turha sieltä takapajulasta vanhoja asioita syöttää .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomessa ollaan ajan tasalla, turha sieltä takapajulasta vanhoja asioita syöttää .

        Koeta katsoa mitä viestiä kommentoit.

        Esim. ymmärrätkö sinä minun viestistäni kenelle se oli osoitettu?


      • Anonyymi

        Härskiä touhua ja ilmeisesti Trump ajattelee siinä olevan tilinteon paikka.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Suomessa ollaan ajan tasalla, turha sieltä takapajulasta vanhoja asioita syöttää .

        Reuter raportoi eilen sunnuntaina, Newsweekissä oli tänä aamuna artikkeli. Kauheen vanhaa tietoa. MVP.
        Jos ei sinulla muuta, niin voit lähteä. Pilaamasta ilmaa.


      • Anonyymi
        Paloma.se01 kirjoitti:

        Reuter raportoi eilen sunnuntaina, Newsweekissä oli tänä aamuna artikkeli. Kauheen vanhaa tietoa. MVP.
        Jos ei sinulla muuta, niin voit lähteä. Pilaamasta ilmaa.

        Tarkoittaako tuo MVP: Mitä vittua perkele?


    • Olipas osuva otsikko tälle ketjulle. Ja rakkauttakin näyttää löytyvän, vaikka ei välttämättä ihan tunnistettavassa muodossa..))

      Presidentin (meidän) puhe henkisestä läheisyydestä tuntuu menneen perille. Ainakin sitä siteerataan ahkerasti. Etsitään merkkejä siitä tai todetaan sen puute.

      Mielestäni meidän hallituksen toimet ovat olleet perusteltuja ja kansalaiset saavat varmasti välttämättömän tiedon, kunhan vain ottavat sen vastaan ja käyttöön.

      Yksittäinen ihminen suhtautuu koronaan luultavasti oman luontonsa mukaisesti.
      Eilen oli ystäväni kanssa tuosta juttua. Hänelle oli itsestään selvää, että minä yritän varustautua viimeisen päälle, hän on huolettomampi. Silti koimme molemmat, että lopputulos, taudin välttäminen, taitaa olla sellainen asia, joka on lupulta "korkeimmassa kädessä", miten sen sitten kukin ymmärtääkin.

      Rutiinit antavat suojaa mahdollista angstia vastaan. Tänään paras niistä, metsälenkki, on pakko jättää väliin. Sen verran taas satelee ulkona. Vaikka eihän sitä tiedä: sadavaatteet päälle ja baanalle. Ei muuta kuin rauhaa ja rakkautta kaikille..))

      Ai niin. Palomalle erityisinfo: Ferranta on luettu. Siitä voisi kyllä puhua puolen päivää ja taidankin tänään käydä vuoropuhelua kirjailijan kanssa, siis Ferranten itsensä. Se mahdollisuushan meillä kaikille on, ajattelun ja mielikuvituksen tasolla..))

      • Anteeksi taas kaikki kirjainvirheet. Niitä tulee, eikä aina jaksa skarpata. Veteenhän täällä kirjoitetaan muutenkin..))


      • Anteeksi taas kaikki kirjainvirheet. Niitä tulee, eikä aina jaksa skarpata. Veteenhän täällä kirjoitetaan muutenkin..))


      • Kerro nyt kuitenkin vaikka ihan lyhyesti mitä pidit Ferrantesta, olen pakahtua uteliaisuudesta!
        (Koen haastavaksi vuoropuhelun Ferranten kanssa edes mielikuvitustasolla tietämättä onko hän yksi vai useampi, mies- vai naispuolinen. Minä jotenkin samaistan hänet Napoli-sarjan päähenkilöönja tarinan kertojaan, Elena Grecoon.)

        Jokainen suhtautuu nimenomaan oman luontonsa mukaisesti, mutta nämä henkilökohtaiset ominaisuudet korostuvat entistäkin enemmän kriisitilanteessa ja vaikeina aikoina. Röyhkeistä ja itsekkäistä tulee rosvoja ja himohamstraajia, lempeistä ja solidaarisista tulee yhteiskunnan heikoimpien tukipylväitä. Rakkaus koleran aikaan (on muuten García Marquezin samanniminen romaani, jonka pohjalle on tehty elokuva, josta youtuben musiikki on peräisin) on koettelemus, joka terästää. Jos muistaa, vaikka kirjoista tai elokuvista, jos ei itse ole elänyt sitä aikaa, kaikki ne pienet ja suuret rakkaudenteot joita ihmiset osoittivat lähimmäisilleen, usein oman henkensä kaupalla, juutalaisvainojen aikaan. Tämä eiole tietenkään mitään verrattuna eikä samassa mittakaavassa, vain pieni heijastus siitä, miten vaikeat ajat tuovat joissakin ihmisissä esiin heidän parhaimmat puolensa, joissakin huonoimmat.


      • Paloma.se01 kirjoitti:

        Kerro nyt kuitenkin vaikka ihan lyhyesti mitä pidit Ferrantesta, olen pakahtua uteliaisuudesta!
        (Koen haastavaksi vuoropuhelun Ferranten kanssa edes mielikuvitustasolla tietämättä onko hän yksi vai useampi, mies- vai naispuolinen. Minä jotenkin samaistan hänet Napoli-sarjan päähenkilöönja tarinan kertojaan, Elena Grecoon.)

        Jokainen suhtautuu nimenomaan oman luontonsa mukaisesti, mutta nämä henkilökohtaiset ominaisuudet korostuvat entistäkin enemmän kriisitilanteessa ja vaikeina aikoina. Röyhkeistä ja itsekkäistä tulee rosvoja ja himohamstraajia, lempeistä ja solidaarisista tulee yhteiskunnan heikoimpien tukipylväitä. Rakkaus koleran aikaan (on muuten García Marquezin samanniminen romaani, jonka pohjalle on tehty elokuva, josta youtuben musiikki on peräisin) on koettelemus, joka terästää. Jos muistaa, vaikka kirjoista tai elokuvista, jos ei itse ole elänyt sitä aikaa, kaikki ne pienet ja suuret rakkaudenteot joita ihmiset osoittivat lähimmäisilleen, usein oman henkensä kaupalla, juutalaisvainojen aikaan. Tämä eiole tietenkään mitään verrattuna eikä samassa mittakaavassa, vain pieni heijastus siitä, miten vaikeat ajat tuovat joissakin ihmisissä esiin heidän parhaimmat puolensa, joissakin huonoimmat.

        Täh ? Mihinkäs se minun vastaukseni katosi ? Ja minä kun niin hartaasti ja tosissani kirjoitin tuon ylistyslauluni Ferrantesta. No. Jos se oli "sääntöjen vastainen" tai muuten tuotti pahaa mieltä jollekulle niin anti olla...
        Vaivainen kaiken kokee, vai miten sitä sanotaan?


      • demeter1 kirjoitti:

        Täh ? Mihinkäs se minun vastaukseni katosi ? Ja minä kun niin hartaasti ja tosissani kirjoitin tuon ylistyslauluni Ferrantesta. No. Jos se oli "sääntöjen vastainen" tai muuten tuotti pahaa mieltä jollekulle niin anti olla...
        Vaivainen kaiken kokee, vai miten sitä sanotaan?

        Voi harmi!
        Mitä hävittömyyksiä olet taas kirjoitellut, Demeter!


      • Paloma.se01 kirjoitti:

        Voi harmi!
        Mitä hävittömyyksiä olet taas kirjoitellut, Demeter!

        Etkö ehtinyt lukea, Paloma ? Kyllä se minusta vähän aikaa näytöllä oli ja kai siihen vastattiinkin, muutamasta viestistä päätellen. Tuli ainakin selväksi, että "Ferrantet ja muut sadut eivät kiinnosta"..)) Kun hyvää kirjallisuuttakin on tarjolla, kuulemma.

        Niin, että kyllä kai tässä tällaisen harhautuneen harrastelijan täytyy sulkea suunsa..)) Ehkä joskus vielä tulee tilaisuus vaihtaa kirjasta mielipiteitä, siis meidän vähälahjaisten kesken..))


      • Anonyymi
        demeter1 kirjoitti:

        Etkö ehtinyt lukea, Paloma ? Kyllä se minusta vähän aikaa näytöllä oli ja kai siihen vastattiinkin, muutamasta viestistä päätellen. Tuli ainakin selväksi, että "Ferrantet ja muut sadut eivät kiinnosta"..)) Kun hyvää kirjallisuuttakin on tarjolla, kuulemma.

        Niin, että kyllä kai tässä tällaisen harhautuneen harrastelijan täytyy sulkea suunsa..)) Ehkä joskus vielä tulee tilaisuus vaihtaa kirjasta mielipiteitä, siis meidän vähälahjaisten kesken..))

        Tuolla näkyy vieläkin minun koneella kaksi Verranteen ja satuihin liittyvää viestiä vähän alempana klo 15.45 ja 16.24.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tuolla näkyy vieläkin minun koneella kaksi Verranteen ja satuihin liittyvää viestiä vähän alempana klo 15.45 ja 16.24.

        Huomasin kyllä, mutta kun lannistuin jo tuosta yhdestä..)) Ja toinen olisi vaatinut savonkielen (?) ymmärtämistä, eikä se tämmöiseltä kielitaidottomalta onnistu..))


      • Anonyymi
        demeter1 kirjoitti:

        Etkö ehtinyt lukea, Paloma ? Kyllä se minusta vähän aikaa näytöllä oli ja kai siihen vastattiinkin, muutamasta viestistä päätellen. Tuli ainakin selväksi, että "Ferrantet ja muut sadut eivät kiinnosta"..)) Kun hyvää kirjallisuuttakin on tarjolla, kuulemma.

        Niin, että kyllä kai tässä tällaisen harhautuneen harrastelijan täytyy sulkea suunsa..)) Ehkä joskus vielä tulee tilaisuus vaihtaa kirjasta mielipiteitä, siis meidän vähälahjaisten kesken..))

        En ehtinyt lukemaan. Vastaukset kylläkin joista tuli hyvin esille se että kommentoijalla ei ollut minkäänlaista käsitystä asiasta jota hän kommentoi. Mutta eihän se ole mitenkään harvinaista täällä.


    • Anonyymi

      Kiitos kaikille kirjoittajille.

      • Kuka sinä olet laittamaan loppukaneettia minun aloitukseeni?
        Kiitos kaikille, asiallisille kirjoittajille ja ketju saa jatkua niin kauan kuin aloitukseen liittyvää asiaa tai ajatuksia riittää.


      • Anonyymi
        Paloma.se01 kirjoitti:

        Kuka sinä olet laittamaan loppukaneettia minun aloitukseeni?
        Kiitos kaikille, asiallisille kirjoittajille ja ketju saa jatkua niin kauan kuin aloitukseen liittyvää asiaa tai ajatuksia riittää.

        Olet sinä omalaatuinen tapaus. Eikö saa kiittää kirjoituksista. Määräätkö sinä senkin täällä?

        Eihän tuo minun mielestä olut mikään loppukaneetti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olet sinä omalaatuinen tapaus. Eikö saa kiittää kirjoituksista. Määräätkö sinä senkin täällä?

        Eihän tuo minun mielestä olut mikään loppukaneetti.

        Paloma haluaa joitakin asioita pitää yksinoikeudellisina, kuten Trumpin parjaamisen, Suomen rasismin, salaliitot Ruotsin pommituksissa yms.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Paloma haluaa joitakin asioita pitää yksinoikeudellisina, kuten Trumpin parjaamisen, Suomen rasismin, salaliitot Ruotsin pommituksissa yms.

        Höpsistä.
        "Kiitos kaikille" on tapana sanoa kun aloittaja itse katsoo että aihe on käsitelty loppuun.


      • Anonyymi
        Paloma.se01 kirjoitti:

        Kuka sinä olet laittamaan loppukaneettia minun aloitukseeni?
        Kiitos kaikille, asiallisille kirjoittajille ja ketju saa jatkua niin kauan kuin aloitukseen liittyvää asiaa tai ajatuksia riittää.

        Myö ei siitä Verrantesta ymmärretä yhtään mittään!
        Mutta eikö tuo Elina Reko ole muka suomalainen nainen?
        Ja koko Karsea Markuskin on mulle tuntematon.
        Mutta nyt kiiruusti sitä Runssia tekemään, sillä peräkammarista jo huudellaan nälissään.

        HEidoo ja Gulturellisiä Derveisiä teilen kaikille!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Myö ei siitä Verrantesta ymmärretä yhtään mittään!
        Mutta eikö tuo Elina Reko ole muka suomalainen nainen?
        Ja koko Karsea Markuskin on mulle tuntematon.
        Mutta nyt kiiruusti sitä Runssia tekemään, sillä peräkammarista jo huudellaan nälissään.

        HEidoo ja Gulturellisiä Derveisiä teilen kaikille!

        Minulle on luettu lapsena paljon satuja ja itse olen aina kuulunut ahkeriin lukijoihin, mutta
        Ferrantet ja muut sadut aikuisille eivät jaksa kiinnostaa, kun on hyvää kirjallisuuttakin tarjolla.


    • Anonyymi

      Sade vihmoo etelärannikkoakin, mutten malttanut metsälenkiltä pois pysyä, kun on niin mainiot sadevaatteet ja lempeää tämä sade , tuuli tauolla. Inhoan sadetakin huppua, mutta merenkävijänä minulla on kätevä sydvesti, ei tarvitse sateenvarjoakaan kanniskella. Vesijumppaan ja lavistanssiin ovet on säpissä, en mene torstain kirjapiiriinkään. Olen siivoillut kirjahyllyjä ja löysin montakin lukematonta kirjaa. Hannu Raittilan Ganal Granden ( ilmestynyt 2001) aloitin. Aihe on jotenkin pahaenteinen : suomalainen työryhmä saapuu Venetsiaan pelastamaan palatsit veden tuhoilta. Se saapuu kanaalien kaupunkiin sankassa sumussa ja jättää sen lumen ja jään luomassa kaaoksessa. Palatsien sijasta Marrasjärvi onnistuu pelastamaan vain karnevaaleista pillastuneen aasin.

      Meillä on tarkoitus pysytellä poissa kaupoista toistaiseksi, minimoida ihmiskontaktit, täällä seuduinhan korona jo leviää aika vauhtia. Abiturienttimme perheineen on terveenä pysynyt ja toivottavasti vielä nämä viimeiset koitokset, kirjoitusaikatauluahan tiivistettiin, ja oma stressinsä siitäkin koituu.

      Luin juuri hengitysliiton ohjeita, miten voi kotikonstein helpottaa influenssaa . Pulloonpuhaltaminen on tehokas keino poistaa limaa keuhkoputkista. Itse olen saanut apua höyryhengityksestä, jota voi tehostaa yrttitipoilla. Tosin moneen vuoteen ei ole influenssa iskenyt, rokotukset ovat tehonneet ja osaahan sitä jo viruksia vältelläkin. Hengitysharjoituksia olen tottunut tekemään säännöllisesti, olen todennut niiden auttavan yleiseen hyvinvointiin, jopa saamaan unen päästä kiinni. Eräs ystäväni piti kesäisin puistossa taiji-kursseja, niistä sain vahvistusta asiaan. Kuorolaulu on myös hyvä keino, ja kukas estää yksin vaikka metsässä havupuiden keuhkoille hyväätekevässä vaikutuspiirissä lauleskelemasta ja hengittelemästä syvään ja tehokkaasti.

      Pärjäillään ja ollaan ihmisiksi !

      Terveisin Ramoona

      • Kiitos Ramoona näistä "selviytymisohjeista" ..)) Hyvä muistutella ja kuulla, miten muut ovat toimineet.
        Ja kiitos kun otit esille Ganal Granden. Olen saanut sen lahjaksi ja se on ollut pitkään lukemattomien kirjojan pinossa. Jospa nyt olisi aikaa lukea kun niin monet muut asiat ovat katkolla...


      • Anonyymi
        demeter1 kirjoitti:

        Kiitos Ramoona näistä "selviytymisohjeista" ..)) Hyvä muistutella ja kuulla, miten muut ovat toimineet.
        Ja kiitos kun otit esille Ganal Granden. Olen saanut sen lahjaksi ja se on ollut pitkään lukemattomien kirjojan pinossa. Jospa nyt olisi aikaa lukea kun niin monet muut asiat ovat katkolla...

        Tykästyin tuosta Ferrantesta, jossa tuli niin raadollisesti esille mafian valta ja ote, sekä tyttöjen kova osa.


      • Anonyymi

        Mimmonen se pulloon puhaltamisen keino on? Kun mun keuhkoputkensa ovat aina limaa täys. Joskus herään tukehtumisen partaalla.
        Joudun nukkumaan aina selälläni. Olkavarret molemmat sököt. Sit joudun kakomaan joka toinen minuutti.
        Ainoo valopilkku tässä on että lima voitelee mahalaukun. Se kestää vaikka kiviä söisin. gamla gubbe.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mimmonen se pulloon puhaltamisen keino on? Kun mun keuhkoputkensa ovat aina limaa täys. Joskus herään tukehtumisen partaalla.
        Joudun nukkumaan aina selälläni. Olkavarret molemmat sököt. Sit joudun kakomaan joka toinen minuutti.
        Ainoo valopilkku tässä on että lima voitelee mahalaukun. Se kestää vaikka kiviä söisin. gamla gubbe.

        Pulloon puhallus, josta käytetään myös nimityksiä vesi-PEP1 tai vastapainepuhallus, on menetelmä, jolla tehostetaan keuhkojen tuulettumista ja irrotetaan limaa keuhkoputkista. Kun ilmaa puhalletaan letkun kautta pullossa olevaan veteen, syntyy vastapaine, joka avaa kasaan painuneita pieniä keuhkoputkien haaroja. Ilmaa pääsee kiertoteitä keuhkoputkissa olevien limapaakkujen taakse, jolloin paine saa liman liikkeelle ja sitä on helpompi yskiä pois.
        PEP = positive expiratory pressure = positiivinen uloshengityspaine
        Välineet
        Tavallinen noin litran pullo, jonka pohjalla on vettä noin 10–15 senttimetriä
        Noin 60–80 senttimetrin pituinen, 6–10 millimetrin läpimittainen taipuisa muoviletku
        Suoritus
        Jos käytössäsi on keuhkoputkia avaava lääke, ota se annostusohjeen mukaisesti noin 15 minuuttia ennen puhalluksia: se tehostaa liman irtoamista.
        Ota hyvä rento istuma-asento. Voit pitää pulloa edessäsi pöydällä tai sylissäsi.
        Vie letkun alapää pullon pohjalle veden alle.
        Vedä keuhkot rauhallisesti nenän kautta täyteen ilmaa.
        Puhalla pitkään ja kohtalaisen voimakkaasti ilmaa pulloon niin, että vesi kuplii kevyesti. Keuhkoja ei tarvitse puhaltaa ihan tyhjiksi.
        Puhalla 10–15 kertaa peräkkäin. Tee kunkin puhallussarjan jälkeen muutamia yskäisyjä tai voimakkaita hönkäisyjä, niin että limaa irtoaa. Pidä muutaman minuutin tauko ja toista puhallussarja 2–3 kertaa.
        Tee puhalluksia useita kertoja päivässä, esim. 3–5 kertaa muutaman tunnin välein.
        Harjoittele pulloon puhaltamista videon avulla 1
        Välineiden puhdistus
        Vaihda vesi jokaisen hoitokerran jälkeen.
        Huuhdo pullo ja letku päivittäin ja pese pullo muutaman kerran viikossa astianpesuaineella tai astianpesukoneessa.
        Voit myös kiehauttaa pullon ja letkun kerran viikossa (2–3 minuutin ajan).
        Artikkelin on tarkistanut yleislääketieteen ja keuhkosairauksien erikoislääkäri Eija-Ri


      • Anonyymi kirjoitti:

        Pulloon puhallus, josta käytetään myös nimityksiä vesi-PEP1 tai vastapainepuhallus, on menetelmä, jolla tehostetaan keuhkojen tuulettumista ja irrotetaan limaa keuhkoputkista. Kun ilmaa puhalletaan letkun kautta pullossa olevaan veteen, syntyy vastapaine, joka avaa kasaan painuneita pieniä keuhkoputkien haaroja. Ilmaa pääsee kiertoteitä keuhkoputkissa olevien limapaakkujen taakse, jolloin paine saa liman liikkeelle ja sitä on helpompi yskiä pois.
        PEP = positive expiratory pressure = positiivinen uloshengityspaine
        Välineet
        Tavallinen noin litran pullo, jonka pohjalla on vettä noin 10–15 senttimetriä
        Noin 60–80 senttimetrin pituinen, 6–10 millimetrin läpimittainen taipuisa muoviletku
        Suoritus
        Jos käytössäsi on keuhkoputkia avaava lääke, ota se annostusohjeen mukaisesti noin 15 minuuttia ennen puhalluksia: se tehostaa liman irtoamista.
        Ota hyvä rento istuma-asento. Voit pitää pulloa edessäsi pöydällä tai sylissäsi.
        Vie letkun alapää pullon pohjalle veden alle.
        Vedä keuhkot rauhallisesti nenän kautta täyteen ilmaa.
        Puhalla pitkään ja kohtalaisen voimakkaasti ilmaa pulloon niin, että vesi kuplii kevyesti. Keuhkoja ei tarvitse puhaltaa ihan tyhjiksi.
        Puhalla 10–15 kertaa peräkkäin. Tee kunkin puhallussarjan jälkeen muutamia yskäisyjä tai voimakkaita hönkäisyjä, niin että limaa irtoaa. Pidä muutaman minuutin tauko ja toista puhallussarja 2–3 kertaa.
        Tee puhalluksia useita kertoja päivässä, esim. 3–5 kertaa muutaman tunnin välein.
        Harjoittele pulloon puhaltamista videon avulla 1
        Välineiden puhdistus
        Vaihda vesi jokaisen hoitokerran jälkeen.
        Huuhdo pullo ja letku päivittäin ja pese pullo muutaman kerran viikossa astianpesuaineella tai astianpesukoneessa.
        Voit myös kiehauttaa pullon ja letkun kerran viikossa (2–3 minuutin ajan).
        Artikkelin on tarkistanut yleislääketieteen ja keuhkosairauksien erikoislääkäri Eija-Ri

        Hyvää tietoa, kopioin omiin muistiinpanoihini. Kiitos anonyymille. Minulla ei ole itselläni taipumusta kerätä limaa keuhkoputkiin, mutta vastaisuuden varalle.

        Tässä harkitsen lähtisinkö itse käymään maitokaupassa vai laittaisinko jommankumman noista miehistä.


      • Anonyymi
        Paloma.se01 kirjoitti:

        Hyvää tietoa, kopioin omiin muistiinpanoihini. Kiitos anonyymille. Minulla ei ole itselläni taipumusta kerätä limaa keuhkoputkiin, mutta vastaisuuden varalle.

        Tässä harkitsen lähtisinkö itse käymään maitokaupassa vai laittaisinko jommankumman noista miehistä.

        Silloin kun minun yhdellä tuttavalla oli ...kuumeeton keuhkokuume ....hän sai lääkäriltä juuri tuollaoset ohjeet ....ensin hän puhalteli pillin kanssa pulloon ....mutta kävi sitten hakamassa kirkasta muoviletkua vähän pidemmän pätkän ...varmaan on muuten ihan hyvä keino.
        mimmimum-..mi


    • Anonyymi

      Onko teillä puoti lähellä?

      • Lähin kauppa 7km. päässä. Mutta kylällä on kioski josta saa maitoa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1988
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      56
      1417
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      205
      1240
    4. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      56
      1152
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      78
      1102
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      38
      1037
    7. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      67
      957
    8. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      62
      946
    9. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      212
      893
    10. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      95
      868
    Aihe