Olen kuullut se on hieno maa. Ville Haapasalokin menee sinne ja kehuu etenkin ruokia ja ravintoloita. Miksi ei omaa palstaa?
Miksi Georgia puuttuu?
Anonyymi
8962
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Samalla voi kysyä, miksi Venäjä on osiossa Eurooppa?
Samoin Turkki!
Turkki on todella väärässä ryhmässä vaikka Euroopassa onkin prosentin verran maasta.
Aloittajalle tiedoksi: Georgia (venäjäksi Gruusia) ei ole Euroopassa vaan Aasiassa.
Muuten siellä voisi käydä, tunnen Pietarissa asuvan naisen joka on Ossetti. Tbilisiin järjestetään matkoja, mm. Lähialuematkat tekee niitä.
Omaa palstaa ei ole varmaankaan sen takia että sille kirjoittaminen olisi vähäistä. Tämä ei tee maata vähemmän mielenkiintoisiksi.
Georgia on venäjäksi Грузия, litteroituna Gruziya.
Wiki tykkaa noin sijannista; "Located at the crossroads of Western Asia and Eastern Europe." Eli on osa myos Eurooppaa.
Mieleltaan ovat Eurooppalaisia ja haluavat EUn. Ovat myos erittain innostuneita liittya NATOon, etenkin sen jalkeen kun Venaja varasti osan. Miehitys yha paalla mutta kukaan ei tule auttamaan... eika vaatimaan sanktioita putunille. Normaali
"pikku maan" kohtalo.
Tallinnan Baltijaama'n torilla (rautatieasemalla) on pieni Georgian "Kruusia" leipomo josta saa maailman parhaat Khachapuri't. Ja halvalla. Kayn aina ohi kulkiessa muutaman. Naminami :-)
Wiki on tässäkin asiassa väärässä, Georgia sijaitsee kokonaan Aasiassa. Veto Eurooppaan on kova mutta se ei siirrä maata toiseen paikkaan.
Ehkä ne Gruusian hatsapurit onkin hyviä. Vielä kun osaisi kirjoittaa!
Wiki listaa Euroopan maihin myös Armenian. Alahuomautuksessa mainitaan että maa sijaitsee Aasiassa mutta kulttuuri on pääosin eurooppalaista. En katsonut mitä oli Kiinan kohdalla.