Korona ja kaupungin säästöt

Eikös nyt pitäisi lomauttaa kaikki ne kaupungin työntekijät, joilta toiminta suljettu. Vai tuleeko töihinsä tyhjiin tiloihin?
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tapahtumapäällikkö, hyvinvointikoordinaattori, urheiluhallien työntekijät ja kaupungintalon väki kokonaan, palkattomalle pakkolomalle kesään asti.

Äänestä
  • Kyllä, se olisi oikein tälläisessä pakkolakitilanteessa. Suomen Punainen Risti voisi auttaa myös hädänalaisia, kun ovat aina olleet kerjäämässä almuja tavan kansalaisilta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä, se olisi oikein tälläisessä pakkolakitilanteessa. Suomen Punainen Risti voisi auttaa myös hädänalaisia, kun ovat aina olleet kerjäämässä almuja tavan kansalaisilta.

    Koronaa näyttää olevan eniten etelä-suomessa, siellä missä on eniten näitä toivottuja maahantulijoita, sääli.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Koronaa näyttää olevan eniten etelä-suomessa, siellä missä on eniten näitä toivottuja maahantulijoita, sääli.

    Kainuuseen ja Kuhmoon tulee ihmisiä Etelä Suomesta joka on vahvasti korona aluetta. Kulkemista olisi rajoitettava näille alueille koska ihmiset ovat välinpitämättömiä ja ajattelemattomia. Vaikka ei sairasta koronaa voi olla taudin kantaja tietämättäänkin.

    Äänestä

Hyvinvointiaktivaattori mainostaa somessa aloittavan taas kuukausipalkalla opiskelemaan. Taitaa tyssätä tällä kertaa koronaan. Mitä tuotakaan kouluttamaan.

Äänestä

Kaupungilla on varaa pitää ukkoja töissä. Vaikka kymmenen vuotta on duunari tekemättä kuin pakon edessä. Eihän kustannus yhteiskunnalle ole kuin 350000-400000. Pikku rahoja maailmassa.

Äänestä
  • Hyvä, että pojille on töitä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hyvä, että pojille on töitä.

    Ei niillä kaupungin pojilla ole töitä. On vain työpaikka ja palkka juoksee ilman työn tekoakin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei niillä kaupungin pojilla ole töitä. On vain työpaikka ja palkka juoksee ilman työn tekoakin.

    Tekeekö ne pojat siellä katiskoita ja linnunpönttöjä, jos se on suojatyökeskuspaikka.

    Äänestä

Kaupungin tärkeilijäthän oikein riehaantuu pätemään ja somettamaan tällaisessa tilanteessa. Sama rajavartiolaitoksessa, kun kerrankin joutuvat töihin..

Äänestä
  • Tytteli hyppii innoissaan ja taputtaa käsiään yes yes nyt saa päteä.

    Äänestä

Nyt olisi aika purkaa SAK:n lakkokassat ja sijoitusvarat työttömyyskorvauksiin ja pienyritysten tukemiseen. Valtiovalta näyttää käyttävän eläkekassojen varoja kaiken maailman kulttuurihörhötyksiin. Millä sitten maksetaan eläkkeet, kun eläkekassat on imetty kuiviin?

Äänestä

Kuhmossa ei ole vielä todetti koronaa, mutta tarkkana pitää kummiskin olla.

Äänestä

Kyllä ne YT:t tulee , älkää huoliko, saatte sitten olla oikein tyytyväisiä.

Äänestä

Mitäs hyvää muuttamaan?

Äänestä

Kepu Kettunen toi viruksen Kuhmoon.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Eikös nyt pitäisi lomauttaa kaikki ne kaupungin työntekijät, joilta toiminta suljettu. Vai tuleeko töihinsä tyhjiin tiloihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu