Hei, kellään tietoa liittyykö neulanäytteen ottoon munasarjakasvaimesta HERMOSTOVAURION RISKIÄ? Mietityttää että menenkö. Lisäksi korona riski sairaalassa. Voiko levitä vatsaonteloon punktiosta, jos olisi syöpää? Mehiläisen gyne, pidän hänestä, ajatteli että poliklinikalla voisi ottaa neulanäytteen, mutta toisaalta kun olin puolivuotta sitten poliklinikalla, näytti kasvain todennäk. hyvälaatuiselta sairaalan tarkemmassa(?) ultrassa. Kiinteä kasvain, noin 7 cm, on ultrassa, toisessa munasarjassa, en ole suostunut leikkaukseen . Ainakaan en suostu molempien munasarjojen enkä kohdun poistoon, se on selvää minulle.
N-77
Neulanäyte munasarjakasvaimesta?
2
129
Vastaukset
- Anonyymi
Ellei käyntiä ole peruutettu sairaalan taholta koronatilanteen vuoksi, lääkäri on katsonut näytteenoton tärkeäksi. Mahdollinen munasarjasyöpä on erittäin herkkä lähettämään etäpesäkkeitä ja siis todella hengenvaarallinen. Joku riski koronan tarttumiseen on sen rinnalla pikkujuttu, joten mene vaan varattuna aikana paikalle.
- Anonyymi
Kävin itse tutkimuksissa 2x maskin kanssa. Hyvin meni. Taksissakin maski. Ja vältin puhumista, jottei pisaroita taksissa.
Munasarja-asiat hoidettava heti. Eräs rouva oli 1v välein munasarjatarkkailussa. Eräänä kertana gyne totesi, että nyt näyttää niin hyvältä, että tule vasta kahden vuoden päästä. Näin teki rouva-parka. 2v päästä sairaus oli levinnyt pahasti. Ei parane enää. Älkää luottako. Käyttäkää aina omaa järkeä. Jos on aiemmin näkynyt jotain epäilyttavää, joka vaatii seurantaa, niin ei sitä yhtäkkiä jonkun lääkärin ehdotuksella tule lopettaa vuositarkastuksia. Mieluummin maksaa enemmän. Lääkärit tekee myös virhearviointeja. Niin kävi myös syöpään sairastuneelle äidilleni. Hyksissä ei huomattu enää muutoksia ajoissa. Jokaisen tulee olla skarppi itse. Kysellä miettiä ja ottaa selvää. Tsemppiä!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425831Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714565Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464332SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564121SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt873710Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613235SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502423Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352329Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422069En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha121162