Iso perhe, monta lasta. Lapset saavat normaalisti lounaan koulussa. Nyt kotona. Ruokakulut kasvavat huomattavasti.
Miten valtio kompensoi
Anonyymi
58<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
😆😆😆😆😆
Pitäiskö valtion vielä ruokkia sinun lapsetkin?
Jätä viina, pikaruoka sekä muu tarpeeton pois niin voit ruokkia lapsesi .
Kyllä meidän perheessä ainakin lapsille ruokaa riittää ja jos ei muuten niin aikuiset on syömättä.
Minun lapseni eivät syö aivan mitä ruokaa tahansa ja olen yh-äiti. !!!!!!!!!
Pitääkö olla hesen roskaruokaa vai pitsoja.
Kannattaisi opettaa lapsensa syömään oikeaa ja terveellistä ruokaa ja se ei tule kalliiksi kotona valmistettuna.
Uusavuttomat vanhemmat opettaa lapsensakkin samallaisiksi uusavuttomiksi ja itkemään joka asiassa valtiolta apua.
Jätä viina, tupakki ja kolikkopelit vähemmälle niin rahat riittää jopa ruokaan.
En polta, viinaa tosi harvoin, saunaolut menee, kolikkopelejä en muista pelanneeni ainakaan 10 vuoteen.
Maksan veroja ihan riittävästi 50te tuloistani. Lapset saa koulusta verorahoillani ruokaa, nyt ei saa. Köyhät voi pitää päänsä kiinni, luuserit.
Lapseni polttavat, mutta minä en enää.
En syö ite mitään, mutta lapseni vaativat kaikki erilaista ruokaa.
Lapseni bilettävät joskus, mutta ite en juo enää. Olen yh-äiti ja minulla on lemmikit myös ruokittavana.
Lemmikki on ongelmasi.eläin on olemassa vain siksi että sinä sen ostat-turhuuden turhuus.eläin toimii vaistolla,rangaistuksen pelko ja palkkion toivo ohjaa-ei tod. rakkaus sinua kohtaa
Anteeksi mutta oletteko te sanotaanko " Hidas? " kun ette ymmärrä, ettei teidän ilmoitamalla tuloilla ruokita teidän yhtä ainuttakaan lasta verotuloilla.
nimittäin yhden ainoan lapsen kouluttaminen kustantaa valtiolle 19.000e per vuosi. jos te nyt olistte hiljaa ja katsoisitte peiliin. hmm ja pitäisitte mölyt mahassanne, ettekä enmälti ryhdy pään aukomiseen.
Nyt ei ollut kysymys koulutuksesta vaan ainoastaan kouluruokailusta. Jos lapsia tekee maksoi veroja 1000 tai 100000 euroa vuodessa niin ne omat lapsensa täytyy pystyä ruokkimaan silloin kun ei ole koulua .
Niin tämähän siis liittyi tähän korona tilanteeseen. Mutta vajakit ei tajua.
kyl se ny vaa veetuttaa isoja perheitä
mut älkää huoliko isojen perheiden äidit
kyl se sossu antaa teitil ruakarahaa
iha vaa sen vuaksi ettei enää pentueenne saa safkaa kouluis ja tarhois
mut on han se iso homma kokata isolle pentueelle
ku ei oo äippä siihe tottunu :D :D :D
Mitäs läksit, kikkelis kokkelis NIIIN
Entäs kun etäopetus vaatii neljälle lapselle tietokoneet. Saako ne hakea ilmaiseksi Gigantista (niinkuin matut hakee)?
älä yleistä lehmä näytä yks tapaus että on haettu koneita, niin sitten.
luuletko että matut ostaa puhelimet, tietokoneet, huonekalut, ruuat...ja osa autot ihan "omialla" rahoilla. Väität varmaan että ne kaikki käy töissäkin. Ei saatana taas joku haistavitun suvakkivassari.
voi että ahistaa-opiskele ammatti
En väitä yhtään mitään sen kummempaa kuin sinäkään, älä yleistä, losoperse. Mitä muuten ite ottaisit mukaan jos lähtisit pakoreissulle? Polkupyörän vai kännykän? Jättäisitkö kaikki rahat pois?
Mee giganttiin katsomaan kun mamuja tulee uusia kajaaniin. Ne on heti vähintään viikonpäästä diellä hakemsssa tietsikat ja puhelimet. Prismasta ryökköjä sun muuta taloustavaraa. Eivätkä maksa omalla rahalla, luuletko, että repussa on tullut kupit ja kipot, kalusteista puhumattakaan. Mutta jos sinä haluat, ryhy mamuille kummiksi, ja rahoita niitä.
kortongilla olis päässyt halvemmalla.
Kuka se sitten sinunkin työttömän paskahousun elämän maksaa jos ei tehdä lisää veronmaksaji? Teitä elätettäviä riittää ja vasuri ja vihuripaskat hommaa paskasakkia lisää.
Oppilaat eivät ole lomalla, vaan etäopiskelussa. Koulutyössä.
Heille kuuluu ilmainen kouluruoka. Kuntien on rahalla korvattava tämä, kun ruokailua ei voida järjestää.
Kannattaa ottaa yhteys päättäjiin. Ehdottomasti.
Hyvä, että vanhemmat oppivat huolehtimaan kakaroistaan, ei yhteiskunnan vastuulle poikkeusoloissa kaikkea voi jättää.
Voi vitun vajakki. Niistä huolehditaankin varsinkin silloin kun ollaan itse paikalla. Päivällä lapset on yleensä koulussa. Miten sinä töistä niitä kotona huolehdit? Entäs kun niiden pitäisi opiskella etänä, tarvitaan tietokoneita useampi. Niiden pitäisi osata niitä käyttää ongelma tilanteisskain. (Sinä vitun vammainen et osaa varmaan kuin aukaista Suomi24 kun joku on sen sinulle selaimeen aloitussivuksi laittanut.) Kuole koronaan paska, veronmaksu kevenee.
Koulukirjat on keksitty, jos taukki kakarasi otti sen sieltä koululta ohjeiden mukaisesti mukaan Kynää ja paperia teillä ei tietenkään ole, mutta ei se kakarasi osaa niillä mitään tehdäkään.
voi helvetin talikko. opetus tapahtuu myös sovellusten kautta, mm. Teams ja Wilma. Tarvitaan tietokone pökelö.
Pennut ei noita osaa käyttää, koneilla päivätpitkät vaan pelaavat. Osa kakaroista tupakoi citymarketin kulmilla ja syleksivät ikkunoihin, ei niistä normaali-eläjiä tule.
Meinaatko ,että määrä korvaa laadun. Mikä takaa, että heistä todella tulee veronmaksajia? Ps. duunia on aina riittänyt enemmän kuin on ehtinyt tehdä.
Paitsi kirkkoveneitä piirellä pulpettiin
Ne ei korvaa yhtään mitään, tämä poikkeuslaki menee kaiken tuon yli, sen varjolla saadaan vaikka sun auto käyttöön ja akka orjaks pellolle. Et näytä älyävän mitä se laki merkitsee.
Siinä turakaisille.
"Poikkeuslaki on laki, joka syrjäyttää oikeusjärjestyksen yleisiä periaatteita tai puuttuu kansalaisten perusoikeuksiin, kuten tasa-arvoisuuteen lain edessä.[1] Suomessa eduskunta säätää poikkeuslain perustuslainsäätämisjärjestyksessä. Poikkeuslaille on tyypillistä, että se syrjäyttää perustuslain säännöksiä, mutta ei julista itseään perustuslaiksi. Normihierarkiassa poikkeuslaki sijoittuu tavallisen lain rinnalle ja se voidaan kumota tavallisen lain tavoin. Sitä voidaan myös muuttaa kuten tavallista lakia, ellei muutos poikkea perustuslaista enempää kuin alkuperäinen poikkeuslaki."
Olisit käyttänyt ehkäisyä !
Vanhempasi käytivät huumehia kun sinua tekivät, vespää
Sain kelalta ja sossusta tietoa, että saadaan lisää tukirahaa kun kotona menot kasvaa.
Mukava köllötellä tässä vuokrakämpässä jalat pöydällä kuukausi kun tulot kasvaa
Savolaiskäänne koronan suhten tapahtui jo. Ei kunniaa.
No niin Koulujen sulkeminen huolestuttaa yksinhuoltajaa: ”On pakko lainata rahaa, jotta on varaa ostaa ruokaa koululaiselle”
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006443092.html
Uusavuton. Tekasee iltaruoaksi vähän enemmän ja sitä sitten lapsonen mikrossa lämmittää seuraavana päivänä lounaaksi. PeaceOfCake
Hei vitun vesipää idiootti. Siitä rahasta millä se ruoka ostetaan on joillakin puute. Sinulla on puute myös älystä. SIksi olet työtön paska. Kuole koronaan.
Suurin osa koululaisista ei syö koululla. Niitä näkee hampurilaisilla ja kaupan paistopisteillä pullanostossa. Ilmankos ovat melko pullukoita.
Kovin on mennyt heikoksi elämä Pohjoismaisessa hyvinvointivaltiossa! Pitäisiköhän katsoa peiliin?
Jokainen pentusa huolehtikoon piruako meni niitä rustaamaan.
Kyllä se vähän näinkin on, pitää miettiä ennenkuin alkaa sikiämään. Ei valtiolla käsittääkseni ole velvoitetta maksaa niiden elatusta. Tai sitten pitää antaa soppalappu, ei mitään rahaa.
Sano isäs kun sinua teki.
Ne lapsilisät ovat sitä varten,että niillä voi esimerkiksi ostaa sitä ruokaa niille lapsukaisille. Vai ovatko ne teidän lapset joka vapaapv tai lomalla syömättä, kun ei ole koulua?? Kesälomankin syömättä?? Jos lasket ruokakulusi niin tiukalle ,että lapsien ruokkiminen jää koulujen varaan, niin koita säästää vaikka omista ostoksistasi tai hae ruoka-apua seurakunnalta. Älä mene sinne 9hengen tila-autolla tai mersulla sellaisilla perheillä on itselläkin varaa ostaa ne ruoat ja ruokkia lapsensa.
Kerrohan se päin naamaa jollekin parin lapsen yh:lle tai työttämän perheen vanhemmmille. Veikkaan että sinulle voi tulla palautetta.
totuus tekee kipeää
Onhan se nyt selvä asia että jos esimerkiksi:
-koulupäivään on kuulunut ruokailu, niin nyt kun opiskellaan etänä -> kuuluu se kouluntarjoama ruoka tavalla toisella yhäkin
-jos lapsi on päiväkodissa hoidossa -> maksetaaan hoitomaksu, jos lapsi ei ole päiväkodissa hoidossa -> ei makseta hoitomaksua
Jos näistä nyt luistetaan niin kohta siitä tulee käytäntö.
Poikkeuslain mukaisesti koululaiselle ei ruokaa tarjota. Kunta voi tehdä omia ratkaisuja.
Niinpä näkkyy
https://yle.fi/uutiset/3-11261707
Varmaan joku urpo kohta kirjoittaa, että kuljetushan sinne pitää järjestää, ei yksinhuoltajalla ole aikaa kuskata vaikka lomautettuna onkin.
Poikkeuslakiin voisi lisätä ettei yli 65v hoideta sairastapaksia. Hyödyttömiä yhteuskunnalle.
Vähemmän nuo näkkyy koronasairaita olevan
https://thl.fi/documents/533963/2643397/covid_agegroups_18.3.2020.png/edfe7b96-9d20-fdc7-8bfe-4a47daeed674?t=1584531631100&imagePreview=1
vaikka olisi, ei tarvitsisi hoitaa. Hyödyttöiä yhteiskunnan rasitteita.
Elä unta näe että ruokatarjoilua tulis.
Näin on. Mutta enpä usko että monikaan kunta rupeaa jräkkäämään ruokailuja saatikka kuljetuksia, koska tarkoitus rajoittaa viruksen leviämistä ja silloin ei kokoontumiset ole hyväksi. Ja maksaahan se jotain.
Aika monessa kunnassa ruokailumahdollisuus
https://yle.fi/uutiset/3-11263422
Okei, mut riskiä siinä on.
Tapaksien kanssa käy hyvin punaviini.
Käske käymään meillähi :)