Löytyykö yhtään tyytyväistä ASO-asukasta? :)
Kovasti on asoa haukuttu. Omalla kohdalla asumismuoto tuntuisi hyvältä.
Syyt miksi aso olisi hyvä vaihtoehto:
En tarvitsisi pankkilainaa ostamiseen.
En tiedä vielä minne asetun.
Ei ole vakituista työpaikkaa.
Vastaavasta vuokra-asunnosta saisi maksaa 100- 150e enemmän/kk.
Parempi naapurusto.
Miksi en muuttaisi ASO-kämppään?
Kovasti on asoa haukuttu. Omalla kohdalla asumismuoto tuntuisi hyvältä.
Syyt miksi aso olisi hyvä vaihtoehto:
En tarvitsisi pankkilainaa ostamiseen.
En tiedä vielä minne asetun.
Ei ole vakituista työpaikkaa.
Vastaavasta vuokra-asunnosta saisi maksaa 100- 150e enemmän/kk.
Parempi naapurusto.
Miksi en muuttaisi ASO-kämppään?
Vastaukset 7
Vanhimmat
.........ok ajatuskulku. Itse asuimme Jkl lamminmutkan aso-rivarissa jonkin aikaa. Ideana oli viihtyisä asunto, ympäristö ja rauhallinen paikka - naapureissa ei valittamista. Lisäksi testasimme asumiskulut - vuokran lisäksi kohtuullisesti kynnysrahalainaa. Nyt asutaan omassa - budjetti pitää ja uskalsi ottaa lainaa, lisäksi kynnysrahan kanssa tuli "pakkosäästöä".
Asunnosta pääsi hyvin eroon, ei tullut ylim kulua tai tyhjäkäyntiä ja omat rahansa sai pois.
miinuspuolella huono kiint hoi§to ja vvo:lla välinpitämätön isännöinti. Päätyseinän perustuksissa oli routavaurioita, kaksi ulkonurkkaa sisäpuolelta lähes jäässä pakaksella ja veto. Ilma muuta ilmoittelimme - ihan kiint ylläpidon vuoksi mutta tosi nihkeästi mitään tapahtui, lopulta "korjaus" jollain silikonintapaisella. Talon ylläpidon ja kunnon kannalta vaarallista asennetta.
Hyvät muistot ja naapurit ilm parempia kuin monessa omistusrivarissa......
ASO/VVO...meille aso sopi mainiosti muutamaksi vuodeksi kunnes rakennettiin oma, ei tarvinnut hötkyillä myynnin kanssa, omansa sai pois ajallaan budjetoidun suuruisena.
Ja kivasti sai säästöön kun lyhensi rivakasti kynnysrahalainaa, tosin arvonnousu maltillinen.
Sinänsä vvo:n touhu samanlaista täälläkin, olisipa meillä mahdollisuus ryhmäkanteeseen niin voisi olla paikallaan periä kiinteistöhuollon osuus takaisin, ainakin varoituksena. Samoin isännöinti on hanurista. En suosittele vvo:n "palveluita" kenellekkään.
Mutta vvo:n tehtävä lieneekin kyniä rahaa ay-liikkeelle eikä tuottaa palveluita maksaville asiakkaille/asukkaille?
Asutaan aso-asuunossa nyt toista vuotta. Syynä muutton oli, että asunnon sai valita (vuokra-asunto tarjonta niukkaa ja huonoa), siis koon, asumismuodon ja sijainnin. Pitihän se järjestysnumerolla hakea, mutta ei ainakaan täällä päin kauheaa tunkua näihin taida olla jostain syystä. Ollaan oltu tosi tyytyväisiä. Lapsilla on paljon leikkiseuraa pihalla. Asunto ja pihat hyvässä kunnossa ja siistejä (mitä aiemmat vuokra-asunnot eivät olleet). On kyllä turvallista ja helppoa asumista kaikin puolin. Toiveena kyllä oman talon rakentaminen, mutta se sitten joskus.
Kirjoittelin jo tuonne aikaisempaan ketjuun, mutta mielestäni tämä on hyvä vaihtoehto, vastike on todellakin halvempi kuin vastaavassa vuokra-asunnossa, meillä eroa n. 200e/kk. Suosittelen siis :)
Itse asuimme pari vuotta Vantaan Kartanonkoskella Asokämpässä. Ei ois tuolloin ollut rahkeita omaan asuntoon, saatika uudiskohteeseen. Vuokra oli kohtuullisen halpa ja taloyhtiö rauhallinen. Siitä oli helppo ponnistaa omistusasuntoon, jonka korot vastike takaisinmaksuturva oli saman suuruinen kuin ASO:n vuokra. (Omistusasunnossamme siis yhtä suuret "hukkaan" menevät kulut kuin ASO:ssa, joskin omistusasunnomme arvo on hieman noussut)
Noniin viikon päästä muutto asoon.. Jospa tuossa nyt muutama vuosi viihdytään ja säästellään. Toivottavasti muutaman vuoden päästä nostetaan oma talo harjakorkeuteen :-)
Kiitoksia vastanneille.
Aso-systeemi on mutkaton ja mainettaan parempi tapa asua.Olen asunut kaikissa mahdollisissa asumismuodoissa ja voin sanoa, että asumisen taso ja varmuus on hyvä asossa myös verrattuna moneen omistusasuntoyhtiöön.Tietenkin arveluttaa maksaa yhtiötä velattomaksi aso-yhtiölle, joka itse ei ole laittanut likoon oikeinkaan montaa euroa koko kohteeseen.Maksamme siis omaisuutta jollekin toiselle tyhjätaskulle ! Tästä asot ovat hiljaa kuin hiiret, reiluutta ja avoimuutta asoissa kaivattaisiin tai käy niin, että asukkaat vähenee, asunnot rapistuu, asumis-ja hoitotaso tippuu. Nythän yhtiöt eivät kerro raha-asioistaan oikein mitään asukkaille eli maksajille ! Ainakin Jyväskylässä RTK-huoltoyhtiö tekee vain minimit ja on ylimielinen asukkaita kohtaan.Karmea ero vanhaan talonmies-systeemiin verrattuna ! Aso sopii kyllä varmuutensa takia alle 5 vuoden asumiseen, mutta sitten rupeaa jurppimaan oma voimattomuus asioista päättämiseen.