Vaihteen vaihdot

Älkää naurako, mutta en ole ikinä edes mopolla ajanut. Mietiskelin tässä, että miten prätkässä vaihteet toimivat. Sen tiedän, että niitä vaihdetaan vasemmalla jalalla ja ylös päin vaituu kaiketi suuremmalle ja alas pienemmälle. Mutta miten vaihde vaihdetaan vapaalle?
41017
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

samalla tavalla

Äänestä

Aivan ylivoimaisesti yleisin jalkavaihdetoimintamalli on seuraava:

1-vaihde on vivun ollessa alimmassa asennossa.

Siitä ylöspäin yksi kerrallaan 2, 3, 4, (5, 6)

Vapaa löytyy ykkösen ja kakkosen välistä, mutta pienemmällä liikkeellä. Eli vapaalle vaihdettaessa on ensin poljettava ykkönen päälle ja sitten pienellä nostoliikkeellä vapaa. Jos nostaa kovemmin, menee 2 päälle.

Vapaan päälläolon tunnistamiseksi useimmissa vähänkin uudemmissa pyörissä (80-luvun pyörissä ainakin, luulisin) on vihreä "Neutral"-merkkivalo, josta tietää että nyt on vapaa päällä.

Toinen tyyppi on sitten todella vanhoissa mopoissa ja moottoripyörissä käytetty käsivaihteisto. Siinä puristetaan kytkintä, kuten jalkavaihteillakin, ja kytkinkäden (vasen) kahvasta pyöräyttämällä laitetaan vaihde päälle. Vaihteille on siis omat asentonsa kahvassa, ja tällöin tarvitaan tietysti vaijeri kahvasta vaihteistoon.

Äänestä
  • lisäisin Lars:n viestiin, että se ykkösen ja kakkosen väli on vähän pidempi kuin muiden vaihteiden väli. Näin on ainakin ollut kaikissa omistamissani pyörissä. Joissakin pyörissä on ainakin ollut peräti näyttö ilmoittamassa mikä vaihde on päällä. (suzuki gs500e -80) Ei sitä vaihdetta tarvitse polkaista aina ykköselle jos vapaata hakee. Se löytyy kyllä kakkoselta alaspäin painettaessa. Vaatii tietenkin harjoitusta molemmissa tapauksissa. Ompa sellaisiakin joissa on erillinen vapaa-poljin. Royal enfield esim.

    Äänestä

  • Verran kirjoitti:

    lisäisin Lars:n viestiin, että se ykkösen ja kakkosen väli on vähän pidempi kuin muiden vaihteiden väli. Näin on ainakin ollut kaikissa omistamissani pyörissä. Joissakin pyörissä on ainakin ollut peräti näyttö ilmoittamassa mikä vaihde on päällä. (suzuki gs500e -80) Ei sitä vaihdetta tarvitse polkaista aina ykköselle jos vapaata hakee. Se löytyy kyllä kakkoselta alaspäin painettaessa. Vaatii tietenkin harjoitusta molemmissa tapauksissa. Ompa sellaisiakin joissa on erillinen vapaa-poljin. Royal enfield esim.

    Joissakin vehkeissä on 'helpotettu' niin että pyörän ollessa pysähdyksissä vaihde ykkösellä, se ei mene kuin vapaalle tai jotenki niin että et saa suoraan kakkosta silmään paikaltaa... Sorry kun ei nyt oikeen muista, on liian pitkä aika tämä talvi ku eioo päässy ajelemaan, vaikka motukoita on täällä uudella mantereella näkyny jo helmikuussa..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ajamaton kirjoitti:

Älkää naurako, mutta en ole ikinä edes mopolla ajanut. Mietiskelin tässä, että miten prätkässä vaihteet toimivat. Sen tiedän, että niitä vaihdetaan vasemmalla jalalla ja ylös päin vaituu kaiketi suuremmalle ja alas pienemmälle. Mutta miten vaihde vaihdetaan vapaalle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu