Älkää naurako, mutta en ole ikinä edes mopolla ajanut. Mietiskelin tässä, että miten prätkässä vaihteet toimivat. Sen tiedän, että niitä vaihdetaan vasemmalla jalalla ja ylös päin vaituu kaiketi suuremmalle ja alas pienemmälle. Mutta miten vaihde vaihdetaan vapaalle?
Vaihteen vaihdot
ajamaton
41017
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
samalla tavalla
Aivan ylivoimaisesti yleisin jalkavaihdetoimintamalli on seuraava:
1-vaihde on vivun ollessa alimmassa asennossa.
Siitä ylöspäin yksi kerrallaan 2, 3, 4, (5, 6)
Vapaa löytyy ykkösen ja kakkosen välistä, mutta pienemmällä liikkeellä. Eli vapaalle vaihdettaessa on ensin poljettava ykkönen päälle ja sitten pienellä nostoliikkeellä vapaa. Jos nostaa kovemmin, menee 2 päälle.
Vapaan päälläolon tunnistamiseksi useimmissa vähänkin uudemmissa pyörissä (80-luvun pyörissä ainakin, luulisin) on vihreä "Neutral"-merkkivalo, josta tietää että nyt on vapaa päällä.
Toinen tyyppi on sitten todella vanhoissa mopoissa ja moottoripyörissä käytetty käsivaihteisto. Siinä puristetaan kytkintä, kuten jalkavaihteillakin, ja kytkinkäden (vasen) kahvasta pyöräyttämällä laitetaan vaihde päälle. Vaihteille on siis omat asentonsa kahvassa, ja tällöin tarvitaan tietysti vaijeri kahvasta vaihteistoon.
lisäisin Lars:n viestiin, että se ykkösen ja kakkosen väli on vähän pidempi kuin muiden vaihteiden väli. Näin on ainakin ollut kaikissa omistamissani pyörissä. Joissakin pyörissä on ainakin ollut peräti näyttö ilmoittamassa mikä vaihde on päällä. (suzuki gs500e -80) Ei sitä vaihdetta tarvitse polkaista aina ykköselle jos vapaata hakee. Se löytyy kyllä kakkoselta alaspäin painettaessa. Vaatii tietenkin harjoitusta molemmissa tapauksissa. Ompa sellaisiakin joissa on erillinen vapaa-poljin. Royal enfield esim.
Joissakin vehkeissä on 'helpotettu' niin että pyörän ollessa pysähdyksissä vaihde ykkösellä, se ei mene kuin vapaalle tai jotenki niin että et saa suoraan kakkosta silmään paikaltaa... Sorry kun ei nyt oikeen muista, on liian pitkä aika tämä talvi ku eioo päässy ajelemaan, vaikka motukoita on täällä uudella mantereella näkyny jo helmikuussa..