On onni alkaa opettajaksi

Anonyymi

Eläkkeellä tuntee joskus itsensä turhakkeeksi vaikka harrastuksia ja avustamisia on. Nyt avautui uusi alue. Lapsenlapset ovat kotona ja aloitin tänään olemaan heille seurana. Perehdyin opettajan antamiin tehtäviin ja huomenna saan aloittaa uuden alueen, mitä en ole koskaan tehnyt. Haasteellista on se että kyse on ruotsinkielisestä koulusta, joten kouluruotsini on koetuksella. Haalin jo tutulta ruotsinkielisiä lehtiä, kun ne liittyvät yhteen äidinkielen tehtävään. Tosi kivaa. Siitä on kymmeniä vuosia, kun kyselin omilta lapsilta ruotsin, saksan ja enkun sanoja. Opettaa heitä ei koskaan tarvinnut.

1

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ollut kiinnostava aloitus kenellekään mulle kuin minulle, mutta jatkan. Takana viikko opetusta ja vielä olen hyvillä mielin ja innostunut. Ilman tätä pestiä olisin kotona aika eristyneenä ja ehkä tylsistyneenä, nyt on joka päivä uutta. Voi mikä rikkaus.
      Opetustunnit ovat kyllä yhtä farssia, milloin tunti pidetään huovista kyhätyssä majassa, milloin sängyssä makoillen. Mutta pääasia että lapsi oppii ja tehtävät tulevat tehdyksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      31
      3720
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      96
      3343
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      97
      3274
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3128
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      68
      3033
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2775
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2560
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      69
      2473
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      45
      2382
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      2100
    Aihe