Mikään ei ole ärsyttävämpää kuin se, että vanhat ihmset juoruaa meidän nuorempien asioista. Eräskin vanha nainen tuli selittämään minulle miten minun naapurin vanha rouva on minusta hänelle jutellut. Siis nyt ihminen jonka näin ensi kertaa tietää minusta asioita, kuviteltuja tai tosia mutta juoruttuja kumminkin. Pahaa tuskin minusta puhuvat mutta minua raivostuttaa se että kun arvaan millaisia henkilökohtaisia asioita tämä naapurin rouva juoruaa minusta. Ne ovat MINUN omia asioitani joita ei pidä levittää.
Tämä naapurin vanha rouva on aina pitänut minusta mutta siitä huolimatta minä olen hänelle nykyisin erittäin tyly koska minua korpee se että hän juoruaa kaikkea henkilökohtaista minusta kuten vaikeaa lapsuuttani alkoholisti-isän kanssa yms. Kyllä korpeaa ei voi muuta sanoa.
Siksi minä nautin siitä että yli 70 vuotiaat ovat nyt karanteenissa.
Tämä naapurin vanha rouva on aina pitänut minusta mutta siitä huolimatta minä olen hänelle nykyisin erittäin tyly koska minua korpee se että hän juoruaa kaikkea henkilökohtaista minusta kuten vaikeaa lapsuuttani alkoholisti-isän kanssa yms. Kyllä korpeaa ei voi muuta sanoa.
Siksi minä nautin siitä että yli 70 vuotiaat ovat nyt karanteenissa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Nyt pitääkin tehdä uusia aloituksia ja uusista aiheista joka lähtöön.
Tässä aloituksessa on kaunis ja mieltä hivelevä loppulause,
että saat isot pojot ja haisunäädän pissat.
Erehdyt, en ole karanteenissa, pitäisi lähteä ostamaan uusi kännykkä
kun vanha nikottelee ja sukkahousuihin tuli silmäpako...
saakohan niitä molempia apteekista.
Pitää käydä kysymässä.
juu,, se ihmetyttääkin joissaki vanhoissa
kun jopa kesittyjä valheita juorutaan totena,
ei voi ymmärtää, se kai on jotain vihamielisyyttä, tai kateutta, muutenhan ei ihmiset puhuisi pahaa toisistaan,
vanha raamatun yksi kymmenestä sisistys käsky
" älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi "
kumpa ihmiset sen muistaisivat,
niin ja toisaaltaan pitäisi muistaa ja tajua
jos ittestä puhttaisiin yhtä pahaa perättömyyksiä miltä tuntuisi,
Aloittaja on väärässä. Juoruajia on kaiken ikäisissä.
En ole huomannut että juoruilu olisi ikäluokassamme lisääntynyt, pikemminkin päinvastoin.
Minua ei ihmisten asiat kiinnosta, en edes tiedä ketä taloyhtiössämme asuu, lukuunottamatta muutamia pitkäaikaisia asukkaita.
Elämä on surkeaa jos ihmisten asiat ovat pääasiallinen sisältö.
Jos joku höppänä on kertonut sinusta jotain niin mitä se haittaa, minä ainakin nauraisin koko asialle.
etkai liekko puolustele täällä juoruajia? oletko itse edes juoru-akka iässä?
Nuoret puhuvat tänäpäivänä pahaa toisista nuorista mitä luokkaavammin .
Missä ihmeen karantenissa ? Kävin juuri tuolla kylillä pyörähtämässä, ja elo siellä on tosi leppoista kun nuoriso ei hillu kuten aiemmin.
Mikä parasta tässä on, pääsiäistrullia ei tulla näkemään tänä vuonna,
koska tämä poikeuslaki on voimassa yli pääsiäisen ;)))
Vanhemmiten, kun alkaa tulemaan kaikenlaista remppaa ja sairautta, niin on sitä "karanteenia" siinäkin. Nää juoruamiset kannattaa jättää omaan arvoonsa.
Nythän sitä vasta onkin aikaa kyylätä netillä teistä nuoremmista jotain juoruttavaa ja nykytekniikan avulla levitellä niitä juoruja alta ajan eteenpäin, kun ei tarvitse huivinkulma suorana viilettää kylällä niitä kertomassa.
Ei me vanhuksen ihan avuttomia olla netin käytössä.
En ikämaailmassa viitsisi sinusta sanan sanaa mainita kenellekään.
En kenestäkään muustakaan.
Luulet varmaan olevasi kiinnostava tapaus. Tuskin monelle.
Itse tulit tänne valittamaan naapurin tädistä. Outoa käytöstä.
Eikä riittänyt, että yhdessä aloituksessa juorusi naapuristaan.
Piti vielä kopioida toinenkin aloitus.
Voi niitä "nuoria"!