Sitähän joudutaan tekeen kotona hoidettaessa
Narkkari ja korkea arvoinen virkamies tai johtaja huipulta, kumpi hoidetaan paremmin jos ei molemmille riitä resursseja?
Narkkari ja korkea arvoinen virkamies tai johtaja huipulta, kumpi hoidetaan paremmin jos ei molemmille riitä resursseja?
Vastaukset 23
Vanhimmat
eiköhän jokainen hoida kotona omat perheenjäsenensä ilman priorisointia
mistäs lähtien yksinäisellä on ollut perheenjäseniä ?
Ei kotona, vaan korona.
Vihreät hoitaisi ehdottomasti narkkarin. Ne eivät saa kuolla. Pössy-Maria priorisoi.
Kuka?
"pössy-pilvi-hasis" maria ohisalo on pössy maria. hän halusi huumeita vapaaksi esim hasis.
Ja taas uusi ketju haukkumiselle?
Beng
Tainnut perjantaipullo aueta jo iltapäivällä. Pössyttely taitaa olla vähemmän haitallista kuin kossuttelu.
Mutta kun se on pössy-alma, se on, mitä vikisette?
Kuten ano kirjoitti, liika kossuttelu on haitallista. Ainakin aivotoiminnalle.
Kokomusta.
Täh?
Koronahan podetaan kotioloissa , siihen ei ole rohtoa .
Jos korona hoidetaan kotona, tauti ei ole paha. Ongelma on lähinnä tehohoitopaikkojen puute. Pelkkä ikä ei ratkaise hoitoarpajaisia. Myös edessä oleva elämänlaatu ym. ratkaisee. Eli kehitysvammalaitoksen asukas tuskin on tällä kertaa vahvoilla tehohoidon saannin suhteen. Tuskinpa teholle halutaan hapatiittia ja ties mitä sairastavaa narkkia. Mitä järkeä on edes hoitaa itsetuhoista ihmistä tässä tilanteessa? Meinaan, että nisti, anorektikko ja tupakoija ym. vaarantavat koko ajan itse oman terveytensä. Turha heitä on hoitaa.
Nyt on poikkeusaika. Kiireettömiä hoitoja on peruttu. Sekin on priorisointia. Mielestäni priorisoinnin suhteen voitaisiin olla rajumpiakin. Esim. Miksi hoitaa vaikkapa moottoripyörällä tahallaan kaahaillutta ja siten itse vammansa aiheuttanutta, kun toiset sairastuvat vailla omaa syytään? Ja tietysti herra saa parempaa hoitoa kuin narri. Hyvinvointi ja sosiaalinen asema korreloivat keskenään. Eli yleensä huono-osainen on sairaampi ja huonokuntoisempi kuin parempiosainen, eli huonosti käy köyhälle korona-arpajaisissa.
Olen muutaman kerran sairaalassa. Koskaan ei sosiaalista asemaani ole kysytty. Herran ja narrin hoito lienee sairaalassa sama. Herra voi tietenkin ostaa yksityisen sektorin palveluja ja päästä siten jonottamatta spesialistille.
Jos yksi heng kone ja 2 potilasta, toinen presidentti toinen viinaanmenevä työtä vieroksuva ter keskusta usein rasittava monisairas yht kunnan elätti, kumpi hoidetaan!
Viinaan menevä hoidetaan, tietenkin. Hän maksaa veroja esim viinaksissa, toisin kuin presidentti.
Alkoholihaittojen takia hoidettavat vievät sairaaloissa 100 000 vuodepaikkaa joka vuosi.
Tai yksi kone, tarvijoina lapsi tai 70 , kumpi hoidetaan?
Matu hoidetaan, ei kumpaakaan noista ehdottamistasi.
Ei enää tilanteessa jossa resurssit ovat rajalliset. Pakko valita!
Yksi esimerkki lisää.
Suomen hallitus testautti itsensä (ei oireita) vs HUS hoitaja ei saanut testiä vaikka oli pahasti oireinen ja syy on testien vähyys ja vain vakavat tapaukset testataan.
Über viisikko!
Hussin hoitajasta ei ole valtiollisiin päätöksiin tekijäksi.
Ei niin. HUS:in hoitajista ole valtiollisten päätösten tekijöiksi. Tykinruuaksi kelpaavat kun sodassa ollaan...