Terve. 11-vuotias poika Keski-Suomesta täällä terve. Nyt etäopetuksessa Wilmaa tulee avattua monta kertaa, ja aloin selaamaan hieman enemmän kunnes eksyin Opinnot sivulle. Huomasin muutaman numeron olevan haluamaani alhaisemmat, miten niitä saisi nyt aikalailla lukukauden puolivälissä nostettua?
Puukäsityö on tehty jo, enkä saanut sitä yhtä työtä valmiiksi, eikä kovin moni muukaan. Kässä oli edellisenä vuonna 7, ja haluaisin sen mielellään 8 tai ysiin. Rättikässässä yksi kahdesta työstä tehty, tosin ensimmäinen oli pienempi ja toisen ryhmän kaverit kertoivat että tiukalle jäi eivätkä moni saaneet valmiiksi molempia töitä.
Kuvataidossa pitäisi varmaan panostaa teosten laatuun, vai miten?
Sitten musiikki. Siinä on 8, haluaisin sen ysiin. Miten sitä saisi nostettua?
Kuukauden etäopetus tietysti hieman hankaloittaa, kun ei voi olla enemmän aktiivinen tunneilla, mutta vinkkejä hetin koulun palaamiseen?
Miten käyttäytymistä saisi muuten ylös kun "olemalla koko tunnin turpa kiinni"?
Matikka ja englanti äikkä jne ovat hyviä (10 tai 9)
Minulle numerot eivät ole se tärkein asia, mutta kyllä haluaisin kaikki ainakin 8, mutta mielellään 9.
Miten nostattaa numeroita?
1
133
Vastaukset
No terve.
Kaikkein paras ja reippain teko olisi se, että esittäisit nuo kysymykset niille opettajille, jotka sinua ko. aineissa opettavat. He tietävät kysymyksiisi täsmälleen oikeat vastaukset.
Noiden käsitöiden osalta kannattaa kiinnittää huomiota siihen, että se aika menee tunneilla siihen töiden tekemiseen, eikä kavereiden kanssa jutusteluun ja muuhun härväämiseen. Silloin ne työt saattaa saada valmiiksi paremmin.
Käyttäytymistä voi parantaa - yllätys yllätys - hyvällä käytöksellä. Se, että et härvää ja meuhkaa tunnilla, on yksi perusasia. Ole avulias ja ota muut huomioon. Ole ihmisille hyvä ja kiva kaveri. Muista tarvittaessa käyttää kahta sanaa, jotka tuntuvat olevan ihmiskunnan vaikeimpien sanojen joukossa: kiitos ja anteeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043558
- 623207
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342704- 822507
- 852458
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j422134- 972103
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil501752Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan221730- 121706