Päiväkodit on suurin osa kiinni. 20 paikalla olevaa lasta hoiti eilen 30 työntekijää . Hain lapsen eilen hoidosta. Työntekijä päiväkodissa kysyi, ethän tuo lasta hoitoon, vaikka tietää, että perheemme tarvitsee hoitoa. Kysyin, eikö heillä ole työntekijöitä? Oli kuulemma 30 työntekijää. Kysynkin, mitä ne 30 työntekijää tekee päiväkodissa , kun kuitenkaan he eivät osallistu lapseni hoitoon? Eikö 3 työntekijää riitä hoitamaan lapseni ryhmää ja eikö muut työntekijät voi mennä vaikka sairaalaan apulaiseksi tai vanhustenhoitoon? Eilen oli 1 työntekijä klo 14 lapsen kanssa lasta kun hain, muita 29 työntekijää ei näkynyt. Onko tämä oikein? Mikä on työmoraali näillä ihmisillä? Onko sitä? Laiskaa porukkaa, näyttää siltä.
Päiväkodit
5
111
Vastaukset
- Anonyymi
MINÄ MINÄ MINÄ MINÄ
MINUN LAPSI MINUN LAPSI MINUN LAPSI MINUN LAPSI - Anonyymi
Korona on raju..... Se vie työmoraalinkin mennessään.....Jos sitä edes on ollut. Julkisella sektorilla työmotivaatio ja moraali on huonoa useinkin.
- Anonyymi
Tavallaan hyvä, että totuus paljastuu resursseista. Resursseja on kyllä, mutta työnjohto on ala-arvoista ja resursseja ei käytetä työhön. Laiskotteluun kyllä. Julkinen sektori on päässyt tähän jamaan, kun sitä ei johdeta hyvin. Esimiehet ostavat työntekijöiden suosiota sillä, etteivät puutu ja tee muutoksia. Vanhustenhoidossa työntekijät on lujilla. Samoin sairaaloissa. Mutta ei Porvoon päiväkodeissa. Henkilöstöstä voi vähentää ja laittaa sen avuksi sinne, missä on oikea tarve.
- Anonyymi
Mutta toisaalta ymmärtäähän senkin, että opettajat ja hoitajat haluavat päästä helpolla. Jos päiväkodeissa ei vaadita työntekijöiltä asioita, se on työnantajan häpeä. Jos miellytetään sillä, että tarjotaan lounaita töihin tullessa, jotta saisi suosikkiaseman, se kertoo jo työntekijän motiivista. Kunhan nyt vähän alkuun panostan, hyvä on. Kuitenkin on samalla henkilöllä muissa työpisteissä Porvoossa sellaista historiaa takana, että esimiehet ja työntekijät ovat laittaneet kädet ristiin kiitokseksi, kun ovat päässeet eroon edellisestä henkilöstä.... Että silleen. Joku raja on silläkin, mitä voi pitää hyväksyttynä.
- Anonyymi
Mielenkiintoista on se, että päiväkodin tädit ja sedät on "etätöissä". Luuleeko johto, että he oikeasti tekevät etätöitä? Hohoi..... Työmoraali?????
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1494202Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville703910Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.123134Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1242740- 1832447
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa341652Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka581484- 561338
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1141123IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih171121