Montako vuotta määräaikaisena?

Anonyymi

Lähinnä aineenopettajilta kyselisin, että montako vuotta olette olleet määräaikaisina ennen viran saamista tai jos olette vielä määraikaisia, kuinka kauan määräaikaisuuksien peräkkäisyys on kestänyt?

Itse olen ollut 9 lukuvuotta pätevänä aineeni opettajana määräaikaisuuksuen jatkumossa. Loppua ei näy. Onko muita, joilla on kestänyt näin kauan?

5

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En itse ole ollut, mutta työkavereina on monia, jotka ovat määräaikaisella sopimuksella, jota aina jatketaan. Peruste määräaikaisuudelle on luonnollisesti "epävarmuus työtehtävien riittävyydestä tulevaisuudessa" vaikka moni paahtaa kolmeakymmentä viikkotuntia.

      Useita vuosia on monella tilanne ollut päällä. Joillain jopa useita kymmeniä.

    • Anonyymi

      Olen ollut kolmessa ammattiopistossa määräaikaisissa tehtävissä ja viimeisimmässä olin alle lukukauden, koska minua alettiin joukolla henkisesti kiusata. Tämä tapahtui yli 10 vuotta sitten ja en ole palannut enää opettajan tehtäviin, vaikka olisin sillä alalla pätevä ja yrittäjänäkin oli yli 5 vuoden työkokemus. Moni kadehti sitä pientä palkkaani, joka oli muistaakseni alle 2000 euroa kuussa ja työmäärä oli hirvittävä. Nyt olen opiskellut alaa, josta valmistun alalle, jossa palkka on edelleen ehkä just ja just 2000 euroa, mutta nyt opinnot keskeytyivät väliaikaisesti koronan takia, kun ei saa näyttöjä tehtyä missään. Luultavasti olen kouluttautunut yli miljoonan euron edestä valtion varoin, mutta kukaan ei huoli ylipainoista mummelia töihin. Näin se on, ikä- ja ulkonäkörasismi vaikuttaa. Nyt meillä on nuori ja nätti pääministeri, joka varmaan tarkoittaa hyvää kaikille, vaikka näen kyllä hänessä Aku Ankassa kuvatun Milla Magian, joka haluaa kiihkeästi Roope Ankan onnenlanttia...

      Entisenä opettajana (myös tehnyt peruskouluissakin sijaisuuksia pikkasen) olisin ehdottomasti sitä mieltä, että koululaisten tulee olla kotiopetuksessa kesäkuuhun saakka. Oppilaat saisivat verkko-opetusta lukujärjestyksen mukaisesti esim. Teamsin kautta ja siellä puretaan myös kotona tehdyt läksyt. Jos oppilaalla on oppimisvaikeuksia eikä huoltaja pysty auttamaan oppimisessa, niin silloin pitäisi voida tilata kotiin sovitusti muutamaksi tunniksi koulunkäyntiavustaja ohjaamaan opettajan ohjeiden mukaisesti läksyjen teossa. Samalla tulisi tarkistettua kodin henkinen ja taloudellinen tilanne, että kaikki on hyvin eikä ole lastensuojeluun tarvetta. Myös erityis- ja resurssiopettajat voisivat jalkautua lasten omiin koteihin.

      Toinen vaihtoehto on pienryhmätoiminta, eli esim. 21 oppilaan ryhmä jaetaan kolmeen osaan ja he ovat eri tiloissa koko koulupäivän ja noudattavat hyvää hygieniaa ja syövät luokissaan kuin ennen vanhaan pulpeteilla. Yksi opettaja ja kaksi avustajaa huolehtisivat sitten lähiopetuksesta. Sehän on vain järjestelyistä ja rahasta kiinni. Nythän on järjestelmällisesti tuhottu kouluissa pienryhmätoiminta inkluusion tieltä ja koulunkäyntiavustajia on tehty työttömiksi!

      PS. Parin vuoden päästä alkaa eläkeikäni, joten eipä tässä enää tämä joutenolo harmita, tietysti rahaa on vähän. Kesällä pitää hoitaa kasvimaata ja kerätä marjoja ja sieniä. Alkakaahan kunnostella siirtolapuutarhoja ja palstoja, sillä tulevana vuonna talous on niin romahtanut, että Euroopassakin voidaan kokea pula-ajat ja jopa nälänhätää, kun Covid19 toinen vaihe pääsee vauhtiin ja talous entisestään taantuu.

    • Anonyymi

      viisi vuotta

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tunnen ainakin 7 vuotta määräaikaisuuksia tehneen, useita 6 vuotta määräaikaisuuksia tehneitä sekä vuonna 2008 valmistuneen opettajan joka on edelleen määräaikaisuuslimbossa. Yksi tuttavani sai juuri elämänsä ensimmäisen viran 44-vuotiaana.

      Jos olisin tämän tiennyt niin en olisi mennyt edes lukioon yliopistosta puhumattakaan, vaan olisin lähtenyt vaikka putki- tai sähkömieheksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      95
      3590
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      57
      2549
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      18
      2483
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      71
      2331
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      18
      2209
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      102
      1272
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      578
      1133
    8. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      1025
    9. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1016
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      999
    Aihe